Bardet vyhrál v Peyragudes, Aru ve žlutém

13.07.2017 | Marek Matějka

Bardet vyhrál v Peyragudes, Aru ve žlutém

Nepříliš atraktivní průběh první pyrenejské etapy Tour de France vynahradil dramatický závěr v Peyragudes, kde ve velmi ostrém dojezdu porazil Romain Bardet (AG2R La Mondiale) Rigoberta Urana (Cannondale - Drapac) a Fabia Arua (Astana), který se oblékl do žlutého dresu.

Favorité na celkové pořadí mezi sebou naplno závodili až posledních 300 metrů, když se jim do cesty postavila ostrá rampa a jako první nastoupil Fabio Aru. Předjet ho však dokázal Romain Bardet, který zvítězil s náskokem dvou vteřin před Rigobertem Uranem a Fabiem Aruem. Závěr vůbec nevyšel Chrisi Froomovi, který ztratil 22 vteřiny a také žlutý trikot. Ten si poprvé v životě oblékl Fabio Aru. Froome na něj ztrácí 6 vteřin. Bardet snížil ztrátu na 25 vteřin a čtvrtý Uran ztrácí jen 35 vteřin.

Závodu opět dominoval tým Sky, který nejdříve nechal ujet početnou skupinu ve složení Diego Ulissi (UAE Team Emirates), Julien Simon (Cofidis), Jack Bauer, Marcel Kittel (oba Quick-Step Floors), Michael Matthews (Sunweb), Koen de Kort (Trek - Segafredo), Stefan Küng (BMC), Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Stephen Cummings (Dimension Data), Nils Politt (Katusha Alpecin), Cyril Gautier (AG2R La Mondiale) a Imanol Erviti (Movistar), ale posléze udržoval nevelký odstup od čela závodu.

Závodilo se samozřejmě i o prémie, kvůli rychlostní ujel také Marcel Kittel, ale nedokázal porazit Michaela Matthewse. Matthews vyhrál i vrchařskou prémii na Col de Mente, když se snažil chránit puntíkovaný trikot svého týmového kolegy Warrena Barguila (Sunweb), kterého ohrožoval druhý Thomas De Gendt.

Naplno závodit se v první skupině začalo jet až na dalším kopci Port de Balés. 35 kilometrů před cílem zůstali vepředu Stephen Cummings a Thomas De Gendt, zbytek skupiny se roztrhal. O kus dál odpadl ze skupiny favoritů Jakob Fuglsang (Astana), který po včerejším pádu a zlomeninách v lokti na nejlepší nestačil a přišel o svou pozici v celkové klasifikaci. 33 kilometry před cílem nastoupil Cummings De Gendtovi a okamžitě se ho zbavil.

Alberto Contador (Trek - Segafredo) se pokusil o krátký únik ze skupiny favoritů, ale jezdci Sky ho velmi rychle zpacifikovali. Stephen Cummings dojel na vrchol Port de Balés jako první, pro čtvrté místo si dojel muž v puntíkovaném dresu Warren Barguil a uhlídal pozici nejlepšího vrchaře.

Při nájezdu do stoupání Col de Peyresourde došlo ke kuriózní situaci, kdy tým Sky na čele hlavní skupiny nevybral zatáčku někteří jezdci zajeli mezi auta a karavany fanoušků. Zdrželi se zde i Chris Froome a Fabio Aru, ale nic se nikomu nestalo.

Jezdci Sky pokračovali v ostrém tempu, rychle stahovali Stephena Cummingse a už 11,5 kilometru před cílem odpadl Nairo Quintana (Movistar). Po zbytek kopce se však nikdo o nic nepokusil a až 400 metrů před vrcholem odpadl Alberto Contador.

Také cílové, 2,5 kilometru dlouhé, stoupání probíhalo bez útoků, Mikel Nieve a Mikel Landa udávali příliš rychlé tempo, ze kterého nechtěl nikdo útočit. Až na posledních 300 metrech si to závodníci rozdali a na Chrisi Froomovi bylo vidět, že trpí.

Nairo Quintana ztratil na vítěze 2:04, Contador byl v cíli s odstupem 2:15. Tito dva a také Jakob Fuglsang jsou největší poražení 12. etapy Tour.

Čeští závodníci dnes moc vidět nebyli. Roman Kreuziger (Orica-Scott) jel nejlépe a ztratil přes 11 minut.

V bodovací soutěži nadále suverénně vede Marcel Kittel, nejlepším vrchařem zůstává Warren Barguil a nejlepším mladým závodníkem Simon Yates (Orica-Scott). Nejlepším týmem je nadále Sky.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste