Froome a Landa na startu Ruta del Sol

13.02.2018 | Marek Matějka

Froome a Landa na startu Ruta del Sol

Španělský etapový závod Ruta del Sol - Kolem Andalusie, bude prvním závodem sezóny pro dvě velké hvězdy. Mikel Landa zde zahájí své angažmá v Movistaru a velké kontroverze vytváří start Chrise Frooma, který je stále vyšetřován antidopingovými orgány.

Oficiální název závodu ve španělštině zní Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista del Sol, takže se dá použít jak Kolem Andalusie, tak i Ruta del Sol. Jede se 64. ročník, ale letos bude chybět jednoznačně nejúspěšnější závodník historie - Alejandro Valverde. Ten byl místo Andalusie povolán týmem do Abú Zabí, kde bude pokračovat série WorldTour. Ale Movistar přesto nasadí závodníka, který bude usilovat o celkové vítězství. Mikel Landa je podle svých slov připraven převzít roli lídra, zároveň si však uvědomuje, že někteří soupeři už závodili a jsou rozjetí, zatímco on doposud jen trénoval: ,,Bude těžké vyhrát, protože je tu hodně soupeřů, kteří už si vybudovali závodní formu. Ale formu mám dobrou a myslím, že můžu být mezi nejlepšími."

Podle Landy bude rozhodovat závěrečná časovka. A je to pravděpodobné, ale pojedou se i kopce a už druhá etapa končí na vrcholu jednoho z nich. 

Trasa

1. etapa

První etapa začíná v Mijasu a po necelých 198 kilometrech končí v Granadě. Etapa je kopcovitá, pojede se dost vysoko a na trati je šest vrchařských prémií. Pravděpodobný je spurt redukované skupiny závodníků. 

2. etapa

Tato etapa je nejtěžší a měla by vytvořit značné rozdíly mezi závodníky. Na trase je pět horských prémií, včetně cílového výjezdu. A je docela krátká, měří jen 140 kilometrů, takže by se mohlo jet hodně rychle. Na druhou stranu to nejtěžší je až na konci a je pravděpodobné, že favorité budou šetřit síly na závěr, na stoupání Alto de la Allanadas. Výjezd je hodně strmý, v průměru má 9,6 %, maxima jsou přes 20 % a měří 5,45 kilometru. Chris Froome zde už jednou vyhrál.

3. etapa

Následující etapa je pro sprintery. Jiný konec etapy, než hromadný sprint, si jde těžko představit. 

4. etapa

Etapa z andaluské metropole Sevilla do Alcalá de los Cazules je trochu zvláštní. Je v podstatě rovinatá, jenže přesně uprostřed etapy se tyčí dva kopce, delší Puerto de las Palomas končí ve výšce 1200 metrů nad mořem, převýšení má 779 metrů a měří 11,8 kilometru. Cíl je do krátkého a strmého kopce, takže ideální den pro specialisty na ardenské klasiky. 

5. etapa

Ale potenciál udělat největší rozdíly mezi favority má závěrečná časovka. Ta je rovinatá a měří 14,2 kilometru. 

Favorité 

Kopce a časovka je oblíbená kombinace Chrise Frooma, který zde zahajuje svou letošní sezónu. Jenže opravdu nedokážeme odhadnout, jak na tom Froome je a jestli bude chtít na sebe upozorňovat ještě víc a pojede na celkové pořadí. Ale podle vlastního vyjádření pojede naplno a v tom případě je největším favoritem. V roce 2015 a je tedy jedním z favoritů. Uvidíme, jak závod pojme. Za Sky jedou i potenciální náhradní lídři Wout Poels a David de la Cruz .

Movistar nasadil Landu, Astana zase svou údernou dvojici Jakob Fuglsang a Luis Leon Sánchez. Oba jsou ve skvělé formě, ale na Sáncheze je závod asi příliš těžký. Fuglsang se tedy zdá lepší volbou. 

Steven Kruijswijk povede do boje LottoNL Jumbo. Guillaume Martin je lídrem Wanty Groupe Gobert, Rein Taaramäe zase týmu Direct Energie. Zvědaví jsme na Amara Antunese z CCC Sprandi Polkowice a Javiera Morena z Delko Marseille Provence KTM. Letos ale není startovní listina příliš nabitá, protože se závod kryje s Kolem Ománu a Kolem Algarve. Prosadit by se tak mohli i závodníci z menších španělských týmů. Zajímavé je, že startuje i kontinentální tým Fundación Euskadi, kde je prezidentem Mikel Landa a pojede tak proti svým.  

Čeští závodníci by měli jet dva, Michal Schlegel z CCC Sprandi Polkowice a Daniel Turek z Israel Cycling Academy. A sledovat je můžeme v přímých přenosech na Eurosportu 2. Vysílání první etapy začíná ve středu v 15:30. 

Foto pořadatel Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste