Aveiro: Moliceiros uprostřed portugalské secese

07.11.2017 | Petr Nejedlý, www.cestomila.cz

Aveiro: Moliceiros uprostřed portugalské secese

Aveiro je zdánlivě přímořské město, vlastně člověka ani nenapadne, že není u moře, ale „pouze“ na řece, která se o kus dále vlévá do oceánu vzdáleného téměř devět kilometrů. Voda je vládkyní Aveira, ovšem nepředstavujme si, že Aveiro je protkané kanály, nejsou to Benátky. Kanály jsou vlastně pouze čtyři v centru města – Canal Central, Canal das Piramides, Canal de S. Roque a Canal de Cojo. A plují po nich půvabně barevně pomalované loďky zvané moliceiros.

Jakmile dojdeme do středu Aveira ke Canal Central, neomylně si nás, podobně jako stovky dalších cizinců během dne, vyhlídne jeden z mnoha prodejců výletů na místních loďkách, kterým se říká moliceiros. Nabízejí přibližně 40 minut plavby na moliceiros po kanálech Aveira (nikoli do laguny), cena deset eur za osobu. V minulosti se moliceiros využívaly ke sběru chaluh (moliço), které dobře snášejí slanou vodu a využívaly se jako hnojivo, např. vocha, táhlice a rdest. Moliceiros jsou z borovicového dřeva, dlouhé 14 až 15 metrů, široké max. 2,5 metru. Na pomalovaných přídích loděk jsou obrázky světců, výjevy z pracovního života místních obyvatel, ovšem nechybějí ani polonahé či úplně nahé ženy s mimořádnými vnadami.

Ceny za projížďku na moliceiros jsou na různých stanovištích shodné. Hned na nábřeží podél Canal Central je několik domů v secesním stylu (art nouveau), které pamatují prosperitu města a v jednom z nejkrásnějších sídlí Museu de Arte Nova. Na fasádách dalších domů i kostelů jsou tradiční azulejos, nejen modrobílé, ale i barevné s geometrickými vzory, což dodává centru města živosti a zábavnosti. Nejvíce azulejos je na domech v okolí půvabného náměstíčka Praça do Peixe, kam dosahuje jeden z kanálů a kde kotví několik moliceiros. V brzkém ránu tam ožívá rybí trh (Mercado do Peixe).

Dále za městem je laguna plná salin sloužících k odpařování mořské vody. Městu a laguně dávají k té modré mořské i bělostnou barvu. Mimochodem, nezkoušel jsem, vlastní zkušenosti nemohu nabídnout, existuje místo, kde se lze v salinách i vykoupat – Piscina e Spa Cale do Oiro (tedy bazén a lázně). Majitelé spojili několik odpařovacích nádrží, v nichž se lze vykoupat, potřít bahnem, nádrže mají rozměry asi 20×15 metrů a hloubku do 1,7 metru, vstupné snesitelné. Taková koupel prý pomáhá v léčbě psoriázy, zlepšuje krevní oběh, je toho více, co nabízejí reklamní letáky.

Zbytek článku a fotogalerie ZDE.


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste