partner

A teď Giro, Chrisi

11.09.2017 | Marek Matějka

Chris Froome vyhrál na šestý pokus španělskou Vueltu a bylo to velmi emotivní vítězství. Navázal na svůj triumf na Tour de France a stal se úplně prvním cyklistou, který vyhrál double Tour - Vuelta v tomto termínu.

Do roku 1995 se Vuelta jezdila na jaře a Bernard Hinault v roce 1978 vyhrál oba závody, trvalo tedy celých 39 let, než se někomu dalšímu podařilo Tour a Vueltu vyhrát v jediném roce. Úspěchu na obou Grand Tours také pomohlo dřívější start Vuelty, než tomu kdysi bývalo. Méně času mezi dvěma třítýdenními závody je pro závodníky lepší.

Froome tak vyhrál už pátou Grand Tour v kariéře, ale především se vymanil z role specialisty na Tour de France. Doposud z devíti nejvýznamnějších závodů světa (3 Grand Tours, Mistrovství světa, 5 monumentálních klasik) vyhrál jen Tour a i když to bylo už čtyřikrát, nelze brát specialistu na jeden závod v roce za velkého šampióna. Lance Armstrong ve své době sice vyhrál sedmkrát Tour de France, ale srovnávat ho s největšími legendami cyklistické historie nešlo. Cyklistika není jen Tour a různorodost vítězství je důležitá.

Froome ostatní závody po Tour de France nepřehlíží, soustředil se na vítězství na Vueltě a dokázal to. To je obdivuhodný výkon, naprosto mimořádný, protože opravdu načasoval formu tak dokonale, že byl ve špičkové kondici na Tour i na Vueltě. Jaro měl slabší, ale tak to plánoval a zbylo mu dost sil i na září. Například letos vyrovnal rekord Eddyho Merckxe v počtu dnů strávených v dresu lídra závodu Grand Tours. Celkem 34 dny vezl žlutý a červený trikot.

A co teď? Co bude cílem příští rok? Velmi pravděpodobně bude chtít vstoupit do klubu pětinásobných vítězů Tour de France a pro tým Sky je Tour stále nejdůležitějším závodem roku. Klidně poté může vyhrát další Vueltu, ale novým cílem by mělo být Giro d'Italia. Zde se Froome nikdy o vítězství nepokusil, protože být ve formě na Giru by ho oslabilo před Tour. Není tedy příliš pravděpodobné, že by Giro zkusil už v sezóně 2018. Možná v roce 2019, ale rozhodně by bylo zajímavé, kdyby Giro jel ještě v nejlepších letech.

Miguel Indurain vyhrál sedm Grand Tours, dvakrát získal double Giro - Tour. Chris Froome je zatím na pěti velkých vítězstvích

Záležet bude samozřejmě také na skladbě etap. Pokud se pořadatelé Tour de France rozhodnou pomoci Tomu Dumoulinovi a vrátí do závodu hodně časovek, mohl by být pro Chrise Frooma nebezpečný. A ani Froome nemládne a nikdo si nemůže být jistý jeho pátým vítězstvím na Tour. Pokud by skladba etap na Giru byla příznivá, proč ho nezkusit už příští rok?