Český mezinárodní kalendář v roce 2019

10.10.2018 | Libor Matějka

Český mezinárodní kalendář v roce 2019

Světový šampionát v Innsbrucku byl tradičně i místem kongresu UCI a ten schvaloval kalendář závodů pro příští sezónu. Co v tomto kalendáři máme my?

Víceméně tradiční závody, i když se objevují i nějaké úvahy o změnách.

Mezinárodní cyklistická unie zatím zveřejnila:

27. dubna - Visegrad

Závod pod hlavičkou Českého svazu cyklistiky, na svazové stránky odkazuje i Mezinárodní cyklistická unie. Jde o jednorázový závod kategorie 1.2 pro muže. Letos se jel ve Valticích


2. - 5. května Gracia

Tradiční etapový závod pro ženy s pořadateli z Orlové, jde o závod kategorie 2.2 s mezinárodní účastí. 


9. - 12. května Závod míru juniorů

Český závod s nejdelší historií v mezinárodním kalendáři. Velmi prestižní akce v juniorské kategorii, součást Ncupu UCI.


6. - 9. června Závod míru U23

Závod pro kategorii U23 si rychle našel prestižní postavení vedle francouzského Tour de l´Avenir. Je součástí Ncupu UCI. 


11. - 14. července Tour de Feminin

Druhý z mezinárodních závodů žen na našem území v kategorii 2.2. Další kvalitně obsazovaný závod ss mezinárodní konkurencí.


15. - 18. srpna Czech Cycling Tour

Naše největší cyklistická akce sezóny, závod kategorie 2.1 a jediný závod přístupný profesionálům z kategorie WorldTour. 


4. - 8. září Okolo jižních Čech 

Kvalitní a atraktivní závod v termínu před Mistrovstvím světa láká dobré startovní pole. Patří do kategorie 2.2. 


Není to nic moc bohatého a náš mezinárodní silniční kalendář osciluje kolem tradičních podniků. Sedm závodů opravdu není mnoho a k tomu jsou ještě rozděleny do čtyř kategorií. Pro muže Elite, ženy Elite, juniory a muže U23.

Máme dva závody Ncup, pro juniory a U23, oba s názvem Závod míru a oba hodně prestižní. V měření mladých závodníků v reprezentačních dresech se máme opět na co těšit a zájem o tyto závody je mezi závodníky - národními federacemi, tak i mezi příznivci cyklistiky na celém světě. Letos se zkušebně ze Závodů mírů připravovaly fotoreportáže na sociální síti Twitter a velký ohlas ve světě opravdu překvapil.

Potom zde máme dva etapové závody pro ženy, které pořadatelé připravují v opravdu tvrdých podmínkách, bez podpory Českého svazu cyklistiky. Přitom jsou to závody v mezinárodním kalendáři žen a oba opravdu prestižní. Mají dobré jméno, mají kvalitní organizaci a při spolupráci s ČSC by mohly postoupit i do vyšší kategorie závodů UCI. Unie kategorii žen podporuje, ČSC jde cestou opačnou.

Czech Cycling Tour je vrcholem naší cyklistické sezóny a máme zde možnost vidět již několik let profesionální cyklisty. O tomto závodě se rozepíšeme více už brzy v samostatném článku. Pořadatelé připravují několik změn.

Okolo jižních Čech závod je zapsán v mezinárodním cyklistickém kalendáři, ale podle slov jeho ředitele Jana Hájka se již nepojede. O tomto tématu také napíšeme samostatný článek.

Na druhou stranu se objevuje "šeptanda", že se zkusí obnovit velký Závod míru, ale informací je prozatím minimum a ani není jasné, zda půjde o pokus už v příštím roce, protože závod není zatím zapsán u UCI. Ale kalendář není zdaleka definitivní, jako každý rok se bude mnohokrát měnit. 

Foto Josef Vaishar, Jan Brychta, Jaroslav Svoboda a pořadatelé Tour de FemininMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste