Ján Ičo o cestování Vietnamem i jeho duchovním a kulturním světě

31.07.2017 | Petr Nejedlý, www.cestomila.cz

Ján Ičo o cestování Vietnamem i jeho duchovním a kulturním světě

Ján Ičo studoval vietnamský jazyk a kulturu v Praze a Hanoji. V současnosti pracuje na Ústavu dálného východu FF UK. V rozhovoru se dušuje, že vykáním Vietnamcovi na tržnici můžete hodně získat.

Jaké jsou výhody a nevýhody nezávislého individuálního cestování po Vietnamu?

Cestovat po vlastní ose ve Vietnamu možné je, ale bývá to zdlouhavé a komplikované, ne vždy se dostanete, kam jste chtěl, ne vždy uvidíte to, co jste si vidět přál, a podobné dobrodružství může skončit zklamáním, protože nic nového neobjevíte. Pochopitelně ale záleží na vás a vaší představě o tom, co chcete zažít. Když nebudete hrát ve Vietnamu podle místních pravidel – a bývá to pro Evropana občas těžko k překousnutí – budete mít těžkosti kde, jak, co hledat, jak se tam a tam dostat atd. Vietnamci jsou tak zvyklí pohybovat se ve skupinách, že pokud si chcete něco zařídit individuálně, budou mít pocit, že jste divný, že něco není v pořádku, že budete ve strašném nebezpečí a budou vám vymlouvat, abyste rozhodně sám nejezdil. Na druhé straně, pokud se odevzdáte do péče Vietnamců, zažijete i to, o co nestojíte, např. nebudete ani půl dne někde sám. Zlatá střední cesta je vyrazit do Vietnamu s někým, kdo se v regionu alespoň trošku orientuje.

Jaký je zájem o vietnamštinu mezi Čechy? Nepochybně se vyplatí naučit se před cestou nějaké to vietnamské slovíčko.

To se vyplatí všude na světě, to cestovatelé vědí. Často slýchávám, že vietnamská komunita je uzavřená a nepřístupná, ale mé zkušenosti jsou opačné. Oni ocení, když projevíte zájem o jejich kulturu, když zjistí, že umíte v jejich jazyce alespoň poděkovat nebo že se orientujete ve složité problematice oslovování lidí podle věku. Zájem Čechů o Vietnamce roste v poslední době až geometrickou řadou, toho si nelze nevšimnout. Dlouho se hledalo, jak přiblížit vietnamskou kulturu Čechům, a podívejte se, jak jsou dnes populární vietnamská bistra. Nakonec to šlo přes kuchyni, přes vietnamské polévky.

Zbytek rozhovoru a fotogalerie ZDE.


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste