Abu Dhabi Tour dalším závodem WorldTour

20.02.2018 | Marek Matějka

Abu Dhabi Tour dalším závodem WorldTour

Série WorldTour pokračuje závodem Abu Dhabi Tour. Od středy do neděle se pojede čtvrtý ročník tohoto blízkovýchodního závodu, kde se sejde velmi kvalitní startovní pole.

Abú Zabí je nejbohatší emirát ve Spojených arabských emirátech a především díky tomu získal místo v kalendáři WorldTour. Závod organizuje společnost RCS sport, pořadatel Giro ďItalia a sousedního závodu Dubai Tour. Je zajímavé, že Italové získali na blízkém východě převahu nad společností ASO. Pořadatel Tour de France začal v regionu první, dlouho organizoval Kolem Kataru, jenže tento závod se už druhým rokem nejezdí a už nejspíš ani nikdy nebude. Francouzům zbývá Kolem Ománu, ale ten není v televizi a konkurenční podniky Dubai Tour a Abu Dhabi Tour mají mediální převahu. 

Abu Dhabi Tour má tři rovinaté etapy pro sprintery, jednu časovku a jednu etapu s vrchařským dojezdem. Úvodní tři etapy měří 189, 154 a 133 kilometry a jsou tak rovinaté, že ani nemělo smysl vytvářet jejich profily. Všechny by měly skončit hromadným dojezdem, pokud do vývoje nezasáhne vítr a terezíny. Ty bohužel byly obvyklé jen na Kolem Kataru, ostatní závody v regionu tak větrné nejsou. A rovinaté etapy proto nebývají příliš atraktivní. Ale například v druhé polovině 2. etapy by vítr mohl závodníky pozlobit. 

Závodit o celkové pořadí se pravděpodobně začne až o víkendu. V sobotu je na programu časovka na 11 kilometrů na ostrově Al Maryah. V programu závodu je časovka novinkou, dříve rozhodovala jediná kopcovitá etapa, nyní musí favorité zvládnout kopec i časovku. To znamená, že úspěšní by mohli být jiní závodníci, než doposud. Časovka je rovinatá a není technická. Rozhodovat bude hrubá síla. 

To nejtěžší přijde nakonec. Výjezd na Jebel Hafeet do výšky 1025 metrů nad mořem. Etapa je před cílovým výjezdem rovinatá, proto záleží jen na tomto kopci. Měří 10,8 kilometru a v průměru má 6,6 %. Není nijak přehnaně náročný, začátek je nepravidelný, střední část je těžší, stoupá se kolem 8 až 9 %. Závěr je opět snazší, s krátkými sjezdy. Loni zde Rui Costa ve sprintu porazil Ilnura Zakarina a získal celkové vítězství. 

Favorité

Hlavní protagonisté loňského závodu se vrátili. Rui Costa, Ilnur Zakarin i třetí Tom Dumoulin startují. Pro Dumoulina je to první závod sezóny. Holanďan se loni snažil dojet Costu a Zakarina, ale nedokázal to. Letos by to mohl mít díky časovce snazší. Poprvé pojede v dresu mistra světa a to už je pořádná motivace. A časovka bude klíčem k celkovému úspěchu. Dumoulin je velkým favoritem. 

Jenže nejsilnější sestavu má domácí UAE Emirates a obhájce vítězství Rui Costa nemusí být hlavním trumfem. Na Kolem Ománu svým výkonem moc nepřesvědčil, ale UAE Emirates přivezl i Fabia Arua. Italský šampión zde začíná sezónu, nejspíš není v ideální formě, ale v páté etapě určitě udělá vše pro vítězství. Limituje ho časovka, což platí i o Costovi. Luxusním domestikem nejspíš bude Diego Ulissi. 

Velmi ambiciózní je Astana. Lídrem je Miguel Angel Lopez, druhý muž Kolem Ománu a vynikající vrchař. Bahrain Merida má dva lídry, Domenica Pozzoviva a Iona Izagirreho. Druhý jmenovaný je lepší časovkář, ale vrací se k závodění po dlouhé pauze způsobené zraněním. 

Rohan Dennis je černým koněm závodu. Australan je skvělý v časovce a umí vyjet i kopec. BMC nasazuje silný tým s Damianem Carusem a Brentem Bookwalterem a mohl by být hodně nebezpečný.

BORA-hansgrohe vyzkouší formu svých lídrů Rafala Majky a Davida Formola. Oba ale omezuje slabší časovka. To samé platí o Simonu Yatesovi, lídrovi Mitchelton-Scott a také o Julianu Alaphilippovi (Quick-Step Floors) a Gianlucovi Brambillovi (Trek-Segafredo), ale se všemi se musí počítat. 

Movistar chce vyhrát, proto vzal do Abú Zabí Alejandra Valverdeho, který se tak musel vzdát obhajoby vítězství na Kolem Andalusie. Valverde je nepochybně ve skvělé formě, umí zajet i časovku a kopec by mu neměl dělat problémy, navíc může snadno získat bonifikaci za etapové vítězství na Jebel Hafeet. Patří k největším favoritům. 

Většina závodu vede po rovině a proto opět uvidíme v akci nejlepší sprintery. Hlavními favority hromadných dojezdů jsou Elia Viviani (Quick-Step Floors), Mark Cavendish (Dimension Data), Marcel Kittel (Katusha Alpecin), André Greipel (Lotto Soudal), Caleb Ewan (Mitchelton-Scott), Alexander Kristoff (UAE Emirates), Danny van Poppel (LottoNL Jumbo) a Kristoffer Halvorsen (Sky). 

Jediným českým zástupcem bude Roman Kreuziger. Poslední dny před závodem strávil na týmovém soustředění ve Španělsku, které bylo zaměřeno na intenzity. Podle Kreuzigera je tým hodně ambiciózní: ,,Chceme vyhrát rovinaté etapy s Calebem Ewanem. A tým má za cíl, aby se Simon Yates dostal na pódium. Jsme tady jen dva vrchaři, tak se budeme snažit tam být v závěru oba dva, abychom si pomohli. A víme, že hlavním favoritem je Valverde, což není překvapení, vzhledem k tomu, jakou má sezónu."

Foto RCS sport, Unisport Consulting, Photo Gomez/Movistar, SunwebMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


CIGI
Na Valverdeho sázím a taky mu to přeju. Bohužel český zástupce (jak už jsem několikrát řekl) je za svým zenitem!
20.02.2018 21:13:15