Fabio Aru posledním velkým přestupem roku

18.10.2017 | Marek Matějka

Fabio Aru posledním velkým přestupem roku

Fabio Aru byl posledním významným závodníkem, který oznámil, kde bude příští rok jezdit. Dohodl se na tříleté smlouvě s týmem UAE Emirates a uzavřel tak sezónu velkých přestupů a zároveň zklamal svého dosavadního šéfa Alexandra Vinokurova.

O přestupu Fabia Arua do UAE Emirates se mluvilo už od letošní Tour de France, kde Aru zářil. Kromě UAE Emirates se o italského mistra zajímal i tým Trek-Segafredo, který ale nebyl ochotný vyplácet Aruovi požadované tři miliony eur ročně. Tato částka ale není problém pro zámožný celek UAE Emirates, který by měl mít rozpočet kolem 30 milionů eur a kromě Arua přivedl i Daniela Martina a Alexandra Kristoffa.

Největší motivací k přestupu pro Fabia Arua byly pravděpodobně peníze, protože Astana mu nebyla ochotna příliš navyšovat plat. Alexander Vinokurov, šéf Astany, byl přesto překvapen jeho odchodem. Asi jako jediný člověk, který se o věc zajímal. Astana totiž přišla o svého hlavního lídra a pro celkové pořadí na Grand Tour jí zbyli jen Jakob Fuglsang a Miguel Angel Lopez. Dva velmi kvalitní závodníci, ale ke spolehlivým lídrům pro třítýdenní závody mají daleko.

„Je to velké zklamání. Dostal nás do velmi složité situace, protože teď už není možné získat náhradu. Závodníka, který je schopný vyhrát Tour de France.“, řekl Vinokurov deníku l´Equipe. Aru měl ve své dosavadní smlouvě dodatek, který umožňoval Astaně dorovnat nejvyšší nabídku konkurenčního týmu a tím Arua udržet v týmu. Jenže Aru se o přestupu s Vinokurovem nebavil a v úterý tým UAE Emirates oznámil jeho příchod, čímž Vinokurova zaskočil.

Ze sportovního hlediska si Aru patrně nijak zvlášť nepolepší. V Astaně míval po většinu svého angažmá vynikající domestiky a také velmi dobrou pozici v hierarchii týmu. V roce 2015 ho Astana na Giro d´Italia určila hlavním lídrem a dala mu přednost před Mikelem Landou. Aru byl pro Astanu budoucí jednička, i v porovnání se starším Vincenzem Nibalim. V roce 2015 měla Astana nejvíce lídrů z WorldTour – Nibaliho, Arua a Landu. O tři roky později zde nezbude ani jeden. Po letech velkých úspěchů, pravidelných vítězství na všech Grand Tours a ohromného rozpočtu, se současná Astana musí uskromnit.

V UAE Emirates by se Aru měl zaměřit na dva velké cíle – Giro d´Italia a Vueltu. Poslední dva roky sice kvůli různým důvodům jel Tour de France, ale vyhrát Giro je pro něj dlouhodobou prioritou. Na Giru se mu daří více a dá se kombinovat s Vueltou. Letos poznal, že kombinace Tour – Vuelta je na něj zatím příliš těžká.

Ale v UAE Emirates s ním na Giro a Vueltu počítají, protože na Tour de France už mají Daniela Martina. Irský cyklista se dlouhodobě v celkovém pořadí Tour zlepšuje a kvůli možnosti být lídrem na Tour de France dal UAE Emirates přednost před Sky. Britský tým chtěl, aby Martin pomáhal na Tour Chrisi Froomovi a sám by dostal příležitost na týdenních závodech a na klasikách. V UAE bude mít pravděpodobně minimálně stejný plat a navíc je lídrem na všech velkých závodech, o které má zájem. Volba byla tedy jasná.

UAE Emirates se díky třem velkým přestupům řadí k favoritům v podstatě všech velkých závodů. Ale ani noví závodníci a hodně peněz nezaručují úspěch a na lídrech bude ležet opravdu velká zodpovědnost.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste