Chris Froome - šampión na ústupu?

15.06.2017 | Marek Matějka

Chris Froome - šampión na ústupu?

Tour de France odstartuje za dva týdny a chybí jí jasný favorit. Může za to pokles výkonnosti Chrise Frooma, trojnásobného vítěze. Opravdu přišel rok, kdy bude Froome svržen?

Pětihvězdičkový favorit Tour letos chybí. Tuto roli poslední roky zastával Chris Froome, ale letos to zdaleka není stejný Froome, jako v minulosti. Nevítězí, v kopcích není nejlepší, i časovku má horší. Navíc pořadatelé se mu snaží obhajobu co nejvíc zkomplikovat. Takže se jedou jen dvě krátké časovky.

Pořadatelé se menším počtem časovek, ale také minimem dojezdů na kopci, snaží závodníky rozzávodit. Zní to zvláštně, ale jde o to, že lídři se na Tour de France bojí především krize výkonnosti. Bojí se závodit podle instinktu, jako je tomu na jiných závodech. Bojí se, že když v jedné etapě vydají příliš mnoho energie, i když jim to pomůže v celkovém pořadí, za den, dva, či víc, na to doplatí špatným dnem a koncem svých nadějí. Na žádném jiném závodě se nejezdí tolik podle wattů, jako je tomu na Tour de France. Na úplně plné nasazení se proto čeká až do posledního kopce Tour. Ale to už je pozdě. Je to nuda.

Jenže zatímco v kopcích a časovce je Froome letos o něco horší, zlepšil se v jiných dovednostech. Na Dauphiné zářil ve sjezdu, závodil naplno, snažil se vyhrát i v obtížné situaci a i když to nakonec nevyšlo, zásadně ovlivnil vývoj Dauphiné. Už loni na Tour zářil i ve sjezdu a na větru. Jednoduše už neměl slabiny.

Co tedy stojí za letošním poklesem formy? To asi neví ani sám Chris Froome. Teorií je víc. Zaprvé, nikdo nemládne. Froomovi je letos 32 let, což není tolik, rozhodně ne na cyklistu, ale jak dlouho se jeden cyklista může udržet na vrcholu? Froome patří ke špičce už více než pět let. Udržet formu, soustředění a nasazení delší dobu, je určitě velmi náročné. Stačí si představit neustále se opakující náročné tréninky, vysokohorská soustředění a dodržování perfektního jídelníčku. To není žádná velká radost. A Froome už možná nemá takovou motivaci.

Druhá teorie je trochu konspirační. Froome ztratil svoji suverenitu v sezóně po odhalení nekalých praktik týmu Sky, které však nesouvisejí s ním, ale s Bradleym Wigginsem. Že Wiggins značně zneužíval terapeutické výjimky pro zvýšení své výkonnosti před velkými závody je dokázáno. Ale v případě Chrise Frooma ne. Froome terapeutické výjimky cíleně nezneužíval. Aspoň podle toho, co víme. Přesto je pro mnohé krajně podezřelé, že se Froome zhoršil po skandálu s TUE.

Další teorií je změna přípravy. Chris Froome by letos rád vyhrál i španělskou Vueltu. Dokonce loni v zimě uvažoval i Giro d'Italia, ale to mu nebylo dovoleno. Je se svou výkonností letos o něco pozadu, protože se šetří i pro Vueltu? Není to pravděpodobné. Froome a zejména tým Sky by neriskoval úspěch na Tour, kvůli Vueltě. Důležitá je Tour, význam Vuelty je pro Sky jen malý.

Chris Froome zůstává velkým favoritem Tour de France. Vyhrát může, protože chybí nástupce, nějaký suverén. Nairo Quintana se unavil na Giru, Alberto Contador má to nejlepší za sebou, Richie Portemu stále něco chybí a tak dále. Ale Sky v klidu být nemůže. Dokonce se může poprvé stát, že Sky připraví i plán B. Tím by mohl být Geraint Thomas. Původně lídr pro Giro přišel o naději na celkové vítězství při pádu. Později byl z Itálie předčasně odvolán, oficiálně kvůli zraněnému kolenu, ale máme podezření, že bylo rozhodnuto ušetřit síly na Tour. Ať už jako domestik, či jako záložní lídr.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste