Froomův pokus o další double

30.11.2017 | Marek Matějka

Froomův pokus o další double

Chris Froome se vydal na těžkou cestu. Zkusí vyhrát Giro ďItalia a Tour de France v jednom roce. To je úkol, při kterém už selhali Alberto Contador a Nairo Quintana. Je Froome o tolik lepší?

Chris Froome si evidentně hodně věří. A věří si i tým Sky. Úkol pro příští sezónu zněl poměrně jasně - vyhrát popáté Tour de France a zařadit se mezi rekordmany. Jenže to pro něj asi není dostatečně velkou motivací. A možná se obává, že mu dojde čas a pokud by čekal s pokusem o vítězství na Giru ještě déle, možná by se ho nikdy nedočkal. A první vítězství na Giru, které doplní sbírku triumfů na Grand Tours, je ze sportovního hlediska mnohem cennější, než pátý titul na Tour.

A co ještě za změnou programu stojí? Froome prý dostal za start na Giru dobře zaplaceno od společnosti RCS sport. Pořadatelé podle zákulisních informací zaplatili už loni Nairu Quintanovi. Froome by měl dostat kolem dvou milionů eur. Není však jasné, zda je to pravda, protože zástupci RCS sport to odmítají.

Plán Sky na příští rok je zajímavý. Je pravděpodobné, že Frooma na Giru se spousta možných soupeřů lekne a nepojedou. Místo toho zvolí start na Tour de France s vědomím, že Froome bude unavený. To znamená, že by Froome nemusel být na Giru stoprocentní a stejně by měl vyhrát. Pokud bude jeho největším soupeřem Fabio Aru a Vincenzo Nibali a Tom Dumoulin se raději soustředí na červencový závod.

Pokud mu bude na Giru stačit slabší kondice, na Tour by mohl být silný. A je to i pravděpodobné. Samozřejmě to nebude nic snadného, zejména pokud budou Nairo Quintana, Vincenzo Nibali a Tom Dumoulin odpočatí. Ale Froome může vyhrát oba závody, nevěříme tomu, že by Sky zvolilo pro Tour nějakého náhradního lídra. Žádného totiž v sestavě nemá.

Sky poprvé v historii týmu bere Giro ďItalia opravdu vážně. Všichni lídři, které na Giro v minulosti určil, totiž absolutně selhali. Platí to o Bradley Wigginsovi, Richie Portovi, Mikelu Landovi i Geraintu Thomasovi. Výrazně uspěl jen náhradník Rigoberto Uran a do jisté míry i Leopold König. Tým Sky nikdy Giro nevyhrál a nastal čas, aby se to změnilo. A k tomu je potřeba Chris Froome. Jediný pravý lídr týmu na celkové pořadí. Pokusy s jinými závodníky nevyšly, Froome to musí vzít na sebe.

Ale je trasa Gira pro Frooma vhodná? Je, v podstatě každá trať třítýdenního závodu Froomovi vyhovuje, protože je dobrý vrchař i časovkář. Na Giru je jen 44 kilometrů časovek, což patrně odradí Toma Dumoulina. Trať je těžká, ale ne příliš. Froome nemusí utratit příliš mnoho sil a stejně vyhrát. Ale to vše je jen teorie. Bude však mimořádně zajímavé sledovat jeho dvojboj.

A dlouho to netrvalo a už se mluví o tom, zda se Froome, pokud dosáhne na double, stane nejlepším specialistou na Grand Tours v historii cyklistiky. Tak to tedy ne. To prostě není pravda. Pokud vyhraje další dvě Grand Tours, bude mít sedm velkých vítězství. A to je prosím pěkně o čtyři méně, než má Eddy Merckx. A o tři méně, než má Bernard Hinault a tak dále. Froome má ještě hodně co dohánět.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste