Kde je Froome? Britova suverenita se hroutí

14.07.2017 | Marek Matějka

Kde je Froome? Britova suverenita se hroutí

Chris Froome přišel o žlutý dres a také o image neporazitelného závodníka na Tour de France. Pravda však je, že v horách zatím jen ztrácí. Stále je hlavním favoritem, ale zdaleka není neporazitelný. První pyrenejská etapa byla pro fanoušky aktivního způsobu závodění poněkud frustrující, protože závodit se začalo až v úplném závěru, ale odstupy nakonec byly dostatečně velké, aby Froome přišel o žlutý dres. A rozestupy prvních závodníků se smrskly. Jenže pak přišlo další kontroverzní rozhodnutí rozhodčích...

Rozhodnutí rozhodčích vlastně nebylo ani tak kontroverzní, spíš úplně pitomé. Dvacet vteřin penalizaci dostali Rigoberto Uran a George Bennett za nedovolené občerstvování. Jenže podle videa se takto občerstvoval i Romain Bardet a ten žádný trest nedostal. To samozřejmě vyvolává otázky, horší však je, že za tak nepodstatný prohřešek, udělí rozhodčí vedení Philippem Marienem takto velký trest. Ve vypjaté situaci, kdy první čtyři cyklisty nedělí ani minuta, je dvacet vteřin opravdu drakonický trest za tento prohřešek. A proč byli rozhodčí UCI shovívaví k Bardetovi? Těžko říct. Ale co když těchto dvacet vteřin rozhodne o pódiu, nebo dokonce o vítězi Tour? Tohle je od rozhodčích jednoduše nevkusné. Předpokládáme, že Marien už příště hlavním rozhodčím na Tour nebude. Kontroverzních rozhodnutí je totiž už moc.

Každopádně je Tour opět o něco zajímavější. Froome byl dříve zvyklý zaútočit v prvních horských etapách a pak hlídat velký náskok. Letos měl náskok jen z úvodní časovky a rozhodl se vzhledem ke své formě hlídat malý náskok a čekat na časovku. Jenže v kopcích už o svůj náskok přišel. Fabio Aru zaútočil na Planche des Belles Filles a nyní v Peyragudes nechal za sebou Frooma o dalších dvacet vteřin. A je novým lídrem závodu.

Jenže zatímco Aru bojuje už dlouho a je silný od začátku Tour, Romain Bardet se rychle zlepšuje. A stoupá pořadím. Nyní stáhl odstup na prvního jen na 25 vteřin, na Frooma ztrácí jen 19 vteřin. Rigoberto Uran ztrácí 55 vteřin, ale zdá se být silnější, než kdy dřív. A hlavně je Uran velmi dobrý časovkář. Tedy většinou, ale je ve formě, takže by měl být schopný zajet. Uran je opravdu nebezpečný, Aru a Bardet nejsou dobří v časovce, ale Kolumbijec ano. Takže Froome má tři velmi těžké soupeře.

Aru, Bardet a Uran už na letošní Tour vyhráli etapu, zatímco Chris Froome letos zatím žádný závod nevyhrál. Už před startem Tour bylo jasné, že Froome není tím, kým býval. Ačkoliv se tým Sky snažil zamaskovat, že Froome už není tak silný, ve 12. etapě se to projevilo. Ale na druhou stranu ma Chris Froome nadále několik velkých výhod. Zaprvé je to jeho vyrovnanost výkonů a zkušenosti. Dále je to časovka a nakonec mimořádně silný tým.

Mikel Landa ze Sky je průběžně sedmý a v etapě do Peyragudes vypadal, že je nejsilnější z celého startovního pole. Ale tým Sky ho docela nesmyslně nenechal jet na etapové vítězství, ale nařídil mu pomoci Froomovi i v závěrečných metrech. Zde mu však těžko už mohl nějak pomoci. A zbytečně ztratil, což ho v cíli u autobusu rozčílilo a vyčítal toto rozhodnutí i Nicolasi Portalovi, šéfovi sportovních ředitelů týmu Sky. Landa by mohl být sám lídrem a určitě se těší, až bude ze Sky pryč.

Rozhodně je ale síla Sky mimořádná. Lídr už není tak silný, ale výkony Michala Kwiatkowského, Sergia Henaa, Mikela Nieveho a Mikela Landy jsou excelentní. Froome zůstává favoritem Tour, ačkoliv nikdy dříve se mu nestalo, že by v průběhu Tour o žlutý dres přišel. Fabio Aru také přerušil sérii týmu Sky v držení žlutého dresu. Zabránil tak tomu, aby jeden tým vedl celkové pořadí po celou Tour, což se naposledy stalo v dobách celku La Vie Claire, za který jezdili Bernard Hinault a Greg LeMond.

Na řadě je velmi krátká, pouze 101 kilometr dlouhá etapa se třemi velkými kopci. Bohužel z posledního stoupání je do cíle ještě hodně kilometrů, ale mohlo by se útočit už brzo. Útočit by měli všichni.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Johny5
Není to úplná pravda - v roce 2015, dres získal a pak o něj přišel, aby ho po třech etapách získal zpět!
14.07.2017 8:34:10
Gromit
škoda vyloučení Sagana, po pár letech se zdramatizoval boj o celkové pořadí a mohl být i zajímavý boj o zelený trikot
14.07.2017 9:11:43