Časovky poodhalily detaily mistrovského okruhu

19.09.2017 | Libor Matějka

Časovky poodhalily detaily mistrovského okruhu

Velké finále světového šampionátu bude pochopitelně v neděli při závodě mužů a zdá se, že poslední kilometry mohou být zajímavé. Detaily závěru okruhu už můžeme sledovat v časovkách.

Ještě jsme neviděli v televizních záběrech Lososí kopec, nejdůležitější stoupání na okruhu, toho se dočkáme až v pátek. Ale leccos již naznačily časovky. Především úplný závěr, poslední kilometry, když cyklisté překonají Salmon Hill.

Na favority v posledních kilometrech žekají dva podstatné momenty:

Cílová rovinka

Když začneme tím nejpodstatnějším pro sprintery, tak se jedná o cílovou rovinku. Je krátká a je v lehkém sjezdu. Proti sprinterům nahrává uprchlíkům, levá pravá a krátká cílová rovinka je ideální pro jezdce v pozdním úniku, něco pro aktivní závodníky, kteří si nevěří na sprintery, ale překvapit můžou i velcí favorité, včetně Petra Sagana.

A když dojde k samotnému hromadnému dojezdu, tak podstatná už bude pozice v poslední šikaně a potom už není na co čekat. V mírném sjezdu budou mít navrh ti nejrychlejší na začátku cílové rovinky s nejlepší pozicí v čele pelotonu. Pochopitelně s ohledem na kvalitu a zaměření ostatních soupeřů.

Úsek ve Vágsbunnenu - Vetrlidsallmenningen

Na mapce a v profilu celkem nenápadné stoupání, ovšem po kostkách, po prudké pravotočivé zatáčce, takže z pomalé jízdy a ještě v nájezdu do tohoto stoupání je průjezd na Kong Oscars gate velice úzký. Takže důležitá bude poziční jízda, ideální úsek po velkých dlažebních kostkách pro nástup a navazující rovinka je stále po dláždění! 

Ulice Vetrlidsallmenningen je dlážděná opravdu velkými kočičími hlavami, dole v zatáčce to bude v případě deště hodně klouzat. Tady se dá zbavit soupeřů, že by místo pro Zdeňka Štybara? Síly potencionálního uprchlíka ovšem prověří i navazující rovinka na Øvregaten, která je také dlážděná. A potom čekají všechny účastníky čtyři kilometry na cílovou pásku, ale čtyři kilometry poměrně technické, plné zatáček, to by mohlo také vyhovovat atakujícímu jezdci. O náročnosti okruhu a posledních kilometrů před nedělním finále napoví závody v předcházejícím programu, především závod mužů U23.

Mohlo by to být mnohem zajímavější, než ukazuje profil s největším kopcem víc než deset kilometrů před cílem.

Grafika pořadateléMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste