Dumoulinova cesta k vítězství

29.05.2017 | Marek Matějka

Dumoulinova cesta k vítězství

Tom Dumoulin vyhrál Giro d'Italia. Po třech týdnech závodění se to zdá být jasné, ale kdo něco takového očekával na startu závodu?

Při výčtu favoritů letošního Gira jsme Toma Dumoulina zařadili mezi deset největších nadějí na vítězství, ale tipovali jsme ho spíše na umístění v první pětici. Nakonec nebýt vynucené přestávky v královské etapě, vyhrál by s výrazným náskokem.

První, možná nejdůležitější krok k cestě za vítězstvím, udělal Tom Dumoulin v etapě na Blockhaus. První těžký dojezd letošního Gira, byl asi nejtěžším cílovým dojezdem a Dumoulin svým strojovým tempem dokázal předjet všechny soupeře s výjimkou Naira Quintany a Thibauta Pinota. Na Quintanu ztratil jen 24 vteřiny a měl před sebou dvě časovky.

Dumoulinův výkon na Blockhausu překvapil. Porazil většinu soupeřů a byl blízko růžovému dresu. Ale také přišel o asi nejlepšího domestika Wilca Keldermana, který spadl po karambolu s policejní motorkou. Dumoulin byl kvůli tomu dost naštvaný, protože věděl, že silného domestika bude potřebovat.

V časovce do Montefalca deklasoval všechny soupeře v celkovém pořadí a na svém druhém Giru opět oblékl růžový dres. Dumoulin získal tolik času, že by mu to na vítězství vystačilo. Jenže přišly i horší chvíle a musel proto bojovat až do konce. Zatím mu však sebevědomí jen rostlo a ukázalo v dojezdu na Oropu. Zde bez problémů stíhal útočícího Naira Quintanu, předstihl jej a získal druhé etapové vítězství. Opět navýšil svůj náskok a všem bylo už jasné, že s Dumoulinem si možná už nikdo neporadí.

Přišly i horší chvíle, především v královské etapě, kdy musel pod Umbrailpassem zastavit a nabral ztrátu přes dvě minuty, ale i tentokrát to vlastně zvládl, mohl totiž ztratit mnohem více. Na konci třetího týdne mu docházely síly a proto odpadl na Piancavallu i v poslední horské etapě přes Fozu, ale vždy dokázal ztráty snížit na co nejmenší. Byla to od něj taková ,,wattmetrová cyklistika". Nic zvlášť zajímavého, jen další z příkladů, kdy je řízené tempo na základě poznatků o vlastní výkonnosti nejlepší cestou k úspěchu. Nenadchne to fanoušky, ale funguje to a mohlo by i na Chrise Frooma, dalšího závodníka generace wattů.

Dumoulin prostě nerupnul, neztratil všechny síly, udělal vše tak, jak měl. Využil převahy z časovek a jel chytře v kopcích.

Důležitým faktorem jeho vítězství je ale také i něco slabší forma největších soupeřů. Od Naira Quintany se prostě čekalo víc. Zejména ve třetím týdnu. Quintana mohl získat víc času v královské etapě přes Stelvio, ale byl už unavený a musel se šetřit. Na Piancavallu byl prý nemocný a nemohl proto tolik útočit. V kopcích prostě nedokázal Dumoulina přesvědčivě porazit. Chtěl jezdit své tempo a možná přípravu na Giro trochu podcenil. Jestli opravdu chce vyhrát ještě Tour de France, tak se není čemu divit. Chtěl ušetřit co nejvíce sil.

Vincenzo Nibali byl opět blízko vítězství, i když to od něj nikdo nečekal. Je to však pravý šampión a bojoval až do cíle. Jeho vítězství v královské etapě bylo asi nejdramatičtější z velkého závodu a postupně se zlepšoval. Pro Nibaliho je to už deváté pódiové umístění na závodech Grand Tours v kariéře. Málokdo je tak výsledkově stabilní. Zkusí teď vyhrát Vueltu? Jeho další cíle jsou trochu tajemstvím, ale ve Španělsku by mohl mít dobrou šanci.

Thibaut Pinot také nebyl daleko, ale nakonec to v početné konkurenci nestačilo ani na první tři příčky. Byl totiž příliš nevyrovnaný. Nezvládl ani jednu z časovek a ztratil i v královské etapě přes Stelvio. Jindy zase byl v kopcích těžko k poražení. Spokojený může být s tím, že vydržel po celé tři týdny a vyhrál etapu. Když se vyhne slabším dnům, může nějakou Grand Tour vyhrát.

Ani letos se tedy nedočkáme doublu Giro - Tour, Dumoulin se do Francie letos nechystá. Ale za rok se připraví cíleně na Tour a pokusí se vyhrát. Bude však hodně záležet na tom, co budou chtít pořadatelé. Pokud budou chtít, aby vyhrál Tom Dumoulin, připraví hodně časovek, pokud ne, bude jich méně. Takto už pomohli Bradleymu Wigginsovi v roce 2012. Tenkrát chtěli britského vítěze Tour, ale od té doby Britové vyhráli čtyřikrát a možná je načase změna. Jestli i letos vyhraje Chris Froome, mohl by být právě Dumoulin největší nadějí na změnu.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


HonzaN
Že autor miluje Nibaliho není nic proti ničemu. Že asi Toma Dumoulina nemusí ostatně taky ne. Vyznění článku je skoro až neuctivé k Vítezi a jeho předvedenému výkonu. Se 70ti kilogramy sváděl v horách vyrovnané souboje s vrchaři a v časovce jel dle očekávání svou vlastní třídu. Trasa letošního ročníku dávala horským blechám příležitostí dost. Měli vrchaři slabší formu? Pořád dokola všichni závodníci opakovali, že se jede obrovské tempo a únava se kumuluje. Jel by Nibali po ztrátě kontaktu kvůli "odskočení si na velkou" sólo stíhací jízdu, nebo by se přilepil na sedmdesátkou letící bidon? Závěr článku, že Nibali, který prohrál je veliký šampion už je příliš... Rád Vaše stránky čtu, nelpím na bezpohlavní objektivitě, ale tady to chtělo okomentovat lépe. Hodně zdaru v další práci pro cyklistikou postižené. Honza
29.05.2017 13:31:38
Ondřej R.
Otázka je, zda řešit, zda měl Quintana slabší formu, nebo ne... Kdo ví, jak by to vypadalo, kdyby Dumoulin nemusel v oné královské etapě na WC. Je to "co by, kdyby", ale tenhle závod má 3 týdny a po těch se teprve ukáže... Trochu mi příjde, že se na Quintanu sázelo jako na vítěze jen proto, že sám prohlásil, že chce vyhrát Giro i Tour. Příjemně mě potěšil svým vystoupením a celkovým výsledkem Honza Hirt!
29.05.2017 14:32:24
cioran-m
Tom musel v jedne z nejtezsich etap stahnout kalhoty a pak drel az do cile jak idiot, vetsinou sam - presto ztratil minimalne. Nairo zajel naprosto skvele, vzhledem ke sve figure posledni casovku, ale Dumoulinovi de fakto nebyl schopnej odjet v kopcich. A Nibalimu jel spicu snad kazdej Ital, ktereho na trati potkal. Dumoulin vyhral, vzhledem ke vsem okolnostem, velmi jiste a moc si vitezstvi zaslouzil. A ze by nehledel nikam jinam, nez na predstavec, jako Froome, se mi ani nejak zvlast nezdalo.
29.05.2017 16:30:29