Guatemala je nejautentičtější zemí Střední Ameriky

02.02.2018 | Petr Nejedlý, www.cestomila.cz

Guatemala je nejautentičtější zemí Střední Ameriky

lga Vilímková je autorkou řady knih o indiánech Latinské Ameriky, např. Mayové, Učitelkou v Peru, Peruánské mýty a tradice podle vyprávění indiánů. Zároveň publikuje i jazykové učebnice – Základy jazyka kečua a Španělština na cesty do Latinské Ameriky. Guatemala je podle jejího názoru nejkrásnější zemí Střední Ameriky, do které podnikla množství výprav sama, se studenty i jako průvodkyně turistů. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o ztracených městech v peténské džungli, o hrůzách občanské války, mayské kultuře, i o tom, jakou knihu čte nejraději u mayských pyramid.

Ve známé knize Tajemství mluvícího jaguára jsem se dočetl, že Guatemala je jako žena, po které musí každý muž zatoužit. Podepsala byste tuto větu?
Guatemala je pro mne nejzajímavější zemí Střední Ameriky. Proč? Je autentická, ženy jsou krásné, nosí barevné kroje, každý region má svůj kroj. Guatemala má úžasnou rozmanitou přírodu, sopky, vysočinu, jezera, v Peténu prales, v němž jsou ztracená mayská města. Pro muže, který má rád dobrodružství, folklór, je Guatemala nejkrásnější zemí Střední Ameriky. Všude je vidět její autenticita.

A jakou ženou je Guatemala?
Indiánkou. Mayskou indiánkou. Ovšem když my řekneme mayskou ženou, samotní Mayové by to upřesnili. Totiž, že v Guatemale žije více národů, např. Quiché, Kaqchiquel, Tzutujil, Mam, je jich 19–21 podle jazyků a dialektů.

Čím na Vás hned první den po příletu dýchne Guatemala?
Teplem… V Guatemale jsem byla nejméně desetkrát, takže když přiletím, už se rovnou těším na prales v Peténu a spolupráci s mayskými ženami.

Předpokládám, že většina turistů hned z letiště zamíří do městečka Antigua Guatemala. Jaká je Antigua Guatemala?
Krásná. Je opravená, klidná, tím, že to není hlavní město, nijak se nerozrůstá, nemá moderní čtvrti. Do Antiguy jezdí hodně cizinců, jsou tam jazykové školy. Je jedním z nejkrásnějších koloniálních měst Střední Ameriky, ne-li nejkrásnějším. Je málo srovnatelných měst – mexická Puebla a nikaragujská Granada. Svou indiánskou atmosféru má i San Cristóbal de las Casas v Mexiku.

Zbytek článku a fotogalerie ZDE.


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste