Gaimon obvinil Cancellaru z používání motoru

08.11.2017 | Marek Matějka

Gaimon obvinil Cancellaru z používání motoru

Bývalý profesionální cyklista Phil Gaimon ve své nové knize nařkl Fabianu Cancellaru z používání elektromotoru. Gaimon odkazuje na zákulisní informace a názory různých cyklistů, důkazy ale nepřináší.

Phil Gaimon nedlouho jezdil ve WorldTour sestavě Cannondale. Po loňské sezóně mu nebyla prodloužena smlouva a s profesionálním závoděním skončil. Nyní vydal autobiografii Draft Animals, kde nejvíce zaujala pasáž o Fabianu Cancellarovi. ,,Nevěřil jsem tomu, dokud jsem neslyšel jeho bývalého týmového kolegu mluvit o tom, že Cancellara měl na některých závodech svého vlastního mechanika, kolo měl uložené jinde než ostatní a ujížděl nejvíce nadopovaným závodníkům.", uvedl Gaimon na téma mechanického dopingu.

Poté přidává vlastní dojmy a názory: ,,Když se podíváte na záznamy, uvidíte, že jeho zrychlení nevypadá přirozeně... Pravděpodobně měl motor." Časopis Cyclist Gaimona kontaktoval a zeptal se ho na toto téma: ,,Slyšel jsem o používání motoru a nechci uvádět jména, ale v profi cyklistice všichni říkají: ,,Jo, Fabian Cancellara měl nejspíš někdy motor." A dodává, že i na Milán - Sanremo v roce 2008 měl Cancellara motor.

Gaimonovo obvinění je velmi vážné, o tom není pochyb. Fabian Cancellara zatím nijak nereagoval, ale očekáváme, že to jen tak nenechá.

Gaimon je sám poněkud zvláštní postava. Prezentuje se jako bojovník s dopingem, svou čistotu si nechal i vytetovat. Nikdy však nebyl příliš úspěšný a po skončení kariéry si vybral poněkud netypický koníček. Sbírá rekordy na různých segmentech v aplikaci Strava v Kalifornii a v dalších státech USA. A prezentuje to jako službu veřejnosti, protože se domnívá, že dosavadní držitel těchto rekordů užívá doping. Jestli se vám zdá, že je to úplná blbost, tak nejste sami. Ale asi se tím živí, protože je velmi aktivní. Gaimon je prostě mnohem více hvězdou sociálních sítí, než závodníkem. A nekorektních názorů měl několik už dříve a podobnými aférami na sebe upozorňuje. A obvinit Cancellaru mu samozřejmě zvýší prodej knihy.

Tvrdit o někom bez důkazů, že používal motor, je poměrně extrémní. Cancellarovy výkony podobná podezření vyvolávaly už dříve, ale nikdy nebyl oficiálně obviněn a vyšetřován. Důkazy neexistují, nebo nejsou známy. Cancellara se nám může zdát podezřelý, ale bez důkazů to neznamená nic. Ať už jde o doping a spolupráci s doktory Fuentesem a Ferrarim, nebo o mechanický doping.

Důležité je, aby se mechanický doping bral vážně a jeho použití bylo znemožněno. To záleží zejména na UCI. 

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


G.P.
Tak snad mu to sbírání KOMů dost vynáší, páč prachy se mu rozhodně budou hodit...
09.11.2017 13:35:32
CIGI
Příspěvek byl smazán za porušování pravidel.
07.12.2017 18:33:55