Froome nebude nijak potrestán

02.07.2018 | Marek Matějka

Froome nebude nijak potrestán

Antidopingová agentura WADA a Mezinárodní cyklistické unie UCI rozhodly o kauze Chrise Frooma a látky Salbutamol. Froome nebude navzdory pozitivnímu testu nijak potrestán, zůstane mu titul z Vuelty i Gira a může bez omezení závodit.

WADA a UCI rozhodly chvíli před startem Tour de France, čímž umožnily Froomovi bez problémů závodit. Ani pořadatelé Tour nebudou Froomovi bránit ve startu. 

Froome je oficiálně očištěn, ale důvody, proč k tomuto rozhodnutí došlo, neznáme. UCI a WADA své rozhodnutí nezdůvodnily. Podle WADA nemělo překročení limitu látky Salbutamol nic společného s dopingem a Froome je proto nepostihnutelný. 

Froome se dokázal obhájit a podat důkazy, které zdůvodnily vyšší hladinu látky Salbutamol v krvi. Podle zákulisních informací se Froome hájil poruchou funkce ledvin. Chris Froome je pochopitelně s výsledkem velmi spokojený, ale cyklistika utrpěla další ránu. Minulá provinění překročení látky Salbutamol totiž potrestány byly. Froome se trestu vyhnul. 

Alessandro Petacchi a Diego Ulissi měli v minulosti za stejný prohřešek zákaz závodění na několik měsíců. Po vypršení trestu se vrátili k profesionální cyklistice. V čem je v případě Chrise Frooma rozdíl, nevíme. A pokud se nikdy nedozvíme vysvětlení, nemůžeme věřit ve spravedlivý proces. Froome unikl trestu za prohřešek, za který jiní potrestáni byli. 

Froome se nyní chystá na Tour de France, kde bude velkým favoritem na čtvrté vítězství na Grand Tour v řadě. Po loňském triumfu na Tour a na Vueltě a letošním vítězství na Giro ďItalia. Vyhrát Giro a Tour v jednom roce se naposledy podařilo Marcu Pantanimu před dvaceti lety a velkou zásluhu na tom měly zakázané látky. Pokud Froome Pantaniho napodobí a zvítězí, těžko mu už cokoliv věřit. 

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Martin
"V čem je v případě Chrise Frooma rozdíl, nevíme." Rozdíl bude nejspíš v tom, že oba zmínění nedokázali dostatečně vysvětlit, jak k překročení max. povolené koncentrace salbutamolu mohlo dojít. Podle výšek trestů se jeden s vysvětlováním vůbec neobtěžoval, druhý to vysvětlil trochu a Froome (a jeho tým lékařů a právníků) to prostě obhájit dokázali. Jinak toto není první článek, který svou formou odpovídá spíš nějakému blogu než serióznímu médiu. Komentář z poslední věty si mohl autor klidně odpustit, podobně jako ten o důvěře ve spravedlivý proces. Jinak webu fandím, lezu sem každý den :-)
02.07.2018 16:13:02
Martin
Ještě doplnění k předchozímu komentáři, ti 2 zmínění mají být Petacchi a Ulissi, ale zmínění jsou v jiném článku.
02.07.2018 16:14:41
Torsen
Nemyslím si, že je to uroveň blogu. Roadcyling není zpravodajský server. Je to magazín, který má určitý názor a styl, jako každý magazín. Co se týče celé kauzy - naprostá fraška a další rána pro cyklistiku. Nejdriv se říkalo, že je to případ komlpikovaný, který se nevyřeší ani do Tour. Tak to i vypadalo. Potom Prudhomme a ASO pohrozilo Froomovi, a ejhle, najednou je případ vyřešen a Froome zbaven obvinení. Ukazuje to na naprosté pokrytectví stáje SKY, která se tváři tak čestne a gentelmansky. Když však přijde na lámaní chleba, tváří se, že se nic nestalo, a vesele si závodí dál. Kdyby byli takoví féroví gentelmani, tak pro čest celého sportu by Froome nemel závodit a delat vše proto, ať se to vysvetlí co nejrychlejí. To by bylo opravdové gesto čestného šampiona. Tým SKY jen potvrdil image arogantní bohaté stáje, z podivnými praktikami. Takhle to dopadlo nejhuře jak mohlo a vubec se nedivím běžným lidem, že po tomto na cyklistiku kydají ješte více. A to me jako človeka, který považuje cyklistiku za nejkrásnejší sport, mrzí nejvíc.
02.07.2018 21:20:52
djubis
Co znám Frooma, tak neustále pokašlává, nevím zda to už skoro 10let hraje, nebo má opravdu astma. Věřím spíše druhému. Jak jeho tělo reaguje v opravdu té nejextrémější zátěži nevíme. Nikdo z nás si to neumí představit. Zároveň má TUE. Látka není zakázaná. Léky na astma jsou široce užívány. To, že se bránil a ty Italové ne není jeho problém. Předpokládám, že pokud to stáhli, tak asi opravdu team odborníků stojící za Sky dokázal, že užil tolik, kolik měl předepsáno. Nevím, kde je tedy problém. Jestli něco smrdí, tak je to spíše případ Wiggins a injekce triamcinolonu. To, že to vrhá špatný stín na cyklistiku je i blbostí a neschopností lidí se o věci hlouběji zajímat a snažit se je pochopit. Ostatně, je tu nějaký odborník na metabolizování salbutamolu v těle? Autore? ....
02.07.2018 23:00:05
MC
Ja si myslím, že autor článku to trafil. Tu nikto netvrdí či má Froome alebo nemá astmu – problém je rovnaký meter a rovnaký prístup pre všetkých. Iný trest dostali, Froome nie – bodka. Inak jazdcom z GB sa celkom darí presvedčiť WADA a UCI o svojej „nevine“ Wiggins, Armitstead, Froome... keď máš dobrého právnika pravda je vždy na tvojej strane :)
03.07.2018 7:33:13
Lata Ferdus
Osobně bych si raději přečetl článek o výsledcích národních mistráků v Itálii, Belgii, Francii, ...
03.07.2018 10:22:27
Martin
@Torsen: děkuji za názor, ale v jedné věci se zásadně neshodneme. Podle mě to dopadlo nejlíp, jak mohlo. Stranou teď finanční dispozice a vystupování sky (kde mimochodom žádnou aroganci nevidím, prostě zaměstnávají to nejlepší na trhu a těží z toho), představte si, že by to dopadlo z Vašeho pohledu "dobře", Froomovi vyměří trest a odeberou tituly z Vuelty a Gira. To by byl teprve poprask. Jsem rád, že cyklistika tuto ránu nedostala (Jinak Froomovi nijak zvlášť nefandím, poslední Tour a Vuelta byla i kvůli němu to nejnudnější, na co jsem koukal. To předchozí Tour a poslední Giro bylo něco úplně jiného.) Navíc salbutamol není zakázaná látka a jeho nález nebyl pozitivní dopingový text, jak nám některá média podsouvají. @MC: Bodka by byla, kdyby měl Froome pozitivní dopingový nález na zakázanou látku, což salbutamol není. Jeho přítomnost stačí vysvětlit. On to vysvětlil, Petacchi ne a Ulissi trochu. Froome je nevinen a jsem za to rád. Ne proto, že jsem jeho fanda, ale proto, že jsem fanda cyklistiky a mediální pozornost při odebírání titulů tento sport rozhodně nepotřebuje.
03.07.2018 12:49:10
MC
Froome zatiaľ nič nevysvetlil... oficiálne zdôvodnenie rozhodnutia nie je známe. Odporúčam: odkaz Momentálne sa úspešne používa metóda „spochybni metódu testovania“ a nie metóda „vysvetli dôvody“... Aj ja som fanúšik cyklistiky ale hlavne rovnakých pravidiel pre všetkých...
03.07.2018 13:21:39
Martin
@MC: tak ať používají nezpochybnitelnou metodiku testování. Ty dva předtím snad testovali jinak (nezpochybnitelně), že vzýváte stejná pravidla pro všechny? Neměli snad prostor přítomnost povolené látky vysvětlit? Neměli prostor metodiku zpochybnit? Jestli má metodika díry, ať je WADA nebo UCI nebo kdo za tím stojí, zacelí. Oficiální zdůvodnění nikdo podávat, myslím, ani nebude, ale verdikt oficiální je. A zní, díky bohu, nevinen.
03.07.2018 13:57:42
cirkl a andula
"potrestání" Frooma bylo pouze "jako". Doping užívá každý cyklista - od nejnižších týmů po týmy world tour, Čechy nevyjímaje. Závodil jsem leta tak o tom vím hodně!! Už jsem o tom přesvědčil i mojí Valentovou.Ty, které UCI suspenduje-tak je stejně nijak vážně nepotrestá...
03.07.2018 20:55:20
MC
Stále si myslím, že na ľudí ako ty je lepšie nereagovať – ale predsa. Ľudí s tvojím životným postojom „všetci podvádzajú, kradnú... lebo to robím ja“ je mi ľúto. Špeciálne ak si (bol si) športovec. O cyklistike teda niečo viem - a viem, že sa dá robiť (a aj sa robí) na „chlieb a vodu“. Ale s tvojim postojom sa najlepšie uplatníš na fóre Sport iDnes (len taká malá rada - nič v zlom)
04.07.2018 6:57:04
hsv
@Martin: taky se přikláním k názoru MC, SKY mi lehce připomíná pošťáky, hodně peněz, válcovali, co jim stálo v cestě, a když bylo ouvej, nasadili páky a právníky. Dobrý rozhovor je posledním 53x11 s JUDr. Šťovíčkem, co obhajoval Romana. Všichni cyklisté jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější. Jinak ta Froomeova 80-ti kilometrová horská časovka v té předposlední horské etapě, poté co před tím v horách kromě Zoncolanu evidentně trpěl - vupomněl jsem si na Landise:-(
04.07.2018 10:08:01
Martin
@MC: ve zlém to neberu a nevidím důvod na mě nereagovat. Mám za to, že diskutujeme slušně, neurážíme se, akorát se na věc koukáme jinak. A kam až se dá dojet na chleba a vodu? To že objedeme o víkendu každý den "kilo" na kofolu a zákusek je něco úplně jiného, než profi cyklistika. @hsv: v tom samém 53x11 (nebo v tom dalším?) je rozebrané, jak moc se Froomovo sólo lišilo od Landise. U Sky mě mnohem víc sejří, že v každé etapě mají v posledním kopci 5 tahounů a lídři ostatních stájí jsou už sami.
04.07.2018 17:28:02
MC
:-) Martin moja reakcia je na @cirkl a andula nie na Teba :-) a kam sa dá dôjsť na chleba a vodu? Spýtaj sa PS alebo ZŠ alebo Petra Vakoče...
04.07.2018 18:46:45
cioran-m
Tohle (odkaz) je z Cyclingtips, ale když otevřeš kterýkoli dnešní cyklistický „noviny“ – všude je tam něco podobnýho. Ale ono to není žádná sranda – aktuálně jde, pokud se nepletu, o možnou ztrátu (sotva snad trochu nabyté) důvěryhodnosti celé profesionální silniční cyklistiky. Já mám pocit, že to pořád ještě pánům v UCI doopravdy nedošlo, nebo co. odkaz
05.07.2018 22:37:38