Hodnocení závodu mužů

24.09.2017 | Marek Matějka

Hodnocení závodu mužů

Vyvrcholení Světového šampionátu v norském Bergenu připravil Peter Sagan, který se zapsal do historie třetím titulem v řadě. Jak ohodnotit jeho výkon a výkony ostatních?

Začněme mistrem světa. Peter Sagan už třikrát udržel nervy na uzdě a nechal vše až na poslední metry závodu. V americkém Richmondu nebyl vůbec vidět až do druhé půlky posledního okruhu, v Kataru se o nic nepokusil až do spurtu a v Bergenu si také počkal na sprint. A byl to podle jeho slov nejtěžší závod, protože nijak nereagoval na útoky Michaela Valgrena, Nikiho Terpstry, Grega Van Avermaeta, Philippa Gilberta a zejména Juliana Alaphilippa. Držel se zpět a čekal. Což byla jednoznačně nejlepší taktika, protože okruh nebyl dostatečně těžký, úniky neměly velkou šanci na úspěch. Přesto muselo být psychicky velmi náročné zůstat v klidu a čekat na to, až se všichni uprchlíci vrátí.

Samotný sprint zvládl Peter Sagan perfektně. Před cílovou rovinkou se posunul více dopředu, hned na zadní kolo Alexandra Kristoffa, což byla jednoznačně nejlepší pozice. Výborně také hodil přední kolo na pásku. V cíli si nebyl jistý, ale nakonec to bylo docela jasné vítězství.

Ovšem fakt, že byl schopný vyhrát třikrát za sebou tak nevypočitatelný závod, jakým světový šampionát bývá, je naprosto úchvatný. Vstoupil do historie. Čtvrtý titul v řadě už nepřidá, trať v Innsbrucku bude pro vrchaře. Úspěch v rakouských kopcích by byl šokující. Hlavním cílem tedy musí jarní klasiky, které jsou pro něj zatím o něco tvrdším oříškem.

Hrdinou závodu pro nás je Julian Alaphilippe. Pokusil se zabránit hromadnému dojezdu a jel skvěle. Jeho nástup v Lososím kopci byl excelentní, nechal za sebou mnohem zkušenější klasikáře, kteří také chtěli ujet, ale neměli dost sil. S Alaphilippem vydržel jen Gianni Moscon, ale Alaphilippe byl lepší a mladého Itala na chvíli utrhl. To byla Francouzova smůla, neměl k sobě parťáka a byl dostižen. Kdyby byli Terpstra, Gilbert, Van Avermaet a další o něco silnější a vytvořili skupinu, asi by se jim podařilo udržet před pelotonem. A Alaphilippe by měl ve spurtu velkou šanci vyhrát. Ale to se nestalo. Přesto pro Alaphilippa máme jen slova chvály, protože i po extrémním výdeji sil dojel ve spurtu desátý. Strategie Cyrila Guimarda vsadit na útoky a nechat doma sprintery byla správná. I díky němu byl závěr závodu zajímavější.

Výtečně si v závodě vedl Alexander Kristoff. Před závodem neměl důvěru odborníků, vice se věřilo Edvaldu Boassonu Hagenovi, ale ten se nedokázal udržet v pelotonu a zklamal. Kristoff se šetřil, stejně jako Sagan, ale jeho přítomnost ve finiši byla překvapivější. Kristoff byl v dlouhém závodě, v porovnání s Hagenem, opět lepší. A byl velmi blízko duhovému trikotu, přesto si se Saganem neporadil a zůstane mu tak jen dres mistra Evropy.

Michael Matthews se v cíli rozčiloval, ale moc mu nerozumíme. Rychlostně nestačil a to je vše. Vyhrát samozřejmě chtěl, ale Sagan a Kristoff byli mnohem lepší. Po zeleném dresu chtěl Saganovi sebrat i duhový trikot, ale za svým velkým rivalem zatím hodně zaostává.

Fernando Gaviria má mimořádný potenciál. Byl aktivní, ale měl spíše čekat na spurt. Velmi rychlý dojezd mu mohl sedět. Nakonec z toho bylo osmé místo. Je však docela možné, že jednou světový titul získá, z první dvacítky byl stejně mladý jen Søren Kragh Andersen.

Aktivní byli v průběhu závodu zejména Nizozemci, útočili Tom Dumoulin, Niki Terpstra, Sebastian Langeveld a Dylan van Baarle. Nejlepším byl nakonec až 24. Niki Terpstra, což je neúspěch, ale snažili se tvořit závod. I to se počítá. Podobně jako Dánové. Michael Valgren útočil v kopci, Magnus Cort Nielsen těsně před cílem a mladý Søren Kragh Andersen dojel na 12. příčce, což je ve 23 letech slibný výsledek. Dojem zanechali seveřané velmi dobrý.

Nešťastní musí být Italové. Matteo Trentin dojel čtvrtý, což je pro historicky nejúspěšnější zemi neúspěch. Kolektivně přitom jeli výborně. Alessandro De Marchi byl vyslán do úniku, Diego Ulissi pokrýval útoky soupeřů, také Sonny Colbrelli pomáhal kolegům, Gianni Moscon překvapil v závěru, Alberto Bettiol stáhl Nielsena těsně před cílem a Matteo Trentin čekal na sprint. Konkurence zde ale byla mnohem těžší, než na španělské Vueltě. Stačilo to na čtvrté místo. Ale dlouho jsme Italy neviděli v takové formě, práce Davide Cassaniho, trenéra národního týmu, se vyplácí. Dojem kazí jen diskvalifikace Moscona, který se chvíli držel doprovodného auta. 

Belgičané měli papírově nejlepší tým, ale nic z toho. Tim Wellens jel výborně, ale byl použit jako návnada. Greg Van Avermaet a Philippe Gilbert docela zklamali v posledním výjezdu na Lososí kopec. Gilbert to zkusil ještě jednou s Gaviriou těsně před cílem, ale neuspěl. Van Avermaet dojem trochu spravil ve spurtu, ale šesté místo není pro Belgii dobrý výsledek.

Michal Kwiatkowski byl před startem sebevědomý, ale neměl se tedy o něco pokusit? Byl neviditelný a ve spurtu dojel 11. Prostě nic moc.

Naši naopak byli vidět hodně. Aspoň prvních 180 kilometrů. Čeští reprezentanti se rozhodli tahat peloton, Josef Černý se střídal s Belgičanem Julienem Vermotem a zaslouží jen pochvalu. Jeho výkonnost je opravdu skvělá, odvedl spoustu práce. Poté se zrychlilo a vepředu byli vidět už jen Roman Kreuziger a Zdeněk Štybar.

Velmi zlý den měl Petr Vakoč, který vzdal a moc Štybarovi nepomohl. Jiří Polnický nejel špatně, dokončil a dlouho jel v pelotonu. Jan Bárta nebyl příliš vidět. Roman Kreuziger několikrát pomohl Zdeňku Štybarovi a dovezl ho do popředí balíku. Štybar se na útoky necítil a počkal si na spurt. V něm se propracoval na skvělou pozici, ale jak sám v cíli zmínil, síly už neměl a propadl se na 14. místo. Není to vyloženě úspěch, ale je to nejlepší výsledek za posledních 16 let. Největším zlepšením ovšem je týmové pojetí a snaha. A to se rozhodně počítá.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Kid_A
Tak tak, Moscon si to dal do kopce po niballiovsku (s autem).
25.09.2017 11:06:51
Pooh
Velka gratulace Petrovi Saganovi , Julian ukázal velké srdce a zdramatizoval konec. Jenom škoda, že vypadl ten televizní přenos. Zdeněk a Roman prodali maximum svých schopností a obstáli i proti mnohem větším teamům.
25.09.2017 16:59:34