Kdo vyhraje Tirreno - Adriatico?

12.03.2018 | Marek Matějka

Kdo vyhraje Tirreno - Adriatico?

Po úžasném konci etapáku Paříž - Nice přichází závěr italského závodu Tirreno - Adriatico. I zde se vedoucí závodníci rychle mění a o vítězi rozhodne až závěrečná časovka v San Benedetto del Tronto. A prvních dvanáct závodníků mají rozestup pod jednu minutu.

Modrý dres drží Michal Kwiatkowski, který to přitom vůbec neplánoval a v průběhu závodu pracoval pro své týmové kolegy Gerainta Thomase a Chrise Frooma. Jenže Froome stále není v dobré kondici a Thomas ztratil kvůli problémům s technikou v horském dojezdu na Sarnano Sassotetto. Kwiatkowski naopak nezaváhal v žádné etapě a ujal se vedení. Opět se prokázalo, že Kwiatkowského je na práci domestika škoda. 

Kwiatkowski je před časovkou v nejlepší pozici pro celkové vítězství. Druhý Damiano Caruso z BMC ztrácí 3 sekundy, třetí Mikel Landa už 23 sekundy a čtvrtý Geraint Thomas 29 sekund. Pátý Rigoberto Uran má odstup 34 sekundy. A až dvanáctý Romain Bardet ztrácí jen 53 sekundy. Rozdíly jsou malé, ale jak se pořadí po desetikilometrové rovinaté časovce změní? Roli bude hrát motivace. Kwiatkowski může vyhrát závod, který neměl v plánu a to velmi prestižní závod. Caruso často lídrem nebývá a konečné pódium by bylo velkým úspěchem. Třetí Mikel Landa na něj ztrácí 20 sekund, ale nebezpečný bude především Geraint Thomas. 

Thomas má v Itálii obrovskou smůlu. Loni na Tirrenu spadl a ztratil a poté se ukázal jako největší soupeř Naira Quintany, dost možná mohl Kolumbijce i porazit. O dva měsíce později na Giro ďItalia opět spadl a musel vzdát. Letos se na Tirreno - Adriatico vrátil jako největší favorit a opět měl další smůlu, když ho zradila technika. Na Sassotettu ztratil 34 sekundy na Kwiatkowského a nebýt tohoto zaváhání pravděpodobně by zvítězil. 

Thomas si nadále věří, že může dokončit na pódiu, protože Landa je před ním jen o 6 vteřin a Brit je lepší časovkář. Ani za ním není žádný lepší časovkář, jezdci Sky mají velkou naději na dvě umístění v Top 3. Caruso musí bojovat o druhé místo, ale pódium by mu nemělo uniknout. Od šestého místa dolů jsou samí průměrní a podprůměrní časovkáři. 

Překvapit by mohl Rigoberto Uran. Kolumbijec ztrácí jen 5 sekund na Thomase a 11 sekund na třetího Landu. Uran umí časovky, ale jeho výkony v nich jsou velmi nevyrovnané. Landu možná porazí, ale Thomase nejspíš ne a Caruso má už velký náskok 31 sekund. 

Naše předpověď konečného výsledku je tato: 1. Michal Kwiatkowski, 2. Geraint Thomas, 3. Damiano Caruso.

Zajímavé je, že několik závodníků zůstalo za očekáváními. Tím hlavním mužem je Chris Froome. Zklamal především v horském dojezdu, kde se opravdu snažil udržet s nejlepšími, ale nestačil. Jak moc ovlivňuje kauza Salbutamol jeho výkon je nejasné. Ale pravděpodobně hodně. Ale dokáže se zlepšit do startu Giro ďItalia, které pravděpodobně pojede, i když jeho případ nebude vyřešený? Pochybnosti jsou čím dál větší. Pokud by se zaměřil na Tour de France, měl by ještě dost času, ale Giro se velmi rychle blíží. 

Nepřesvědčili ani Italové Vincenzo Nibali a Fabio Aru. Lídr UAE Emirates je 13. s odstupem 1:19 a Nibali je o vteřinu za ním. To není nic, s čím by se mohli chlubit. Aru byl vidět na Sassotettu, ale etapu nezískal a v ostatních etapách se spíše trápí. Nibali je úplně neviditelný. Před oběma jsou hned tři Italové: Damiano Caruso, Davide Formolo a Domenico Pozzovivo. 

A tím seznam zklamání zdaleka nekončí. Nedaří se Louisi Meintjesovi, Miguelu Angelu Lopezovi, Bobu Jungelsovi, Rafalu Majkovi a kvůli pádům a zraněním odstoupili oba lídři Sunwebu, Tom Dumoulin a Wilco Kelderman. 

A chválit zatím nemůžeme ani Leopolda Königa. Český cyklista dojíždí pravidelně mezi posledními a je jasné, že mu chybí závodní nasazení a rychlost. Do předposlední etapy nenastoupil. Tirreno by mu mělo výrazně pomoci, ale vrátí se ještě někdy do své nejlepší formy? Nyní se to zdá jako příliš těžký úkol. 

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste