Cyklokrosová sezóna se chýlí ke konci

03.01.2017 | RC

Cyklokrosová sezóna se chýlí ke konci

Jako tradičně v salónku známého pivovaru u Medvídků v Praze proběhla tisková konference k závěru cyklokrosové sezóny. Také zde byl představen nejvýznamnější podnik letošní sezóny - Mistrovství České republiky v cyklokrosu v Hlinsku, který se pojede již tuto sobotu 7. ledna.

Tiskovou konferenci uvedl Pavel Petr, komentátor České televize a spolukomentátor Českého TOI TOI cupu. Přivítal hosty, mezi kterými nechyběli Petr Balogh, předseda cyklokrosové komise, Marian Štetina, prezident Českého svazu cyklistiky, Petr Dlask, reprezentační trenér, Leoš Chvojka, ředitel mistrovského závodu v Hlinsku, obhájkyně mistrovského titulu Martina Mikulášková a ing. Radek Krummer, zástupce společnosti Cyklosport RIK s.r.o., nový sponzor cyklokrosu, se kterým byla v rámci tiskové konference slavnostně podepsána smlouva před novináři.

"Chtělo by to na úvod něco optimistického", moderátor se obrátil prvním dotazem na Mariana Štetinu. "Co popřeje prezident svazu cyklistice a cyklokrosu na prahu nového roku 2017?"

"Já bych chtěl popřát především hodně úspěchů. Ovšem úspěchy se dostavují ve chvíli, kdy je disciplína nebo ten sport populární u veřejnosti, kdy je populární mezi dětmi a mládeží a myslím si, že se to cyklokrosu dlouhá léta daří. Takže cyklokrosu bych popřál, aby po krátké době odmlky na stupních vítězů v těch nejprestižnějších závodech, se český cyklokros na ta místa opět vrátil. Ta cesta byla nastoupena, myslím si, správně a věřím, že nejpozději do pěti let opět v České republice uvítáme další mistrovství světa v cyklokrosu a na stupních vítězů budou čeští závodníci."

Následoval příspěvek Petra Balogha, šéfa cyklokrosové komise.

"Na úvod bych se chtěl vrátit k českému poháru 2016. Chtěl bych říci, že to byl z mého hlediska nejvíce povedený pohárový závod, který jsme zatím uspořádali. Měli jsme tu závodníky z 13 států, celkem bodovalo 313 závodníků ve všech kategoriích. V kategorii Mužů Elite někdy startovalo až 75 závodníků, což si myslím, že je v současné době nevídaný počet a kvalita šla jednoznačně nahoru. Podařilo se nám udržet tři závody v kategorii C1 a to pro všechny kategorie, tzn. muže, ženy i juniory, tím pádem získávali body do světového poháru a startují tito závodníci lépe v závodech světového poháru a také samozřejmě na mistrovství Evropy či světa. Věřím, že se nám to vše vrátí a již nyní v Lucembursku na mistrovství světa věřím v dobrá umístění. 

Jsou zde samozřejmě také další závody - čtyři závody kategorie C2. Tato třída závodu byla rovněž pro všechny UCI kategorie - muže, ženy i juniory, opět to znamenalo možnost získávat další, trochu menší, bodové ohodnocení do světového poháru. 

V České televizi proběhly tři přímé přenosy ze závodů třídy C1 a ze čtyř C2 máme 20ti až 30ti minutové záznamy.

Chtěl bych dále říci, že uspořádat takovýto seriál závodů není vůbec jednoduché, také se podařilo udržet stávajícího partnera Českého poháru - samozřejmě je to společnost TOI TOI, se kterou jsme podepsali smlouvu ještě na příští sezónu.

K Mistrovství republiky v Hlinsku - mistrovský podnik se zde pojede již počtvrté a včera mi Jindra Pulman poslal smsku, že Mistrovství ČR bude komentovat již po třicátédeváté, takže chci Jindrovi za tu výdrž moc poděkovat. Jedná se o 66. mistrovství České republiky pro kategorii mužů. Pro kategorii žen to je 18. mistrovství republiky. Nejúspěšnějšími závodníky celé éry jsou Radomír Šimůnek starší a Zdeněk Štybar, kteří získali titul sedmkrát, na dalším místě se nachází po mé pravici sedící Petr Dlask, který získal šest titulů, z toho jednou v kategorii U23. V kategorii žen je velmi zajímavá situace, kdy Kateřina Nash, Pavla Havlíková a Martina Mikulášková získaly po třech titulech, takže očekáváme letos boj o to pomyslné historické vedení. 

Chtěl bych velmi poděkovat společnosti Škoda Auto a.s. za dlouholetou podporu, kterou cyklokrosu věnovala, 18 let byla hlavním partnerem cyklokrosu a udělala pro nás hrozně moc. Bohužel nedošlo k dalšímu prodloužení této spolupráce, proto na mistrovství světa pojede naše reprezentace již v nových dresech, na kterých se objeví aktuální partneři - ČEZ, TOI TOI, FORCE a JANEV. Tyto firmy budou cyklokros podporovat min. tři další roky. Novým partnerem českého cyklokrosu se také stává společnost Cyklosport RIK, vedená ing. Radkem Krummerem."

"Můžete přiblížit váš vztah k cyklokrosu a jak vlastně došlo k té vzájemné shodě a vzájemné podpoře?", padl další dotaz, tentokrát na nového sponzora ing. Krummera.

"Jako společnost jsme hledali vhodnou formu propagace naší firmy, jelikož zde zastupujeme německého výrobce značky CUBE, která také začala v poslední době vyrábět cyklokrosová kola a jejich odbyt se výrazně zvýšil. Pro nás bylo důležité najít vhodnou formu propagace a podpořit tím český sport. Cyklokros v České republice vnímám jako prestižní, protože je dost vidět v televizi, lidé přes zimu cyklistiku v televizi sledují a tato sledovanost je velmi slušná."

Dále vystoupil Leoš Chvojka za pořadatele Mistrovství České republiky v Hlinsku. "Leoši, můžeš nám přiblížit přípravu závodu, jak bude vypadat sobotní trať, a také počasí, které jste si jistě domluvili ;-)?"

"Když začnu tratí, tak ta je víceméně stejná jako v minulých letech, na přání Petra Balogha a Petra Dlaska jsme ji udělali trochu technickou, abychom se vyhnuli takovým těm dlouhým výjezdům, ale to převýšení samozřejmě zůstane, to je tratí dané. Závodníci, kteří již trať testovali, jsou spokojeni. Už zde trénovali Petruš, Hekele, Křivánek a další. Trať je připravená, vysekaná už měsíc zpátky, protože jsme nečekali, až nám krásně zapadne sněhem, což je v Hlinsku úplně normální :-). Nyní už tam sníh, bohužel, je. V současné době parta chlapů tluče kolíky, i když jsme trať měli již částečně vykolíkovanou kvůli průběžným tréninkům.

Po zkušenosti z roku 2011, z mistrovství, které vyhrál Zdeněk Štybar, jsme museli trochu předejít nepřízni počasí a vyrobili jsme si sněžáky, jako používají silničáři, které nám v případě potřeby poslouží proti zafukování trati. Až takhle daleko jsme museli zajít, neboť nám na sobotu meteorologové nehlásí nic příjemného. Z pátka na sobotu by mělo být v Hlinsku až 16 stupňů pod nulou, což je opravdu hodně. Ale kolem poledního už by se to mělo umoudřit nad nulu. Já jsem tu extrémní teplotu konzultoval s Mirkem Janoutem (mezinárodní rozhodčí UCI, pozn. redakce), jestli je pro závod daný nějaký teplotní limit. Jak jsem se dozvěděl, tak ten se již neuvádí, takže pevně doufám, že nakonec nebude muset dojít ke zrušení závodu po domluvě hlavního rozhodčího a organizátora kvůli extrémnímu počasí ovlivňující zdraví závodníků."

Jindra Pulman vzápětí představil hru čísel a zajímavostí o mistrovstvích ČR konaných v Hlinsku.

- Jedná se o 66. mistrovství republiky.
- Od počátku bylo uděleno 71 titulů mistrů republiky, jelikož se do toho počítají i 3 tituly profesionálních mistrů republiky a 3 tituly samostatně jedoucí kategorie mužů do 23 let.
- V Hlinsku je pojede mistrovství republiky počtvrté. 

Poprvé se jelo mistrovství v Hlinsku v roce 1992, kdy se jednalo o 41. mistrovství republiky, a zde právě získal Radomír Šimůnek starší svůj druhý titul profesionálního mistra republiky, když v Hlinsku obhájil svůj první profesionální titul z Mladé Boleslavi získaný rok před tím. Stříbrný mezi profíky byl v Hlinsku Peter Hric a třetí nedokončil, takže stupně vítězů byly poněkud chudé, byli dekorování pouze 2 závodníci. Mezi amatéry se svého druhého titulu dočkal Pavel Elsnic, stříbrným byl Ondřej Lukeš a třetí exmistr Evropy Jiří Pospíšil.

Podruhé se tituly v Hlinsku udělovaly o deset let později, tedy v roce 2002. Šlo tedy o 51. šampionát (24. pro Jindru Pulmana v pozici komentátora MČR, pozn. redakce). Vítězem se zde stal Jiří Pospíšil, druhý byl Martin Bína a na třetím místě Kamil Ausbuher. "V tu dobu nebyl mým spolukomentátorem Pavel Petr, jako dnes, ale v současné době velmi známý a populární moderátor zpravodajství v jedné komerční televizi - Tomáš Hauptvogel," upřesnil Jindra Pulman.

Potřetí se v Hlinsku závodníci v rámci mistrovství ukázali v roce 2011. Tehdy šlo o 61. mistrovství ČR. Pátý titul zde získal Zdeněk Štybar, stříbrný Zlámalík. Na třetího muselo být Hlinsko velmi hrdé, neboť to byl mistr světa MTB, olympijský vítěz... Jaroslav Kulhavý.

Na Petra Dlaska dopadl klasický dotaz na zhodnocení dosavadní cyklokrosové sezóny a jak budou vypadat nominace do reprezentace na mistrovství světa v Lucembursku.

"V posledních čtrnácti dnech jistě všichni zaznamenali úspěchy české reprezentace v podání Kateřiny Nash, která v Namuru vybojovala vítězství v podniku světového poháru a týden na to v Zolderu si dojela pro třetí místo. Do toho ještě Adam Ťoupalík. Takže z téhle pozice byla reprezentace vidět. Věřme, že i leden bude v tomto směru pozitivní. Musíme brát v potaz, v jakých pozicích jsme byli a že to začíná pomalu stoupat. Michal Boroš jezdí světové poháry standardně okolo 10. - 12. místa, což je v počtu 17 belgických závodníků na startu velmi těžké docílit, o to více je to pozitivní. Možná to bude ještě více pozitivní v rámci mistrovství světa, kde Belgičanů bude moci startovat maximálně sedm. Nic to ovšem nemění na pravdě, že nám chybějí závodníci, a jak řekl Marian Štetina na začátku konference, blýská se na lepší časy, dorůstají nám hojně početné kategorie žáků, kadetů, kadetek a tedy v horizontu pár let bychom se mohli pohybovat opět ve vyšších patrech těch nejdůležitějších závodů. Takže pozitivní posun je rozhodně v této sezóně vidět. 

Co se týče mistrovství republiky v Hlinsku a nominací na mistrovství světa, tak rozhodně po českém mistráku zúžíme nominaci, ale nemáme moc co osekat, takže pojedeme dál. Následují tam další světové poháry, v Itálii, pak generálka před MS v Holandsku a po té v pondělí bude oznámena nominace, koho se bude světový šampionát týkat."

Petr Dlask též informoval o neúčasti Kateřiny Nash na mistrovství republiky. Po světových pohárech v Belgii odletěla zpět do USA a zde se bude čtrnáct dní připravovat. Vrací se do Evropy opět na světový pohár v Římě, pak již v Evropě zůstává, bude se koncentrovat na MS v Lucembursku.  

Martina Mikulášková shrnula největší změny za rok od svého loňského vítězství v Kolíně. 

"Tak největší změnou byl můj přestup do týmu ČEZ Cykloteam Tábor, kde mám ty nejlepší podmínky, jaké můžu mít jak pro trénink, tak i co se týče materiálního zajištění. Sice jsem doufala, že ta letošní sezóna bude o něco lepší, než ta minulá, ale může se stát, že mistrovství republiky zase celou tu sezónu smaže, jak se mi to stalo vloni v Kolíně. Rozhodně je pro mě motivující vyhrát čtvrtý titul a porazit ve statistikách Katku Nash a Pavlu Havlíkovou, to je pro mě velká výzva."

RC přeje úspěšný průběh nadcházejícího mistrovství republiky a následného mistrovství světa.

Foto Jaroslav SvobodaMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste