Guatemalský deník: Den 5 – Panajachel u jezera Atitlán

08.03.2018 | Petr Nejedlý, www.cestomila.cz

Guatemalský deník: Den 5 – Panajachel u jezera Atitlán

Jezero Atitlán je mnohými považováno za nejkrásnější na světě. Pokud se neztrácejí v oparu a mracích (což bylo v den našeho příjezdu), tyčí se nad jeho vodami trojice vulkánů – Tolimán, Atitlán a San Pedro, všechny vysoké přes 3000 metrů.

Jezero vznikalo při dávných sopečných erupcích, poslední, během níž se vytvořila kaldera, před necelými dvěma miliony let. V současnosti sopky svou aktivitou obyvatelům okolních vesnic tolik nehrozí, San Pedro je vyhaslá, Tolimán se dlouhodobě neprojevuje a Atitlán naposledy vybuchl v 19. století.

Cesta Antigua – Panajachel trvala přes dvě hodiny, žádný přímý domácí kuřecí autobus na této trase nejezdí a přestupování s batohy není právě ideální. Takže turistický shuttle, cena za dva 20 dolarů. Řidič jel po hlavní silnici a do Panajachelu dorazil ze severozápadu od vesnice Sololá, sešup v některých uličkách stál za to, možná nejprudší úseky, které jsem podobnou dodávkou jel. Kolem jezera mayské vesnice – nejznámější Santiago Atitlán s kultem Maximóna a San Pedro La Laguna – do nichž vozí turisty lodí, cesta přes jezero trvá asi třicet minut.

Dnešní Panajachel je přeplněn převážně mladými turisty, kolem břehu jezera i dále nad jezerem se táhnou živé ulice plné obchůdků s barevným mayským oblečením, restaurací, turistických agentur nabízejících výlety třeba až do Mexika. Panajachel je na první dotyk levnější než Antigua Guatemala, lepší kurzy ve směnárnách (660 quetzalů za 100 dolarů), jídla už kolem 40 quetzalů.

Zbytek článku a fotogalerie ZDE.


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste