Favorité Vuelty

18.08.2017 | Marek Matějka

Favorité Vuelty

Poslední třítýdenní závod sezóny startuje v sobotu ve francouzském Nimes. A zde se sejde i početná skupina favoritů v čele s Chrisem Froomem, vítězem Tour de France.

Chris Froome je největším favoritem Vuelty. Už několikrát byl blízko triumfu, ale ani jednou to nevyšlo. Tři druhá místa v celkovém pořadí jsou toho důkazem. Vuelta začíná být pro Frooma posedlostí. Loni byl opravdu blízko, ale stačila jedna etapa a jedna nepozornost v kombinaci s agresivitou Alberta Contadora, který odvezl Naira Quintanu a Froome Vueltu ztratil.

Vrátit se měsíc po skončení Tour na start dalšího etapáku ve formě je velmi náročné. Ale Froome to zvládá a letos má ideální příležitost vyhrát, protože s myšlenkami na Vueltu se připravoval už na Tour.
Počet startů na Vueltě: 5
Nejlepší umístění: 3. (3x)
Etapová vítězství: 3
Klíčový domestik: Wout Poels

Italský cyklista Vincenzo Nibali Vueltu vyhrál už před sedmi lety. Byl to jeho první triumf na třítýdenním závodě a od té doby přidal dvě vítězství na Giro d'Italia a jedno na Tour de France. Nibali letos zvolil kombinaci Giro - Vuelta. Ta je mezi cyklisty velmi oblíbená, ale od roku 2008, se nikomu nepodařilo oba tyto závody vyhrát. Nibali na Giru skončil třetí, takže mu nic nebrání vyhrát. A sám slibuje, že bude v maximální formě a pojede o vítězství. Uvidíme na silnici. Ale poměrně zásadní nevýhodou je slabší tým v porovnání se Sky a dalšími týmy. Bahrain Merida se musí obejít bez opor Konstantina Sivcova, Iona Izagirreho a Ramunase Navardauskase.
Počet startů: 4
Nejlepší umístění: 1. (2010)
Etapová vítězství: 1
Klíčový domestik: Franco Pellizotti

Fabio Aru Vueltu vyhrál před dvěma lety abpri neúčasti Naira Quintany je tedy posledním vítězem na startu. Vuelta 2015 byla nejzajímavější Grand Tour za dlouhá léta a nejspíš ji nepřekoná ani letošní ročník. Přesto doufáme, že Aru bude bojovat, útočit a dostávat Chrise Frooma pod tlak. Sám se ale musí vyhnout chybám, které ho stály pódium na Tour. Kombinace Tour a Vuelty je pro něj nová. Navíc na Tour mu postupně docházely síly. Nabral je před Vueltou zpět?
Počet startů: 2
Nejlepší umístění: 1. (2015)
Etapová vítězství: 2
Klíčový domestik: Miguel Angel Lopez

Rafal Majka musel po pádu vzdát Tour de France, takže Vuelta je plánem B. Ale jednou už se mu to vyplatilo. V roce 2015 dojel celkově třetí. Sil by měl mít stále dost, protože Tour opustil brzo a na Kolem Polska byl velmi dobrý. Klidně se může vrátit na pódium. Rozhodně je černým koněm závodu.
Počet startů: 4
Nejlepší umístění: 3.
Etapová vítězství: 0
Klíčový domestik: Emanuel Buchmann

Stejně jako Vincenzo Nibali, i Adam Yates kombinuje Giro a Vueltu. A to poprvé v kariéře. Vítězství na Vueltě je velmi nepravděpodobné, bílý dres na Vueltě není určen pro nejlepšího mladého závodníka, takže cílem bude co nejvyšší umístění v celkovém pořadí, ať už pro samotného Adama Yatese, nebo pro Simona Yatese a Estebana Chavese. Možností má australský tým víc. Je to poprvé od roku 2015, co se bratři Yatesovi sejdou na jedné Grand Tour. A poprvé jedou druhý třítýdenní závod v jedné sezóně. 
Počet startů: 1
Nejlepší umístění: 82.
Etapová vítězství: 0
Klíčový domestik: Jack Haig

Ilnura Zakarina čeká na Vueltě debut. Je to poslední Grand Tour, na které ještě nestartoval a nevyhrál etapu. Na Giru i Tour už se mu to povedlo. Tipujeme umístění v první desítce, top pětka by byla velkým úspěchem.
Počet startů: 0
Nejlepší umístění: -
Etapová vítězství: -
Klíčový domestik: Rein Taaramäe

Steven Kruijswijk musel kvůli úplnému vyčerpání vzdát Giro d'Italia a Vuelta je tedy náhradní cíl. Zatím na celkové pořadí ve Španělsku nejel, ale sám se cítí velmi sebevědomý. První desítka je nutností. Jinak bude sezóna neúspěšná.
Počet startů: 2
Nejlepší umístění: 41.
Etapová vítězství: 0
Klíčový domestik: George Bennett

Romain Bardet se rozhodl, že je potřeba narušit stereotyp. Proto přidal do svého závodního kalendáře Vueltu. Pojede poprvé, takže těžko předvídat, jak se popere s únavou po Tour, ale výkonnost na vynikající výsledek rozhodně má.
Počet startů: 0
Nejlepší umístění: -
Etapová vítězství: -
Klíčový domestik: Domenico Pozzovivo

Simon Yates v červenci napodobil bratra Adama a vybojoval bílý dres pro nejlepšího závodníka do 25 let. Loni ve Španělsku vyhrál etapu a skončil celkově šestý. Ale to byl odpočatý, letos je to jiné. Předpokládáme, že lepší bude Adam, Chaves se nám do výběru deseti největších favoritů ani nevešel. Je to ale pouhá spekulace, je možné, že se Chaves dostal po dlouhém zranění a neúspěšné Tour do formy. 
Počet startů: 1
Nejlepší umístění: 6.
Etapová vítězství: 1
Klíčový domestik: Jack Haig

Alberto Contador je jedním z nejlepších španělských cyklistů historie a na svém posledním závodě bude poctěn startovním číslem jedna. Na Tour byl aktivní a stačilo to na deváté místo. I na Vueltě by se měl do první desítky vejít, ale nebude chtít něco víc? Etapové vítězství je určitě lákavější. 
Počet startů: 4
Nejlepší umístění: 1. (3x)
Etapová vítězství: 5
Klíčový domestik: Jarlinson Pantano

Do desítky favoritů se nám nevešlo hned několik zajímavých závodníků. Esteban Chaves (Orica-Scott), Miguel Angel Lopez (Astana), Louis Meintjes (UAE Team Emirates), Wilco Kelderman (Sunweb), George Bennett (LottoNL Jumbo), Jaime Roson (Caja Rural Seguros RGA), či třeba Bob Jungels (Quick-Step Floors).

Favorité Vuelty podle RoadCycling.cz:
***** Chris Froome
**** Vincenzo Nibali
*** Fabio Aru, Rafal Majka, Adam Yates
** Steven Kruijswijk, Ilnur Zakarin, Romain Bardet
* Simon Yates, Alberto Contador

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste