Alpy a časovka rozhodnou

17.07.2017 | Marek Matějka

Alpy a časovka rozhodnou

Chris Froome je zpět ve žlutém dresu a vše je při starém. Nebo ne? Může někdo trojnásobného vítěze Tour de France porazit? Rozhodne třetí týden.

Do konce Tour de France zbývá už jen šest etap. Poslední etapa do Paříže je navíc už jen exhibicí a sprintem, takže zbývá pět etap. A z těchto pěti etap budou pro celkové pořadí důležité pravděpodobně jen tři etapy. Takže už není na co čekat. Pokud chce někdo vyhrát, musí na Chrise Frooma útočit. Froome se totiž nejspíš k žádnému frontálnímu útoku v horách, kterým by zničil své soupeře, nechystá. Stačí mu hájit drobný náskok a počkat na časovku. Je to trochu riskantní, protože není pevně dáno, že Froome bude v časovce lepší, než jeho nejbližší soupeři, ale je to asi nejlepší taktika. Pořadatelé sice snížili počet časovkářských kilometrů, ale tím jen zmenšili rozdíly mezi hlavními soupeři, význam časovek zůstává. Jízda proti chronometru je stále nejdůležitější součástí etapového závodu. V horách se totiž velkého rozdíly už moc nedělají.

Přesto Froome musí překonat poslední dvě horské etapy v Alpách. Nejdříve výjezd na Galibier, s dlouhým sjezdem do cíle a poté poslední horský dojezd Tour na Col d'Izoard. Tyto dvě etapy se jedou ve středu a ve čtvrtek. Ale dokážou soupeři Chrise Frooma utrhnout a ujet mu? Kdo ještě usiluje o vítězství?

Reálnou naději na celkové vítězství má hodně závodníků, velkou naději na vítězství mají čtyři cyklisté - Chris Froome, Fabio Aru, Romain Bardet a Rigoberto Uran, které dělí pouhých 29 vteřin odstupu. Aru a Bardet jsou horší časovkáři (ale nezapomínejme, že velká motivace dokáže udělat ze špatného časovkáře úplně jiného závodníka), Uran dokáže časovky i vyhrávat, ale už dlouho se mu to nepodařilo. Největší motivaci vyhrát má určitě Romain Bardet, který loni dojel druhý a pódium už pro něj není velké lákadlo. Navíc má velmi silný tým, je vynikající v kopcích a ještě lepší ve sjezdu. Také Aru by nejradši vyhrál, ale po všech loňských a letošních problémech by asi byl spokojený i s pódiovým umístěním v Paříži. A těžko říct, jak je na tom s formou, zda už není hodně unavený. Rigoberto Uran podle nás pojede defenzivně a cílí na první trojku. Zatím sám nic nezkusil, ale je vždy u všeho a neudělal žádnou chybu. Jeho vítězství by ale hodně překvapilo. Největší snahu zlomit Chrise Frooma očekáváme od Romaina Bardeta. Je jeho nejvážnějším soupeřem, ale jen v horách, v časovce to bude mít Francouz hodně těžké.

Letošní Tour je skvělá v tom, že stát se může ledacos. To se pořadatelům opravdu povedlo.

A co další závodníci, mimo top 4? Ani ti nejsou daleko. Daniel Martin opakovaně útočí a stahuje vteřiny a ztrácí jen 1:12, na pódiu rozhodně může dojet. Vítězství je ale daleko. Může za to ale jedině Richie Porte, který nezvládl sjezd z Mont du Chat a srazil Martina. Bez tohoto nezaviněného karambolu, by Martin ztrácel jen pár vteřin.

Mikel Landa je možná nejlepší vrchař letošní Tour, který je ale brzděn svými úkoly domestika Chrise Frooma. Jenže když se něco stane a Landa ucítí příležitost, udrží ambice na uzdě? Kolik příležitostí vyhrát Tour ještě ve svém životě bude mít? Může neuposlechnout rozkazům svého týmu? Byl by to ten nejzajímavější příběh, ale pravděpodobně se ho nedočkáme. Přesto je velmi zajímavé, jak výborný Landa je, i po náročném závěru Giro d'Italia. Sice v Itálii nejel o celkové vítězství, ale opakovaně odjížděl a moc sil neušetřil.

Za Martinem a Landou se vede boj o bílý trikot. Simon Yates na sedmém místě ztrácí jen 2:02 a na osmého Louise Meintjese má náskok 3:07. To je dost velký rozdíl, ale zdá se, že Meintjes se zlepšuje, i loni byl na Tour nejlepší až ve třetím týdnu. Stačí jeden špatný den a Yates o dres přijde. Přesto je Brit velkým favoritem a bílý trikot tak zůstane v týmu a rodině.

Alberto Contador, Damiano Caruso, Nairo Quintana, George Bennett a další už ztrácejí příliš, aby nějak zásadně zasáhli do boje o vítězství.

Favorité Tour de France podle RoadCycling.cz po 15. etapě:
***** Chris Froome
**** Romain Bardet
*** Fabio Aru, Rigoberto Uran
** Daniel Martin, Mikel Landa
* Simon Yates

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste