Innsbruck 2018 není pro Sagana

18.11.2017 | Libor Matějka

Innsbruck 2018 není pro Sagana

Peter Sagan odmítl vyloučit pokus o obhajobu světového titulu, také další experti a závodníci si myslí, že Sagan může získat čtvrtý titul v řadě. Naposledy se tak vyjádřil trojnásobný mistr světa Oscar Freire. Náš názor je však jiný, trať v Innsbrucku je těžká a Saganovo vítězství by bylo velkým překvapením.

Když využijeme vlastní čerstvé informace z tratě světového šampionátu v Innsbrucku, tak pochopitelně musíme uvažovat o kandidátech na titul. Trať je opravdu pro vrchaře, ale který z nich bude mít nejlepší formu a nejlepší týmovou podporu, se dozvíme až 30. září 2018.

Už dnes lze spekulovat o horkých favoritech a také oni si již připravují skladbu příští sezóny, tak aby jim vyšla i podzimní forma. Jaké jsou plusy a mínusy jednotlivých kandidátů?

Vincenzo Nibali

Mluví se o něm, jako o největším favoritovi, protože kromě toho, že je vynikajícím vrchařem, umí vítězit i v jednorázových závodech. A to je dnes už velmi vzácné. Nibali má několik trumfů v rukávu. Umí se připravit na velké závody, má spoustu zkušeností, má jistotu početného týmu a je vynikající vrchař. To vše se mu bude v Innsbrucku hodit. A on moc dobře ví, že taková příležitost se uz možná nikdy nenaskytne. Ve 33 letech je na vrcholu sil, ale už dlouho mezi absolutní špičku patřit nebude. Rakouský šampionát je asi jeho poslední možností získat duhový trikot. 

Největším problémem možná bude poslední výjezd Gramartboden, s až 25% stoupáním. Nibali si velmi strmé pasáže moc neužívá, ale v tomto případě bude závod už tak těžký, že by to vadit nemuselo. Kdyby se mu závod podařil a vyhrál, získal by už všechna velká vítězství, která závodník jeho typu může získat. Vyhrát všechny závody Grand Tour a také Mistrovství světa je velkou motivací. 

Alejandro Valverde

Bude to zřejmě poslední šance na zisk světového titulu, který tomuto výjimečnému cyklistovi ve výčtech úspěchů schází. Valverde má už několik medailí, ale titul mu uniká. Valverdemu je už 37 let, navíc je po vážném zranění a půl roku nezávodil. On sám věří, že se na vrchol vrátí a doufejme, že se mu to opravdu podaří. Ale může vyhrát titul? Klasikář je skvělý, ale například Kolem Lombardie nikdy nevyhrál. Tým bude mít také početný a silný. Navíc mu nevadí strmá stoupání. Bude jedním z favoritů, pokud se vrátí do formy. 

Chris Froome

Je nejhorší "klasikář" ve výčtu horkých favoritů, ale bude to pro něho jedna z mála šancí na titul. Nezajede jednodenní závod na méně těžkých tratích, například v porovnání s Valverdem, ale trasa v Innsbrucku mu hodně vychází vstříc. Britové se umí složit a jet tvrdé tempo, kterým můžou zničit soupeře. Ale těžko si představit, že by se Froome dokázal zbavit všech soupeřů. Příliš pravděpodobné to není, Froome nikdy žádný jednorázový závod nevyhrál. 

Kolumbijci

Mimořádně silní můžou být Kolumbijci. Těžko však říct, kdo z nich bude tím vyvoleným. Nejlepším klasikářem, pokud je ve formě, je pravděpodobně Esteban Chaves, první kolumbijský vítěz monumentální klasiky. Dobrý je i Rigoberto Uran, ale na velkých závodech neumí vítězit, podobně je na tom Sergio Henao. Miguel Angel Lopez, Jarlinson Pantano a další už nejsou příliš klasikáři, ani Nairo Quintana, ale všichni tito závodníci můžou být mimořádně kvalitními domestiky. Kolumbijci by podle všech předpokladů měli mít kolektivně nejlepší tým. 

Francouzi

Francouzský národní tým bude mít trojnásobnou sílu díky účasti Thibauta Pinota, Warrena Barguila a Romaina Bardeta. A v záloze ještě Juliana Alaphilippa, který je specialistou na Ardeny a vynikající závodník. Sedí mu rychlá, mírná stoupání, i prudké výjezdy. Alaphilippe bude černým koněm závodu, pokud nebude závod příliš těžký. Ale mezi favority určitě patří i Thibaut Pinot, který se v jednorázových závodech postupně zlepšuje. Bardet s Barguilem budou nejspíše jen pomáhat. 

Nizozemci

Nizozemský národní tým obvykle mívá v sestavě několik výtečných vrchařů. Lídry by měli být Bauke Mollema a Tom Dumoulin. Oba se zlepšují v jednorázových závodech a Dumoulin bude patřit k favoritům. Záleží na tom, jak zvládnou stoupání Gramartboden a v jaké budou formě. 

Belgičané, Sagan a ostatní

Belgičané patří k favoritům na každém mistrovství, ale tentokrát mají nejspíš smůlu. Greg Van Avermaet sice vyhrál na velmi těžké trati Olympijské hry v Riu, ale to byla jiná situace. Nebyly tam příliš silné týmy, jen pětičlenné, Van Avermaet jel výborně, ale kdyby Sergio Henao a Vincenzo Nibali nespadli, vítězství by nezískal. Ostatní Belgičané včetně Philippa Gilberta a Tima Wellense nemají příliš velké šance. 

A potom je tu Peter Sagan. Tři tituly už má v kapse a přidat čtvrtý je velkým lákadlem. Jenže trať mu příliš nesvědčí, větší šanci bude mít o rok později v Yorkshiru. Sagan zvládá spoustu těžkých závodů, je velmi všestranným závodníkem, ale je těžký a opravdu není vrchař. Nesnaží se uspět na těžkých klasikách Lutych - Bastogne - Lutych a Kolem Lombardie protože ví, že není favoritem. 

Pro Innsbruck by musel shodit několik kilogramů, navíc ostatní si na něj budou dávat pozor, nechat mu čtvrtý titul nebude nikdo chtít. Bude na to úplně sám, protože na těžké trati s ním žádný Slovák dlouho nevydrží. Všechny tři předešlé šampionáty mu profilově vyhovovaly, proč si tedy myslet, že na vrchařské trati uspěje? Sagan není v pelotonu sám, není cyklistickým suverénem na každé trati. V Innsbrucku to bude pro jiné závodníky. 

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


CIGI
Sagi - jezdí dobře, ale zdá se, že už je "přesaganováno". Sebevědomí mu rozhodně neschází, ale jinak .... raději at za čtvrtým titulem ani nejde. Ještě by mohl v cíli někoho zranit.
22.11.2017 18:35:58