Barvy mistrů svých zemí

03.01.2017 | Libor Matějka

Barvy mistrů svých zemí

Jak vypadají někteří mistři svých zemích po přestupech, nebo v nových týmových barvách. A vlastně, jak se v týmech přistupuje k národním barvám?

Zveřejnění dresu mistra republiky Romana Kreuzigera týmu Orica - Scott nás motivovalo k nakouknutí do několika jiných týmů.  

O nové trikoty 2017 se v těchto dnech začíná bojovat v Austrálii a nejvíc nových majitelů poznáme tradičně týden před odstartováním Tour de France.

Dva přístupy k národním mistrovským trikotům.

Je to pochopitelně vždy ovlivněné marketingem jednotlivých týmů na straně jedné a na zájmu národních federací na straně druhé. Některé profesionální týmy nechávají barvy svých mistrů v barvách nepozměněných, jiné jsou barevně odvozené od základního týmového dresu a barvy mistra jsou do trikotu dokomponována. To je také příklad nynějšího dresu Romana Kreuzigera. Posledním faktorem je dovednost grafiků dodavatele cyklistického oblečení, jak se jim podaří spojit barvy týmové a mistrovské.

Český mistrovský dres je svoji podstatou velice podobný mistrovským dresům Belgie, Holandska, Lucemburska, Francie, či Itálie. Je proveden v trikolóře a dres se dělí ve svém celku na třetiny.

Francouzi, konkrétně tým FDJ, ctí mistrovský dres absolutně, v některých případech do něho ani neumisťují loga sponzorů.

Trošku jiný je německý mistrovský trikot, je v základu bílý a má přes prsa německou trikoloru, tím je dost podobný UCI trikotu mistra světa a v podobném duchu jsou také barvy mistrů Polska, Velké Británie a také nynější slovenský mistrovský dres je z této kategorie. Ve slovenské variantě trikoloru doplňuje další modrý pruh s nápisem SLOVAKIA. Bílá barva v podkladu dovoluje týmům větší variabilitu v návrzích trikotů, ale ne vždy, některé svazy jsou i tak hodně přísné. 

Nápis SLOVAKIA na týmovém mistrovském dresu dost pochopitelně v realizaci neprojde, ony neprojdou jakékoliv nápisy, svazy mají k dispozici jen barvy.

Podívejte se ve fotogalerii na dresy mistrů týmů, které nejvíce ctí původní barvy mistrovského dresu:

gallery

Na druhé straně designu mistrovských celků je provedení v barevném základě týmových barev. Úplně nejmarkatnějším příkladem je mistrovský dres španělského mistra v týmu Movistar. Do této kategorie zapadá i náš trikot Romana Kreuzigera. V jeho případě je ještě zvláštností, že české barvy nejsou vyvedeny v trikolóře, ale na dres umístili tvůrci rovnou naši státní vlajku. Je to tedy určité označení mistra, ale není to varianta mistrovského dresu.

gallery

Je také otázkou, jak moc zasahují do barevného provedení svých mistrů národní federace. Jak moc lpějí na co největší podobnosti s dresem, který mistři přebírají na stupních vítězů při domácím šampionátu. V nedávné historii se dá vysledovat, že některé federace si mistrovský dres opravdu hlídají, je to příklad zemí Beneluxu, Německa, Francie nebo i Británie. Dokonce loňský britský šampión Adam Blythe měl v Tinkoffu dres rozdílný od mistrovských dresů Majky a Kreuzigera.

Britský a "ruský" mistr, český mistrovský dres byl bohužel podobný ruskému.

Asi by měla mít každá národní federace grafický manuál pro tvorbu týmového dresu mistra. Záleží na sebevědomí národní federace, jak si trikot svého mistra považuje a hlídá jeho realizaci napříč profesionálními celky. Mistrovský dres je majetkem národní federace, tak jako trikot mistra světa patří Mezinárodní cyklistické federaci a tam je UCI velmi přísná. Tým nesmí vsadit ani boční díl s reklamou, duhové barvy na sebe musí navazovat. Poslední design dresu Petra Sagana týmu BORA-hansgrohe toto nesplňuje a proto bude muset být upraven.

Známe případy, kdy svaz zasáhl:

gallery

Foto Sirotti, Josef Vaishar, Quick Step, BORA - hansgrohe, Movistar, TwitterMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste