České ambice pro MS 2018

25.11.2017 | -mlm-

České ambice pro MS 2018

Ještě jednou se vracíme na trať světového šampionátu v Innsbrucku a nastíníme si, jaké budou české šance napříč kategoriemi.

Juniorky

Hned první kategorie je nejsložitější na odhad. Juniorky nemají žádný závodní program od Mezinárodní cyklistické federace, v porovnání se stejně starými chlapci. Juniorky druhým rokem mají sice možnost závodit se ženami, ale to nám nepomůže, my letos hledáme perspektivní juniorku pro MS příští rok, nebo nadějnou kadetku letos druhým rokem. Těžko hledat v České republice, natož posoudit mezinárodní konkurenceschopnost. Neexistuje žádné srovnání. Máme perspektivní letošní kadetku Veroniku Jandovou z Favoritu Brno, která by mohla být dobrou vrchařkou, protože dva těžké kopce budou pro juniorky hodně výjimečné. Z poměrně malé základy si vybírat vhodné typy k profilu tratě v juniorských kategoriích je obecně složité. 

Junioři

Mezi nejmladšími muži máme největší šanci na dobré umístění a dokonce i na medaili. Karel Vacek je v juniorském pelotonu výborným vrchařem už letos a trať mu nahrává. Pochopitelně je otázkou, zda se neobjeví na příším šampionátu někdo z jiného kontinentu, který se v Evropě během roku neukazuje. Zejména mladí Kolumbijci by mohli být nebezpeční, ale i Američané. Letos byla juniorská reprezentace silná, ale výsledek nevyšel ideálně, je to v klasikářských profilech vždy ošemetné a nelze sázet na silné celky/reprezentace, tak jako v profesionálech. Ale tři kopce, tedy exaktní rozdělování pozic, nahrává našemu reprezentantovi. Cílem je minimálně medaile. 

Muži U23

Zde máme na medaili pochopitelně nulovou naději, šance na slušné umístění také nulové. Těžko uvidíme v cíli této kategorie české barvy a je otázkou, zda uvidíme český reprezentační dres na startu kategorie mužů U23. Sice do této kategorie přechází letos dobří junioři, ale budou prvním rokem muži a nejsou to zrovna vyhlášení vrchaři, ale spíše klasikáři. Od U23 nic nečekejme. 

Ženy

Tady nám jasně schází kategorie žen U23, mezi mladšími ženami by měla velkou šanci na dobrý výsledek Nikola Nosková, trať jí bude vyhovovat, ale její věk ji v absolutním světovém pelotonu limituje, což je škoda. Žádnou jinou profesionální silničářku nemáme. 

Muži Elite

Dobrý výsledek by mohl zajet Roman Kreuziger, ve světové konkurenci to asi nebude na medaili, ale podobný závod by mu mohl vyhovovat. Tempo vrchařských týmů na okruhu by mohl zvládat, to Roman umí a nepříliš strmé stoupání by mu mělo přesně vyhovovat. Horší je stoupání Gramartboden, kopec s až 25 %. Ale záležet bude především na tom, komu zbylo kolik sil. A Roman ve formě zvládá dlouhé jednorázovky velmi dobře. Na jeho podporu by měli být nominováni další vrchaři s tempařskými schopnostmi, tedy Michal Schlegel, Leopold König, možná si státní trenér Tomáš Konečný všimne i Jana Hirta, ten by mohl být i záložním lídrem reprezentace. Ale pokud by byl Roman ve své dobré formě a na tu ještě teoreticky má, je to náš nejlepší klasikář pro podobnou trať. Ostatní vrchaři jsou spíše zaměřením pro etapové závody, než pro jednodenní akce.

Do nominace by se mohl vejít i Ondra Cink, je jedno, že to bude v příštím roce biker. Letos ukázal, že na silnici jezdit umí, v tom žádná překážka není. Nyní je jen důležité, a to i pro jeho bikerskou kariéru, jak se zdravotně vzpamatuje ze své profesionální anabáze v týmu Bahrain - Merida. A jeden dlouhý závod na konci sezóny 2018 by jej neměl stát zdraví, tak jako letošní plná sezóna v silničním celku. Snad se vrátí do formy a bude chtít startovat. 

Foto Josef Vaishar, SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


CIGI
Příspěvek byl smazán za porušování pravidel.
28.11.2017 18:45:12