Dauphiné i s Königem na startu

31.05.2017 | Marek Matějka

Dauphiné i s Königem na startu

Francouzský etapový závod Critérium du Dauphiné startuje tuto neděli a kromě největších favoritů Tour de France, se zde sejdou možná i tři čeští cyklisté, včetně uzdraveného Leopolda Königa.

Critérium du Dauphiné je tradičním přípravným závodem pro Tour de France a proto je důležitý pro většinu velkých favoritů Tour. Tomu odpovídá trať, s mnoha těžkými kopci a kratší časovkou. Pro české fanoušky je pravděpodobně nejdůležitější zprávou návrat Leopolda Königa do závodního pelotonu, ale do Francie se chystají i Roman Kreuziger a Petr Vakoč.

Trasa
Letošní Dauphiné vypadá na papíře mimořádně dobře. Zejména závěr závodu s mnoha slavnými stoupáními. Bude to velký test pro nejlepší závodníky.

1. etapa Saint-Etienne - Saint-Etienne (170 km)


Úvodní etapa bude nejspíš hodně zajímavá, protože není zrovna sprintersky přátelská. Na trase je osm vrchařských prémií, s kopcem na okruhu vedoucí přes cíl. Tento okruh se pojede třikrát, takže také Côte de Rochetaillée se pojede třikrát rychle za sebou. 3,4 kilometru dlouhý kopec s průměrem 5,3 % by měl sprintery hodně bolet.

2. etapa Saint-Chamond - Arlanc (171 km)


Ani druhá etapa není úplně rovinatá, ale trojice stoupání uprostřed etapy by neměla sprinterům vadit. Závěrečných 500 metrů etapy je lehce do kopce. Bude velmi důležité správně načasovat spurt.

3. etapa Le Chambon-sur-Lignon - Tullins (184 km)


Tato etapa téměř jistě skončí hromadným dojezdem, takovou příležitost si sprinterské týmy nenechají uniknout.

4. etapa La Tour-du-Pin - Bourgoin-Jallieu (23,5 km)


Časovka je v každém etapovém závodě velmi důležitým dnem a nejinak tomu bude na Dauphiné. Časovka je rovinatá a nepříliš dlouhá, ale rozdíly se vytvoří. Favoritem je Tony Martin, ale nedávno byl na Kolem Belgie poražen Matthiasem Brändlem. Je v dobré formě?

5. etapa La Tour-de-Salvagny - Mâcon (175 km)


Poslední příležitost pro sprintery přijde ve čtvrtek. Posledních sto kilometrů je rovinatých, těžko někdo dokáže zabránit hromadnému spurtu.

6. etapa Parc des Oiseaux Villars-les-Dombes - La Motte-Servolex (145,5 km)

Konečně horská etapa, která kopíruje závěr 9. etapy Tour de France. V závěru etapy závodníci musejí překonat obávané stoupání Mont du Chat dlouhé 8,7 kilometru s více než 10 % v průměru. A z vrcholu dlouhý sjezd do cíle. Den pro vrchaře, stejně jako pro sjezdaře. Kdo tyto dvě dovednosti zkombinuje nejlépe? Romain Bardet, Alejandro Valverde, Alberto Contador?

7. etapa Aoste - Alpe d'Huez (167,5 km)


Ano i Dauphiné zavítá na nejslavnější francouzský kopec, ale z jiné strany přes Col de Sarenne. Sarenne je dlouhé stoupání nejvyšší kategorie HC, ale až poslední kilometry vedou do stoupání Alpe d'Huez. Velmi těžká etapa s hektickým závěrem.

8. etapa Albertville - Plateau de Solaison (115 km)


Poslední etapa bude krátká a intenzivní. Závodníky čekají jen kopce, nejdříve Col de Saisies, poté Col de Aravis, Col de la Colombière a na závěr dojezd na velmi těžkém kopci Plateau de Solaison (11,3 km, 9,2 %).

Favorité
Podle toho, co víme o trase letošního Dauphiné, víme, že potřeba bude špičková vrchařská a kvalitní časovkářská forma. Favoritů je hodně. Chris Froome obhajuje vítězství a každý rok je na Dauphiné výborně připravený. Jenže letos jakoby to ani nebyl on. Zatím nevyhrál žádný závod, v kopcích na jaře nestačil a nyní jen dlouho trénoval. Až Dauphiné odhalí, zda bude pro Tour de France dobře připraven. Na Dauphiné má výhodu časovky, ale dokázal se sám připravit do potřebné kondice?

Asi největším favoritem na vítězství je Richie Porte. Lídrovi BMC se letos daří a zařadil se mezi největší favority Tour a také Dauphiné. Favorizuje ho spojení kopců a časovky, ale i on už dlouho nezávodil. Forma všech kandidátů na vítězství je vlastně trochu záhadou. 

Alberto Contador chce už docela zoufale světu dokázat, že pořád může vyhrávat. Jenže letos to moc nevychází. Čtyřikrát skončil druhý v celkovém pořadí, což ho určitě netěší, ale výsledky jsou to vlastně vynikající. Contador chce Dauphiné vyhrát už hodně dlouho. Letos může, pokud nebude Chris Froome ve formě.

Romain Bardet loni nestačil jen na Frooma, ale podobně jako jeho soupeři, ani on letos nijak zvlášť nezáří. Poslední týdny strávil ve vysoké nadmořské výšce v Sierra Nevadě, těžko proto říct, jestli bude odpočatý.

Tréninkem strávil posledních pár týdnů také nejlepší závodník začátku letošní sezóny - Alejandro Valverde. Zkušený Španěl povede tým Movistar a cílí na etapy i celkové pořadí. Ze všech favoritů je pravděpodobně v nejlepší náladě, protože letos už dokázal vyhrát víc, než si dal za úkol.

Hned několik závodníků doufá, že na Dauphiné se jejich sezóna otočí lepším směrem. Jsou to především závodníci postižení dlouhodobým zraněním. Esteban Chaves má vést tým Orica-Scott na Tour de France, ale zatím závodil jen v lednu. Ale málokdo se dokáže dostat do takové formy jen tréninkem jako Chaves. A pokud to Chavesovi nepůjde, je připraven náhradní lídr Simon Yates. Tyto dva bude podporovat především Roman Kreuziger, který se na Dauphiné po roce vrací, ačkoliv radši má Kolem Švýcarska. Orica-Scott si ale přeje mít svůj tým pro Tour pohromadě už na Dauphiné.

Tour je náhradním cílem pro Fabia Arua, který musel zkousnout absenci na Giro d'Italia. Loni na Dauphiné vyhrál etapu, ale v kopcích nestačil. Smůla, která ho provází už rok a půl snad už odezní. Jen se tím v Astaně vytváří jisté napětí, protože lídrem na Tour měl být Jakob Fuglsang, ale teď sem míří i Aru. Bude se jen připravovat na Vueltu? Napoví už Dauphiné.

V podstatě stejná situace je v BORA-hansgrohe. Leopold König měl jet Giro, ale zraněné koleno ho nepustilo. Na Tour tak můžou jet dva lídři - on a Rafal Majka. Majka Dauphiné nejede, König se zde vrací k závodění. Asi nečekejme zázračné výkony, ale měl by být chráněným závodníkem týmu, společně s Emanuelem Buchmannem.

V celkovém pořadí Dauphiné může uspět samozřejmě spousta dalších závodníků - Louis Meintjes (UAE Team Emirates), Andrew Talansky (Cannondale - Drapac), Daniel Martin (Quick-Step Floors) a další.

Na Dauphiné přijede samozřejmě i několik sprinterů. Nacer Bouhanni, Bryan Coquard a Arnaud Démare jsou domácí naděje, Alexander Kristoff se bude snažit svým šéfům dokázat, že nemá nadváhu a Sonny Colbrelli je dalším z potenciálních vítězů.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat

Co odhalila Etna?

11.05.2018


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


K2.40
Leovi samozřejmě držím palce. Snad mu bude povoleno (pokud na to bude mít) taky nějaká prezentace osobní. Mimochodem - co je s Ondrou Cinkem? Už dlouho o něm nebyla zmínka. A začal velice nadějně
01.06.2017 7:23:11