Mistrovství světa už příští týden. Češi jsou nachystáni v početné sestavě.

14.09.2017 | Jakub Jirků

Celkem 16 českých závodníků pojede nějaký závod z programu světového šampionátu. Přestože v žádné kategorii nemá český tým úplně favority na vítězství, tak díky vyrovnaným a širokým týmům, zejména v kategoriích mužů, může bojovat o nejvyšší příčky. Částečně své záměry poodhalili na tiskové konferenci konané na Kavčích horách, nejen reprezentační trenér Tomáš Konečný, ale i generální sekretář cyklistického svazu Stanislav Kozubek a výběr závodníků ve složení Jan Bárta, Nikola Nosková, Roman Lehký a Vojtěch Sedláček.

Osazenstvo tiskové konference
Osazenstvo tiskové konference

V Bergenu budou na závodníky čekat pravděpodobně opačné podmínky, než vloni v Kataru. Západ Norska je znám jako nejdeštivější místo v Evropě, průměrně zde prší až 300 dní v roce! Koncem září navíc bývá poměrně chladno, teplota jen lehce přesáhne 10 stupňů.  Překonat 6 a půl hodiny v tomto nečase by měla pomoci speciální edice od reprezentačního partnera, firmy Kalas, se kterou dle Kozubkových slov svaz čerstvě prodloužil spolupráci až do roku 2020. Výprava se letecky přesune do Norska až poměrně těsně před závody. První, koncem tohoto týdne, poletí účastníci časovek. Junioři Richard Holec a Vojtěch Sedláček mají svůj závod proti chronometru v úterý, mnohonásobný český mistr v elitní kategorii Jan Bárta, který se vloni MS neúčastnil, pak ve středu. Zatímco ostatní kategorie čeká zvlněná časovka v ulicích města, tak mužská elita bude finišovat do téměř 10% stoupání o délce 3,4 kilometru, což rozhodně není jednoduchý závěr.

Samotná se se silnou konkurencí utká Nikola Nosková. „Bude to další posun pro mou kariéru,“ nezastírá závodnice celku BePink Cogeas, že v kategorii ELITE jede i s cílem získat další zkušenosti. Junioři si vybojovali na startovní pásce šest míst, což má k dispozici pouze prvních 10 států na světě. Mezi mladými závodníky Tomášem Bártou, Petrem Klabouchem, Matoušem Měšťanem, Vojtěchem Sedláčkem, Karlem Vackem a Richardem Holcem sází do potenciálního spurtu trenér Konečný na posledně jmenovaného juniora závodícího v zahraničí. Avšak dle Konečného slov je tým kvalitní a vyrovnaný, jen vzhledem k profilu zde tolik nevyniknou vrchaři.

Pro závodníky v kategorii do 23 let se počítá, že lídrem bude letošní účastník Giro d’Italia, 6. mladík Tour d’Avenir Michal Schlegel. Sekundovat mu budou letošní nejlepší třiadvacítkář republikového šampionátu Roman Lehký a Jakub Otruba.

Největší zájem samozřejmě vzbuzuje závod ELITE mužů, na tiskové konferenci komentátor ČT Tomáš Jílek uvedl, že se bude vysílat kompletní program mistrovství, kromě závodů juniorek. Televizní diváci se mohou těšit prvně na spolukomentování dua expertů ve složení René Andrle a Petr Benčík, jimž na Kavčích horách přezdívají Felix Holzmann a Vladimír Menšík. Lídrem šestičlenného týmu by měl být Zdeněk Štybar, kterému by díky jeho cyklokrosařské minulosti neměly dělat mokré podmínky problém. Dále pojedou již zmiňovaný Bárta, Roman Kreuziger, Petr Vakoč, Josef Černý a Jiří Polnický. Kromě Bárty a Černého, který se ještě tento víkend zúčastní závodu Visegrádské 4, se závodníci připraví na déšť a chlad Bergenu ve sluníčku a teple ověřené Mallorky. Vzhledem k tomu, že jezdci často podřizovali svůj program v druhé půlce sezóny právě světovému šampionátu, tak můžeme doufat v sympatické představení českého mužstva.

V Bergenu nás každopádně čeká i v televizi vizuálně atraktivnější podívaná, než minulý rok, kdy se závodilo mezi pouštními dunami. Přeci jen historické město položené mezi lesy na břehu členitého pobřeží je zajisté lepším typem na výlet. Snad se o zajímavý zážitek zaslouží i čeští závodníci svými výkony.

DT SWISS 350 STRAIGHTPULL

Prodám novou sadu DT SWISS 350 STRAIGHTPULL...

4000 ,- Více..

NOVÁ kazeta Shimano Ultegra 6800 11sp...

Prodám lehkou silniční kazetu s velkým...

1000 ,- Více..

Silniční kolo Carrera

Prodám silniční kolo Carrera velikosti M,...

6990 ,- Více..

Bunda Gore bike s windstopper

Nabizim bundu zn.Gore bike wear velikost M s...

800 ,- Více..