Gianni Moscon - problémový talent

05.10.2017 | Marek Matějka

Gianni Moscon - problémový talent

Ital Gianni Moscon v letošní sezóně zaujal svými skvělými výkony, stejně jako problémy. 23letý Ital je jedním z největších talentů světové cyklistiky.

Gianni Moscon je profesionálem druhým rokem, ale letos zaujal mnoha skvělými výkony, především svojí všestranností. Moscon byl považován za nastupujícího špičkového klasikáře, zejména kvůli jeho postavě. Jenže letos je vynikající především v kopcích. Na letošní Vueltě byl navzdory svému věku nejspolehlivějším domestikem Chrise Frooma v kopcích. Vysloužil si místo v sestavě Sky pro časovku družstev na světovém šampionátu v Bergenu, útočil v posledním okruhu silničního závodu v Norsku a o vítězství jel i na kopcovité klasice Giro dell'Emilia. Vyhrál Arctic Race v Norsku a také individuální časovku na italském mistrovství a skončil pátý v silničním závodě. Už loni pracoval na čele pelotonu v klasice Paříž - Roubaix. Zdá se, že nemá limity.

Mnozí tvrdí, že jeho výkony jsou až merckxovské, protože i v mladém věku je konkurenceschopný na různých typech závodů. Letos jel všechny monumenty a pravděpodobně přidá i pátý, domácí Kolem Lombardie. Kde bude patřit mezi velké favority. Rozhodně je letošním objevem roku, protože ačkoliv se o jeho talentu vědělo už dlouho, výkony a výsledky překvapil.

Jenže letos má za sebou i pár průšvihů. Ten první přišel už v květnu na Kolem Romandie. Moscon se před cílem jedné z etap přetlačoval s Kevinem Rézou z týmu FDJ. Moscona v tu chvíli nenapadlo nic lepšího, než Rézovi rasisticky vynadat. Co přesně Moscon Rézovi řekl, ví jen pár lidí. Tým Sky poté Moscona ,,potrestal" několika týdny zákazu závodění. UCI už nijak nezasahovala, ale veřejnost byla k Italovi hodně kritická.

Poté se na incident víceméně zapomnělo, ale další problém přišel na Mistrovství světa v Bergenu. Moscon měl technický problém v silničním závodě a poté se zpět do pelotonu vracel zavěšen za mechanické auto. Jenže byl v záběrech televizních kamer a rozhodčí se po závodě rozhodli Moscona diskvalifikovat.

Podobné incidenty jsou v silničních závodech docela běžné, do pelotonu se velmi často závodníci vracejí za pomoci doprovodných aut. Jen o tom většinou není důkaz. Davide Cassani, manažer italského národního týmu vzal celou věc na sebe, ale chyba byla samozřejmě i na straně Moscona. Všichni vědí, že tohle se nesmí.

Poslední problém je hodně čerstvý. Moscon podle týmu FDJ způsobil pád Sebastiena Reichenbacha v závodě Tre Valli Varesine. Švýcar si při pádu zlomil loket a musí být operován. Tým FDJ brzy po závodě vydal prohlášení, že viníkem jeho nehody je právě Gianni Moscon, což bylo značně nezvyklé. Moscon druhý den reagoval: ,,Nic jsem neudělal. Reichenbachovi vypadla řidítka z rukou na rozbité silnici. Nikdy jsem s ním ani nemluvil."

Jenže Reichenbach má úplně opačný názor. Podle něj ho Moscon shodil vědomě. A dokonce podal oficiální stížnost na UCI a u policie. ,,Bylo to úmyslné. Několik jezdců to vidělo a jsou ochotní svědčit v můj prospěch. Záměrně do mě najel. Ve sjezdu mohl mít incident mnohem vážnější následky.", dodal Švýcar.

Mosconovi kvůli tomu hrozí žaloba, soud, trest zákazu závodění možná na několik měsíců a tak dále.

Zatím nikdo kromě zmíněných jezdců neví, co se vlastně opravdu stalo, proto je brzo na jakékoliv závěry. Gianni Moscon vůbec nemusí být vinen pádem Sebastiena Reichenbacha. To se dozvíme až později. Po letošní sezóně je jasné, že Gianni Moscon má ohromný talent a za sebou skvělé výsledky, ale ještě víc mediální pozornosti na sebe upoutal průšvihy.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Kid_A
Je to primitiv. A k cemu jsou dobry nohy, kdyz to nema srovnany pod helmou. Dalsiho Bouhanniho cyklistika fakt nepotrebuje.
05.10.2017 19:06:59
porda
Těžko říct, jestli je to pravda. Ale pokud ano, je to i chyba pelotonu. Ostatní osobnosti pelotonu, by mu měli jasně naznačit, kde je jeho místo. Prostě dříve by ho zmazali pumpačkama a byl by klid. Dnes se to moc rozebírá, řeší, soudy, záběry z kamer a jiný nesmysly. Jó ale to ještě byli v pelotonu chlapi, ne uplakánci.
07.10.2017 9:12:50
CIGI
no, nechat se "odtáhnout" za autem do balíku nebo odebírat z auta pití a taky" popojet" s autem - to dělají běžně i češi. Já závodil, tak to vím! (třeba Křižák, v Budějkách to byl Homos a řada dalších) Moscon není žádná výjimka...
09.10.2017 19:53:47
fošumka a cigoušek
....ale vždyť můj cigouš to dělal taky- tak, co. Prostě je to běžný.. MF(doufám, že to cigi nebude číst
09.10.2017 20:05:40