Il Lombardia - poslední monument

06.10.2017 | Marek Matějka

Il Lombardia - poslední monument

Do konce sezóny už zbývá jen pár závodů, ale jednoznačně nejvýznamnější je monumentální klasika Kolem Lombardie. Jeden z nejkrásnějších a nejtěžších závodů světa.

111. ročník Kolem Lombardie letos startuje v Bergamu a končí v Comu. Trasa je velmi podobná ročníku 2015, kdy vyhrál Vincenzo Nibali. Téměř totožná. Podstatný je závěr závodu, na 183. kilometru končí stoupání Madonna del Ghisallo, jeden z nejslavnějších výjezdů ve světě silniční cyklistiky. Odtud se sjede pod nejtěžší a nejstrmější stoupání Colma di Sormano. Měří přes sedm kilometrů, ale závěrečná nejtěžší pasáž Muro di Sormano měří 1920 metrů a průměrně stoupá o 15,6 %, maxima jsou až 27 %.

Závodníci sjedou do Nessa a Coma a až na 227. kilometru začnou stoupat na Civiglio (4,2 km, průměr 9,7 %, max. 14 %). Po dalším technickém sjezdu přijde poslední kopec San Fermo della Bataglia (2,7 km, 7,2 %, max. 10 %) a sjezd do cíle u jezera Como, po celkem 247 kilometrech.

Z vrcholu posledního kopce je to 5,3 kilometru do cíle a Vincenzo Nibali na této trase dokázal před dvěma lety dojet sólově do cíle. Důležitá je nejen vrchařská forma, ale také poziční jízda a technika jízdy. Nibali zde útočil i ve sjezdech.

Rozhodovat se bude pravděpodobně za Muro di Sormano, kde může být každý únik nebezpečný. Až před poslední dvě stoupání bude nejdůležitější hlavně šetřit síly a neunavovat se zbytečně předčasnými úniky.

Muro di Sormano

Favorité
Forma favoritů se dá poměrně dobře poznat podle předchozích italských klasik. Podle výkonů a výsledků musíme na vrchol žebříčku favoritů dát dva závodníky - Vincenza Nibaliho a Rigoberta Urana. Nibali a Uran mají s Lombardií spoustu zkušeností. Nibali už vyhrál, Uran byl třikrát na pódiu. Poprvé už před devíti lety, naposledy loni.

Nibali byl velmi silný před týdnem na Giro dell'Emilia, kde kontroloval první příčku svého kolegy Giovanniho Viscontiho. Chytal v cílovém stoupání nástupy, ale bylo celkem zřejmé, že kdyby chtěl, Viscontiho by dokázal dohnat. Dojel si pro druhé místo. Třetí skončil na Tre Valli Varesine, když ve spurtu prohrál s Alexandrem Geniezem a Thibautem Pinotem. Připomnělo mu to fakt, že je pro něj rozhodně lepší dojíždět sám a nezkoušet štěstí ve spurtu. Nibali vynechal Milán - Turín a nestřetl se tak v přímém souboji s Rigobertem Uranem, ale věříme, že je velmi silný a v formě. Navíc má velmi zkušený a dobrý tým. Je velkým favoritem.

Rigoberto Uran není zrovna typický šampión, protože i když má za sebou spoustu velkých výsledků, žádné opravdu velké vítězství. Dvakrát druhý skončil na Giro ďItalia, jednou na Tour de France, na Olympijských hrách a třikrát byl blízko v Lombardii. A to chce změnit. Lombardie je jeho oblíbený závod, závodit zde umí a letošní trasa by mu mohla sedět. Ale musí být aktivní, v jednorázových závodech nelze vyhrávat pasivitou. V porovnání s Nibalim má minimálně stejně kvalitní tým.

Velmi silný tým poslala do Itálie Orica-Scott. Roman Kreuziger bude pomáhat Adamu Yatesovi, stejný úkol budou mít i Michael Albasini a Jack Haig a další. Na Yatese připadla role jasného lídra až minulý týden, kdy se při pádu na Giro dell'Emilia zranil obhájce vítězství Esteban Chaves. Ale Yates se cítí dobře, na Milán - Turín nestačil jen na Urana. Orica tedy opět pojede o vítězství.

Julian Alaphilippe se na konci sezóny propracoval do skvělé kondice. Silný byl na Vueltě i Mistrovství světa, útočil i na Milán - Turín, ale předčasně. Alaphilippe a Daniel Martin jdou údernou dvojicí týmu Quick-Step Floors. Martinovi trasa sedí o něco víc, ale Alaphilippe je zase ve větší formě. A belgický tým má v záloze ještě Gianlucu Brambillu, dvojnásobného vítěze Philippa Gilberta, Boba Jungelse a další.

Do seznamu favoritů musíme zařadit i další vynikající závodníky. Warren Barguil povede Sunweb, Bauke Mollema Trek-Segafredo, Alexis Vuillermoz, Domenico Pozzovivo a Alexandre Geniez se podělí o pozici lídra týmu AG2R La Mondiale a mimořádně silný tým má i další francouzský celek FDJ. Thibaut Pinot chce už dlouho v Lombardii vyhrát, žádná jiná velká klasika mu tak nevyhovuje. K ruce bude mít talentované vrchaře Rudyho Molarda a Davida Gaudua.

Britský Sky spoléhá na Michala Kwiatkowského a Wouta Poelse. Loni druhý Diego Rosa nemá po přestupu z Astany takovou formu. Ale jedou i Gianni Moscon, Sergio Henao a Mikel Landa. Sky rozhodně nic nepodceňuje, i když vyloženě velkého favorita v kádru nemá.

Astana předloni zvítězila s Vincenzem Nibalim a loni skončila druhá s Diegem Rosou. Letos jsou takové výsledky méně pravděpodobné. Fabio Aru je lídrem, ale jednoduše není klasikářem, takže je to pro něj o něco těžší. Zaskočit by mohl Jakob Fuglsang.

Téměř domácí celek UAE Emirates má k dispozici dva vynikající klasikáře - Diega Ulissiho a Ruie Costu. Ulissi má poslední týdny skvělou formu. Vyhrál GP Montréal a na skoro každé italské klasice byl vidět. Lombardie je však na něj hodně těžký závod a Ulissi závody dlouhé 250 kilometrů většinou moc dobře nezajíždí.

V každé těžké jednorázovce bývá hodně vidět Tim Wellens z Lotto Soudal. A doufáme, že v Lombardii to bude stejné, protože Belgičan umí udělat závody hodně zajímavé. Podobní jsou i jeho týmoví kolegové Tony Gallopin a Tiesj Benoot.

Češi jedou dva. Kromě už zmíněného Romana Kreuzigera startuje také Jan Bárta z BORA-hansgrohe. Německému týmu na konci sezóny už docela chybí závodníci, lídrem je nejspíš Rafal Majka, ale ani on není významným favoritem.

Favorité Kolem Lombardie podle RoadCycling.cz:
***** Vincenzo Nibali, Rigoberto Uran
**** Adam Yates
*** Thibaut Pinot, Julian Alaphilippe, Daniel Martin
** Wout Poels, Michal Kwiatkowski, Warren Barguil, Domenico Pozzovivo, Bauke Mollema
* Tim Wellens, Diego Ulissi, Gianni Moscon, Fabio Aru

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste