Karel Vacek - největší česká naděje

15.11.2017 | Marek Matějka

Karel Vacek - největší česká naděje

Od juniorských let Romana Kreuzigera nikdo z českých závodníků nezaujal tak, jako letos Karel Vacek. Sedmnáctiletý cyklista během první sezóny mezi juniory vyhrál několik závodů v Itálii a také nejtěžší etapu Závodu míru. Setkali jsme se s ním na místě, kde by mohl na Romana Kreuzigera navázat, na trati mistrovství světa v Innsbrucku.

Innsbruck obepínají alpské štíty ze všech stran a není tedy divu, že se zde odehraje jeden z nejtěžších závodů historie světových šampionátů. (Brzy přineseme reportáž z trati, pozn. redakce) Zatímco profesionálové objedou devět velkých stoupání, na juniory čekají tři. Proto je vynikající vrchař Karel Vacek jedním z velkých favoritů a jednoznačně největší česká naděje na medaili. O vítězi rozhodne stoupání na okruhu, které měří 7,9 kilometru, je však na svém začátku mírné. ,,Pojede se pravděpodobně na velkou, ale kopec se mi líbí. Mám sice nejradši co nejtěžší stoupání, ale postupně jsem zjistil, že nezáleží na tom, jak je kopec těžký, ale kolik kopců se závod vyjede. Čím více, tím lépe a tady se pojede těžký závod.", říká k dlouhému stoupání Karel Vacek.

,,Ale už nájezd na okruh ze startu v Kufsteinu je těžký. Je tam sice docela krátké, ale hodně tvrdé stoupání (Gnadewald, 2,6 km, 10,5 %), kde je několik prudkých pasáží. A za vrcholem to pořád trochu stoupá. Už tam je to těžké. Závod se mi líbí." Vacek má s Rakouskem a závody zde spoustu zkušeností, dlouhá léta zde žil, chodil do školy a závodil. Až po přechodu k juniorům odešel do Itálie. Také jeho mladší bratr Mathias už patří k velkým talentům.

Karel Vacek je v mezinárodním pelotonu velmi výrazným závodníkem kvůli svému zaměření a závodnímu stylu. Sprinterů, časovkářů a rovinářů je v mládežnických kategoriích, ale i mezi profesionály vždy dostatek, ale praví vrchaři jsou nedostatkovým zbožím. ,,Většinou je to tak, že když se jedou nějaké kopce, tak se v nich jede pomalu a všichni čekají až na pětistovku přes vrcholem. Já radši útočím dřív, ale občas to nevyjde, lepší je udržet nervy."

V Innsbrucku následuje po dlouhém výjezdu velmi rychlý sjezd do města a průjezd centrem do cíle. To není ideální pro útočné závodníky: ,,Sjezd je hodně rychlý, to je dobře, protože jednotlivec i skupina na tom budou stejně, tam se nic nesjede. Ale zatím nevím, jestli útočit už v první okruhu, nebo až ve druhém."

Záležet bude také na podpoře národního týmu. Letošní sestava byla hodně úspěšná, ale Richard Holec, Vojtěch Sedláček a další odcházejí do mužů. ,,Hodně by mi mohl pomoci Jakub Bouček z Příbrami. Letos byl ještě kadet, ale je to výborný vrchař." Letošní světový šampionát v Bergenu nedopadl pro české barvy ideálně. Čeští závodníci neměli zastoupení v početné skupině a právě Vacek se snažil situaci zvrátit pozdějším útokem. ,,Dojel jsem je rychle, ale asi jsem vydal moc sil a došlo mi. Do cíle jsem dojel úplně mrtvý. Vůbec nám to tam nevyšlo."

Ale nejenom Mistrovství světa v Innsbrucku je důležitým závodem nadcházející sezóny. Vacek bude obhajovat několik vítězství, v Itálii, kde žije, trénuje a chodí do školy, patří mezi nejlepší juniorské závodníky. Důležité jsou samozřejmě také mezinárodní závody, jako je Závod míru v Terezíně. Oblíbeným závodem je Giro del Friuli na severu Itálie. ,,Jeli jsem tam etapu na Zoncolan, kde jsem vyhrál s náskokem minuty a čtvrt." Na Itálii si Vacek zvykl velmi rychle, ale začátky nebyly snadné. ,,Neuměl jsem řeč a hned jsem nastoupil do školy. V zimě jsem ze školy dostal až odpoledne a musel jezdit ve tmě, se svítilnou, nahoru a dolů jeden kopec."

Také první soustředění na Sardínii bylo pro Vacka novou a těžkou zkušeností. ,,V Itálii hodně hlídají jídlo, dostávali jsme tam jen malé porce. Na oběd třeba jen šedesát gramů těstovin, to my vrchaři, sprinteři dostali asi osmdesát gramů. A jen s olejem a sýrem. A poté jsme několik hodin hladoví čekali na večeři, kde jsme dostali rýži. Když jsem se pak dostal zpátky domů, snědl jsem vše co jsem mohl.", směje se dnes Vacek.

Vacek závodí za tým F.lli Giorgi, který sídlí v Bergamu a patří k nejlepším v Itálii. Každý víkend si závodníci můžou vybírat z několika závodů v nedalekém okolí v regionech Lombardie a Veneto. ,,Sprinteři jezdí na rovinaté závody, vrchaři zase na ty těžší. Na každém startu je přes 130 závodníků, konkurence je opravdu tvrdá. A to i uvnitř týmu, protože ne na každého se vždy dostane, i když se jezdí tolik závodů. Závodil jsem od půlky března do října každý víkend. K tomu se přidávají mezinárodní závody, takže závodních dní jsem letos měl opravdu dost."

Tréninkové podmínky jsou v Itálii rozporuplné. Do hor není daleko, ale doprava je hustá a zimy nepříjemné. ,,V zimě je to těžké, protože v okolí Bergama a Milána leží smog, když vyjedu na trénink, vracím se celý černý a špinavý. Lepší je to až ve vyšších polohách, kde je ale zase chladno. Minulou zimu to bylo i kvůli škole komplikované, nenatrénoval jsem toho tolik, kolik bych chtěl, ale letos už mám individuální plán a můžu lépe trénovat."

Po skončení sezóny strávil měsíc doma na Šumavě, bez kola a odpočíval. ,,Ale moc jsem si neodpočinul, když jsem chvíli v Čechách, tak mi volají všichni kamarádi a doma jsem moc nebyl. Ale jsem rád, nerad sedím doma." V polovině listopadu zahájil přípravu na další sezónu a už na konci měsíce odlétá do španělského Calpe, kde se bude připravovat společně s Josefem Černým z Elkov Author.

Vackovi mají cyklistiku v krvi, otec Karel je bývalý reprezentant, kromě Karla mladšího se už prosazuje i o dva roky mladší Mathias, který letos vyhrál Závod míru kadetů a také se připravuje na velkou cyklistiku. ,,Brácha možná půjde se mnou do Itálie. Ještě je kadet, ale v Giorgi mají i kadetský tým."

Po druhém roce v juniorech rychle přijde přestup do kategorie U23 a Vacek už nad přestupem přemýšlí. ,,Juniorské týmy a závody jsou v Itálii skvělé, ale v mužích už je to trochu horší. Myslím, že americké a německé sestavy je trochu převyšují. Ještě nemám jasno, jsem zvědavý na nový tým Polartec Kometa, vedený Ivanem Bassem a Albertem Contadorem. Ale uvidím, ještě je čas." Osvědčenou líhní talentů je také Axeon Hagens Berman, americký tým vedený Axelem Merckxem, který se chystá na více evropských závodů. Je pravděpodobné, že o Vacka bude velký zájem a nebude mít žádný problém sehnat kvalitní angažmá. Od dob Romana Kreuzigera nebylo u žádného českého cyklisty tak zřejmé, že míří k profesionálům.

Nejdříve se ale těšíme na výkony v juniorském pelotonu. Innsbruck bude vrcholem a třešničkou na dortu, ale už v létě se bude konat Mistrovství Evropy v České republice. Zatím není rozhodnuto kde přesně, ale bylo by logické vybrat co nejtěžší trať. Jedním z vrcholů je také prestižní Závod míru. Zde Vacek vyhrál královskou etapu, ale cílem na příští rok bude celkové pořadí, které mu letos nevyšlo podle plánu kvůli pádu a nepovedené časovce. V kopcích je Karel Vacek vynikající, také s přehledem v pelotonu nemá potíže, vylepšit by šla časovka a sebevědomý a klidný Vacek věří, že se v ní zlepší a navýší tak svůj už tak dost velký potenciál.

Foto Josef Vaishar/cycling.photographyMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


sporťák
Vacek junior - velký talent! Má štěstí na trenéry. To jiný talent junior z ČB-Klabouch, kterého "trénují" Cirklové - st. a ml. ustrnul na místě. Měl by rozhodně zamířit jinam a to co nejdříve!! Cirkl senior má už svý léta a Cirkl ml. nikdy žádným trenérem nebyl...
22.11.2017 18:24:07