Cink se vrací na horská kola

12.10.2017 | Marek Matějka

Cink se vrací na horská kola

Jen jednu sezónu strávil Ondřej Cink v profesionální silniční cyklistice. Po ročním angažmá ve World Tour týmu Bahrain Merida se vrací k závodům horských kol. Cinkovu premiérovou sezónu na silnici zastavilo zranění kolene.

Ondřej Cink na konci loňské sezóny překvapil svým rychlým přechodem z horských kol do silničního pelotonu. Byl to však vynucený přestup, Cink neměl po ukončení týmu Merida angažmá a právě Merida mu domluvila místo v nové sestavě Vincenza Nibaliho. Cink si přestup nemohl promýšlet a pokud by dostal nabídku z horských kol, nejspíš by ani nikdy na silnici nešel.

Ale jako úplný nováček si v největší světové konkurenci vedl velmi dobře. Začal už v lednu na Tour Down Under v Austrálii, na prvním závodě série World Tour. A jako velmi kvalitní vrchař dostal příležitost i na těžkých evropských etapových závodech. Jeho nejlepším výsledkem bylo celkové deváté místo na Kolem Andalusie. Následovala jednorázovka Strade Bianche a velmi těžké jarní etapáky Kolem Katalánska, Kolem Baskicka a Kolem Romandie. Na nováčka to byla mimořádná zátěž, kterou v létě odneslo jeho zdraví.

Po Romandii měl Cink více než měsíc závodní pauzu, ale tým ho poté opět nijak nešetřil. Nominován byl na Kolem Švýcarska a oproti původnímu plánu i na Tour de France. Zde musel v 19. etapě vzdát kvůli silné bolesti kolene. Zdravotní komplikace ho ale provázely po většinu Tour. Od té doby nezávodil a stále nemůže naplno trénovat, protože bolesti nepřestaly.

Vzhledem k dobrým výkonům, které Cink předváděl v první půlce sezóny, se nepochybovalo o prodloužení smlouvy v Bahrain Merida, dokonce se mluvilo i o přestupu do jiného týmu, například Astany. Šlo mu to v kopcích, v časovce, ve sjezdech i v balíku. Neměl žádnou výrazně slabší stránku, zanedlouho by mohl jezdit jako lídr na týdenní etapové závody. Jenže Cink měl jiné plány, které nyní potvrdil. V úterý 17. října pořádá tiskovou konferenci, kde oznámí své nové působiště a důvody, které ho vedly k návratu na horská kola.

Je škoda, že na silnici končí, protože potenciál rozhodně měl, ale na druhou stranu neměl s takovým množstvím závodů žádné zkušenosti a nepochybujeme o tom, že právě vysoké nasazení od začátku sezóny stojí za zdravotními problémy. Více v článku ZDE.

Návrat k horským kolům je logický, Cink k nim má vztah, může jezdit sám na sebe, závodních dní je pouze zlomek v porovnání se silnicí a cyklista se tak může lépe připravovat a více odpočívat. I to je vzhledem k jeho zdravotnímu stavu výhoda. Navíc sezóna horských kol začíná mnohem později a Cink má díky tomu více času na uzdravení a návrat do formy.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


K2.40
Prostě - neměl koule na tu dřinu a ty objemy. Jak sám uvádí, chce vyhrávat a to by na silnici trochu trvalo. Tak je raději "jednooký mezi slepými". Je to škoda nejen pro něj, ale pro českou silniční cyklistiku. Moc jsem mu fandil a těšil se na další roky. Ale nějakoui vinu má na tom i tým. Zdá se mi, že ho hned v prvním roce účinkování uštvali.
13.10.2017 7:31:19