Dumoulina Tour a Giro nepotěšilo

01.12.2017 | Marek Matějka

Dumoulina Tour a Giro nepotěšilo

Vypadá to, že o Toma Dumoulina pořadatelé největších závodů moc nestojí. Etapové závody Tour de France i Giro ďItalia oznámily trasy s jen minimem časovek. A to je pro Nizozemce špatná zpráva.

Časovka je mezi pořadateli třítýdenních závodů v nelibosti. Na Giro ďItalia připravili dvě individuální časovky, ale obě krátké. Úvodní časovka v Jeruzalémě je téměř prolog, měří jen 9,7 kilometru, druhá v kraji Trentino je dlouhá 34,5 kilometru. Dohromady tedy 44,2 kilometru. Loni byly časovky také dvě, ale delší, dohromady 69,1 kilometru. A to je docela zásadní rozdíl, na kratší vzdálenosti nemůže Dumoulin najet tolik času na soupeře. Příští rok bude na Giru nejméně časovek od roku 1974, kdy se jelo 40 kilometrů.

A ani Tour de France světového šampiona v chronometru nemohla nadchnout. Červencový závod má také dvě časovky, jenomže jen jedna je individuální. Nejdříve se pojede 35 kilometrů časovky družstev. I když Sunweb může vyhrát a najet nějaký čas na soupeře, spíše to bude méně, než by najel sám Dumoulin proti ostatním. Druhá časovka je na programu až v předposlední etapě a je krátká, měří jen 30 kilometrů.

Dumoulin měl kyselý obličej po prezentacích obou závodů. V ani jednom není pro něj dost časovek. Takže co teď? Jaký závod si vybrat? Je pravděpodobné, že zvolí Tour de France. Giro už vyhrál, Tour je další logickým krokem. Navíc by mu mohly vyhovovat i kostky a stoupání. A v přímé konkurenci s Chrisem Froomem má větší naději na úspěch na Tour, kde by Brit už měl být unavený. Dumoulin se zatím vyjadřoval diplomaticky, sice přiznal, že ani jedna trať není perfektní, ale odmítl říct, který závod si vybere.

Ale proč pořadatelé omezují časovky? Snaží se udělat co nejzajímavější závod. A v časovkách se většinou rozhoduje, jenže to ani zdaleka není zajímavé. Jak jednou řekl Adam Blythe: ,,Časovka je jako sledovat jen jednoho boxera v ringu." A má do jisté míry pravdu, ačkoliv i časovky bývají někdy zajímavé. Ale jen když jsou soupeři v časovce podobně silní a Chris Froome bývá v posledních letech příliš dobrý. Pro atraktivitu závodu také nebývá dobré, když závodníci vyčkávají na časovku a v kopcích se jen brání a navzájem hlídají.

Který závod si tedy Tom Dumoulin vybere? Giro, nebo Tour? Sázíme na Tour, stejně jako v případě Vincenza Nibaliho.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste