Čeští profesionálové v sezóně 2017

16.10.2017 | Marek Matějka

Čeští profesionálové v sezóně 2017

Česká cyklistika měla v roce 2017 deset závodníků v profesionálních týmech první a druhé divize. Šest v týmech WorldTour a čtyři v profesionálních kontinentálních celcích. Jak se jim letos dařilo a jaké výsledky zajeli?

Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors) 6/10

Letošní mistr republiky byl nejlepším českým závodníkem ve WorldTour. Oproti roku 2016 se zlepšil, ale jediné vítězství na domácím mistrovství stejně není pro závodníka jeho kvalit úspěchem. Opět byl blízko vítězství na Paříž – Roubaix, tentokrát nestačil jen na Grega Van Avermaeta. Roubaix bylo pro českého fanouška nejzajímavějším závodem, protože je stále velmi vzácné, aby český závodník jel o vítězství na monumentální klasice.

Ze Štybara se stává specialista na dva specifické jednorázové závody, kromě Paříž – Roubaix také na Strade Bianche. I zde byl letos vidět, dojel čtvrtý. A Roubaix a Strade Bianche budou jeho největšími cíli i příští rok. Nikde jinde nejezdí pravidelně o vítězství. A měl by být lídrem ambiciózními závodníky přeplněného týmu Quick-Step Floors.

Petr Vakoč (Quick-Step Floors) 5/10

I druhý Čech zůstává v úspěšném belgickém týmu. Petr Vakoč se poprvé v kariéře musel potýkat s výsledkovým propadem, oproti vynikajícímu roku 2016 byla letošní sezóna o hodně slabší. Nevyhrál žádný závod, přesto dokázal zajet pár velmi slibných výsledků. Druhý dojel na Brabantském šípu, ale líbil se nám především na velmi prestižním a těžkém etapovém závodě BinckBank Tour. Zde ve špičkové konkurenci obsadil desáté místo a opět přesvědčil o své všestrannosti a odolnosti.

Příští rok se chystá pustit i do klasik na kostkách. Kolem Flander ještě nikdy nejel, ale teoreticky by mu přesně takový typ závodu měl vyhovovat. Doposud se zaměřoval na kopcovité klasiky, z monumentů jel Lutych – Bastogne – Lutych a Kolem Lombardie, ale na tyto závody je příliš těžký. Flandry budou určitě lepší volbou, v kombinaci s Brabantským šípem a Amstel Gold Race.

Roman Kreuziger (Orica-Scott) 4/10

Po přestupu našeho historicky nejlepšího cyklisty do australského týmu si musíme zvykat na fakt, že je už čistokrevným domestikem a v porovnání s předchozími týmy zdaleka nedostává tolik příležitostí. Roman Kreuziger nemá za sebou dobrou sezónu. Do první desítky se dostal celkem třikrát, čtvrtý byl na Mistrovství republiky, pátý v 8. etapě Tour de France a vyhrál první ročník rakouského závodu Pro Ötztaler 5500. Kreuziger odváděl svou dobrou práci ve prospěch týmu, ale z českého pohledu prostě chceme víc, v minulosti prokázal, že umí být lídrem. Bohužel neměl žádnou volnost na ardenských klasikách a ani forma na Tour de France nevyšla. Na závodech, které má Kreuziger v oblibě, je v Orice obrovská konkurence a lepší pozici nyní mají bratři Yatesovi, Esteban Chaves i Michael Albasini a zlepšuje se Jack Haig. Nebude to mít snadné ani příští rok.

Ondřej Cink (Bahrain Merida) 7/10

Debutant mezi profesionály vydržel jen jeden rok, ale při pohledu do výsledků mu není co vytknout. Na první rok jezdil Ondřej Cink velmi dobře. Bohužel ho zranění kolene zastavilo už v červenci, přesto stihnul 60 závodních dní. Pro porovnání takový Petr Vakoč jel jen o dva dny více, Kreuziger o pět. Cink byl velmi kvalitním domestikem v kopcích, zvládl i časovku, pohyb v pelotonu a samozřejmě i techniku. Vedl si velmi dobře, jeho nejvýraznějším výsledkem bylo deváté místo v celkovém pořadí Kolem Andalusie, v konkurenci nejlepších vrchařů světa.

Jan Bárta (BORA-hangrohe) 5/10

Zkušený Jan Bárta má za sebou dlouhou sezónu, která ale neskončila příliš dobře, protože mu od týmu BORA-hansgrohe nebyla nabídnuta nová smlouva. Zatím nevíme, kde bude Bárta příští rok jezdit, ale výkonnostně na špičkovou cyklistiku stále nepochybně má. Letos získal svůj už pátý titul v individuální časovce a odpracoval si spoustu velkých závodů, zejména v první polovině sezóny. Ve 32 letech má před sebou teoreticky ještě hodně let v sedle závodního kola. Který tým využije jeho služeb?

Leopold König (BORA-hangrohe) 1/10

Sezóna, na kterou je nejlepší rychle zapomenout. Leopold König navázal na své zdravotní patálie z předešlých let a pořádně se na závody nepodíval. Kvůli bolestivému kolenu nemohl naplno závodit, ani trénovat. Závodil čtrnáct dní, z toho šest závodů nedokončil a zlepšení přišlo až na poslední chvíli na Kolem Turecka. V cílovém výjezdu do Selcuku byl vidět a obnovil naději fanoušků na návrat na scénu a do popředí výsledkových listin třítýdenních závodů. 

Ale ani letos ještě není konec, König bude závodit i v Číně na Kolem Kuang-si, posledním závodě WorldTour.

Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice) 7/10

Jan Hirt si svoje splnil už v květnu na Giro d´Italia. Patřil zde k nejlepším vrchařům, byl nejlepším závodníkem svého týmu, překvapil celkovým 12. místem a vysloužil si smlouvu v týmu WorldTour. Očekávání jsou velká, v Astaně by sice neměl být hned lídrem, ale mnoho takto specializovaných vrchařů v týmu není, takže příležitost by mohl dostat. Zkušenost s třítýdenním závodem už má a velmi dobrou, jsme proto velmi zvědaví na příští rok.

Michal Schlegel (CCC Sprandi Polkowice) 8/10

Nejmladší český profesionál má za sebou skvělou první sezónu mezi profesionály. Ve 21 letech se dostal na Giro d´Italia a zvládl ho s přehledem. Už předtím skončil sedmý na Kolem Chorvatska a především v kopcích byl silný, ačkoliv byl po zranění a dlouho nezávodil. A také příkladně reprezentoval v kategorii U23, skončil třetí na GP Priessnitz spa, šestý na Tour de l´Avenir a vyhrál například bílý dres na Czech Cycling Tour. Schlegel ještě má pro příští rok smlouvu v polském týmu, ale věříme, že už se brzo přestěhuje do WorldTour.

František Sisr (CCC Sprandi Polkowice) 4/10

Třetí Čech do party v oranžových dresech nedostával tolik příležitostí na velkých závodech a nebyl výrazný, ale i pro něj to byla první sezóna v druhé divizi a dostal se i na závody WorldTour (Amstel, Kolem Polska, Cyclassics Hamburg). V týmu má smlouvu i na další rok a díky tomu má příležitost ukázat, co v něm je. Podle nás se může natrvalo prosadit mezi profesionály.

Daniel Turek (Israel Cycling Academy) 6/10

Expert na dlouhé úniky letos opět několikrát ukázal, že trápit se sám, nebo v malé skupině dlouhé kilometry před pelotonem, mu nedělá žádný problém. A několikrát se mu to téměř vyplatilo. Zejména na Grand Prix Lugano ve Švýcarsku byl hodně blízko. Ve strhujícím finiši byl ale dostižen trojicí soupeřů těsně před páskou a skončil čtvrtý. Na Tour des Fjord v Norsku dotáhl únik v úvodní etapě až do cíle, ale v samotném závěru byl lepší Belgičan Dries Van Gestel. Turek ale posbíral bonifikační vteřiny na rychlostních prémiích a oblékl se aspoň do dresu lídra závodu.

Zkouší to a bojuje a to je sympatické. Israel Cycling Academy s největší pravděpodobností dostane pozvánku na Giro d´Italia a Turek by se tak mohl poprvé předvést na závodě Grand Tour. Jenže Izraelci posilují a nebude snadné se do osmičlenného týmu dostat.

Celkově vzato byla letošní sezóna docela slabá. Čeští závodníci nebyli příliš vidět a vyhráli jen čtyři mezinárodní závody v 1. kategorii a výše. O dvě vítězství se postaral Josef Černý na Czech Cycling Tour, kde tým Elkov Author vyhrál i časovku družstev a o jedno Roman Kreuziger na Pro Ötztaler 5500. Právě Josef Černý byl letos překvapivě úspěšnější, než většina našich závodníků v první a druhé divizi.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


CIGI
Ze strany Čechů to byl veliký propad!! "Štyby" nikdy lídrem Quick-Stepu nebude, a mít za cíl jen dvě jednorázovky - to je hodně OUT!!! Vakoč ten nevyhrál vůbbec nic. "Křižáka" znám osobně - je už za zenitem a dobrej tak akorát jako "nosič vody". Konig hodně marodí a Bártu Bora víceméně vyhodila.... Tak snad se ukáží v příštím roce nějací talentovaní mlaďoši....
25.10.2017 22:43:10