Borobudur – Buddha v náruči sopek

30.05.2017 | Cestomila.cz, Petr Nejedlý

Borobudur – Buddha v náruči sopek

Borobudur je učebnicí buddhismu vztyčenou k věčné slávě svého učitele. Terasy Borobuduru jsou zdobeny basreliéfy ze života Buddhy a odhalují výjevy z jeho pouti, včetně předchozích vtělení, známých jako džátaky, jeho narození královně Máje v Lumbiní v Nepálu, při němž se jeho matka ve stoje držela větví a také ze života, v němž se z muže, oddávajícího se luxusu a fyzickým požitkům, stal nejpřísnější asketa a posléze ten, jehož volají Buddha – Probuzený.

Zatímco buddhističtí poutníci kolem mě se nehybně a v tichosti modlí, v mracích kolem Borobuduru je ukrytá zlověstná hrozba. Není vidět a jen málokdy pronikne světlo mezi mraky, abychom ji spatřili, ale není bezejmenná. Javánci jí říkají Hora ohně a na mapě ji najdete pod jménem Gunung Merapi asi 30 km východně od Borobuduru. Sopka, která Borobudur nejednou zasypala popelem. Naposledy na konci roku 2010, kdy byl Borobudur kvůli několikacenti­metrové vrstvě sopečného popela uzavřen veřejnosti. Borobudur jakoby se zrodil v náruči sopek, kromě Merapi jsou v jeho blízkosti další tři vulkány – Merbabu, Sumboro a Sumbing. (Článek o výstupu na Merapi: Když ohnivé mlýny ztichnou.)


Jakoby Buddha usmiřoval Horu ohně

Borobudur dali postavit vládci dynastie Šailendrů mezi léty 750–850 a odhaduje se, že stavba trvala asi tři čtvrtě století. Žádné přesné datum ale neznáme, nedochovala se jediná písemná zpráva o postavení Borobuduru, není známo, kdo byl jeho architektem, zda památník Buddhovi stavěli otroci a v jakém počtu. Neznáme ani původní jméno Borobuduru. A odborníci se neshodnou ani na tom, zda kdysi stával Borobudur na břehu jezera, které zaniklo v důsledku vulkanických explozí a zemětřesení. Asi sto let po dokončení Borobuduru se královský dvůr přestěhoval na východ Jávy a Buddhův památník, který po tolik let budovaly lidský um a lidské ruce, byl opuštěn. Odpovědi na kratičkou otázku proč? jsou jen další spekulace. Někdy kolem roku 1000 (udává se datum 1006) byla centrální Jáva zničena největším výbuchem Merapi za posledních tisíc let. Podle jednoho nalezeného nápisu se ale královský dvůr přestěhoval na východ Jávy dávno před tímto gigantickým výbuchem. Existuje i teorie, že po rozšíření islámu do Indonésie byl Borobudur úmyslně zasypán půdou, aby byl chráněn před náboženským fanatismem. Arabští islámští obchodníci sice představili islám v Indonésii již v 7. století, ale ke hromadným konverzím docházelo až v 15. století, v té době byl Borobudur pravděpodobně dávno ztracen v rozrůstající se džungli.

Zbytek článku ZDE.


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste