Francouzi nominovali na Mistrovství světa

21.09.2018 | Marek Matějka

Francouzi nominovali na Mistrovství světa

Tradiční a ambiciózní národní tým Francie oznámil konečnou nominaci na Mistrovství světa v Innsbrucku. Francouzi patří k velkým favoritům těžkého silničního závodu s hromadným startem. Ale některé hvězdy zůstanou doma.

Trenéři a manažeři národních týmů musejí před závodem v Innsbrucku dobře vybírat a zvažovat nominaci. Stále se vedou polemiky, zda bude silniční závod extrémně těžký - vrchařský, nebo méně selektivní - klasikářský. Většina zemí se domnívá, že závod bude velmi těžký a přednost proto většinou dostávají vrchaři. 

Alaphilippe hlavním favoritem  

Na papíře vypadá finální sestava francouzského týmu velmi silně, patrně nejlépe ze všech národních výběrů. Lídrem bude Julian Alaphilippe, jeden z nejlepších specialistů na kopcovité klasiky na světě. Alaphilippe má letos mimořádnou formu, vyhrál klasiky Valonský šíp a Clasica San Sebastian, i na Lutych - Bastogne - Lutych byl nejlepší, ale týmová taktika vynesla vítězství Bobu Jungelsovi. Zářil už na Kolem Baskicka ve strmých kopcích, kde vyhrál dvě etapy, další etapu přidal v horské etapě na Critérium du Dauphiné a na Tour de France vyhrál dvě etapy a puntíkovaný trikot nejlepšího vrchaře. 

Ale ani před Mistrovstvím světa nezahálel, vyhrál celkově etapové závody Kolem Británie a Kolem Slovenska a jeho forma by měla všem soupeřům nahánět strach. Nemá slabinu, umí jezdit dlouhé klasiky, je vynikající v kopcích a to především v hodně strmých kopcích, takže ani rozhodující stoupání Gramartboden ho nezastaví. Je skvělý ve sjezdech, což bude důležité v technickém klesání z Gramartbodenu do Innsbrucku. A s většinou soupeřů si poradí i ve sprintu. Je favoritem číslo jedna. 

Zatímco Alaphilippe se bude šetřit na poslední kilometry, jeho týmoví kolegové mohou útočit dále před cílem. To bude nejspíš úkol pro Romaina Bardeta a Thibauta Pinota. Oba jsou v dobré formě, Pinot má za sebou úspěšnou Vueltu a spravil si sebevědomí. Jednorázové závody ho baví a umí je zajet, ačkoliv klasikářem není. Je trochu horší v technice, ale po většinu závodu to nebude vadit, protože základní okruh není technický. 

Pinot letos už jedno vítězství v Innsbrucku slavil. V poslední etapě Tour of the Alps udržel dres lídra závodu a zvítězil. Jelo se po okruhu světového šmapionátu, takže moc dobře ví, co ho čeká. 

Romain Bardet zvolil jinou přípravu, trénoval sám a startoval na Kolem Německa a jednorázových závodech. Z plného tréninku skončil druhý v Giro della Toscana, kde ve spurtu nestačil na Gianniho Moscona, ale v kopci Monte Serra byl velmi silný a živý. Bardet se letos více zaměřil na jednorázové závody a na jaře překvapil druhým místem na Strade Bianche a třetím na Lutych - Bastogne - Lutych. 

Bardet má ve zvyku útočit nečekaně a dále před cílem a mohlo by se mu to vyplatit i na Mistrovství světa, ale uvědomuje si, že hlavním lídrem je Alaphilippe.  Pokud si soupeři budou hlídat Alaphilippa, může se stát cokoliv a Bardet by nebyl překvapivým vítězem. 

Tentokrát bez Barguila

Silný a ve formě je i zbytek týmu. Cyrille Guimard, kouč národního týmu, dlouho vybíral ideální osmičku. Příležitost dostanou Rudy Molard (Groupama - FDJ), Anthony Roux (Groupama - FDJ), Tony Gallopin (AG2R La Mondiale), Alexandre Geniez (AG2R La Mondiale) a Pierre Rolland (EF - Drapac). 

Nejdéle na potvrzení nominace musel čekat Alexandre Geniez. Vítěz etapy na Vueltě dostal přednost před Warrenem Barguilem, Guillaumem Martinem a Alexisem Vuillermozem. Zklamaný je především Barguil, ale jeho letošní výsledky nejsou moc dobré a Guimard preferuje cyklisty rozježděné z Vuelty. „Vybral jsem Alexandra Genieze, protože byl dobrý na Vueltě. Je to třítýdenní blok práce a to v mých očích udělalo rozdíl. Většina závodníků, kteří uspějí na Mistrovství světa, přijede z Vuelty," vysvětlil Guimard. 

Kromě Genieze zazářili na Vueltě také Rudy Molard a Tony Gallopin. Zatímco Molard vezl červený dres lídra, Gallopin vyhrál etapu a dlouho se držel v první desítce. Ale i konečné jedenácté místo je úspěchem. Gallopin je v kopcích velmi dobrý a má spoustu zkušeností z jednorázových závodů všeho druhu.  

Podobně jako před fotbalovým mistrovstvím světa v Rusku, musely některé francouzské hvězdy zůstat doma. Navážou cyklisté na fotbalisty i v akci a získají titul mistra světa?    

Foto Sirotti 
Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


K2.40
Ty neustále vyskakující celoplošné reklamy mě pěkně štvou. Asi sem přestanu chodit
21.09.2018 14:16:24