King vyhrál na La Covatilla. Yates lídrem

02.09.2018 | Marek Matějka

King vyhrál na La Covatilla. Yates lídrem

Druhé etapové vítězství na letošní Vueltě získal Američan Benjamin King. V další horské etapě s cílem na vrcholu stoupání La Covatilla porazil Baukeho Mollemu. Do červeného dresu lídra závodu se oblékl Simon Yates.

Zatím nejtěžší etapu letošního ročníku Vuelty opět ovládli uprchlíci. Početná skupina odjela z pelotonu už v prvním stoupání dvě stě kilometrů dlouhé etapy a vypracovala si velký náskok.Tým Groupama-FDJ pracoval na čele pelotonu (především kanadský mistr Antoine Duchesne), ale nechtěl vedoucí skupinu dostihnout a ta tak měla možnost se poprat o etapu. 

Skupina spolupracovala velmi dobře, Luis Angel Maté (Cofidis) sbíral body do vrchařské soutěže, kterou stále vede, ale dvacet kilometrů před cílem zaútočili Benjamin King (Dimension Data) a Lluis Mas (Caja Rural - Seguros RGA). King brzo ujel i Masovi a pokračoval sám před pronásledovateli. 

Skupina za Kingem moc dobře nespolupracovala, takže si Američan přivezl pod cílové, deset kilometrů dlouhé stoupání minutu a půl náskoku. Až poté zareagoval Bauke Mollema (Trek-Segafredo), který byl papírově nejlepším vrchařem skupiny. Mollema ujel soupeřům a začal stahovat Kinga. Ten měl hned několik krizí, ale nevzdal se, ani když se Mollema přiblížil na rozdíl jen dvaceti sekund. Mollemovi už také docházely síly a nedaleko před cílem se zlomil a King si dojel pro další vítězství.    

V hlavní skupině favoritů na celkové pořadí se moc nezávodilo. Dlouho jel rychlé tempo Rafal Majka (BORA-hansgrohe) a nikdo nechtěl na větrném kopci útočit. Jan Hirt (Astana) hlídal na čele skupiny Miguela Angela Lopeze (Astana), aby na něj nefoukalo. Český cyklista odvedl hodně práce a Lopezovi výrazně pomohl. Brzo odpadl Rudy Molard (Groupama-FDJ) a bylo jasné, že se bude červený trikot převlékat. V závěru etapy útočili Wilco Kelderman (Sunweb), Lopez a také Nairo Quintana (Movistar) a Rigoberto Uran (EF - Drapac). Trochu nestíhal Simon Yates (Mitchelton - Scott), ale zabojoval ztrát snížil na minimum. Více ztratili Alejandro Valverde (Movistar) a Fabio Aru (UAE Emirates). 

Quintana, Lopez a Kelderman dojeli 3 sekundy před Uranem. 6 sekund ztratil Ion Izagirre (Bahrain Merida) a 9 sekund Simon Yates. Valverde zaostal o 24 sekundy a dres lídra mu unikl o jedinou vteřinu ve prospěch Simona Yatese. 

28 sekund ztratil Emanuel Buchmann (BORA-hansgrohe) a 40 sekund Fabio Aru. Jan Hirt projel cílem s odstupem 52 sekundy za skupinou Naira Quintany. Větší ztrátu nabral Michal Kwiatkowski (Sky). Polský mistr v první opravdu horské etapě ztratil 2:04 na nejlepší lídry na celkové pořadí a propadl se pořadím.   

Yates vede o pouhou sekundu

Celkové pořadí se po první vážné etapě Vuelty zamíchalo. Z předních pozic vypadli Molard a Kwiatkowski a zbyli jen velcí favorité. Simon Yates je první, ale jen o jednu sekundu před Valverdem. Bude se Movistar snažit získat červený dres, nebo nechá práci v pelootnu na Mitchelton - Scott? Valverde totiž není pro Movistar hlavní, tím je nepochybně Quintana, který byl v 9. etapě velice silný. 

Quintana je třetí, s odstupem jen 14 sekund. Buchmann je čtvrtý, ztrácí 16 sekund. Ion Izagirre poskočil na páté místo se ztrátou 17 sekund. Tony Gallopin (AG2R La Mondiale) se nečekaně udržel vepředu a ztrácí pouze 24 sekundy. Miguel Angel Lopez je posledním závodníkem se ztrátou pod půl minuty, má odstup 27 sekund. V první desítce se drží ještě Uran, Steven Kruijswijk (LottoNL Jumbo) a George Bennett (LottoNL Jumbo). Fabio Aru si polepšil na 11. příčku, ale ztrácí 1:08. Kelderman stáhnul odstup na 1:50. 

Zelený dres lídra bodovací soutěže i bílý dres lídr kombinované soutěže patří Alejandru Valverdemu. Bílý poveze v úterý Ben King. Luis Angel Maté udržel puntíkovaný trikot nejlepšího vrchaře.

Foto Sirotti 
Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


cirkl a andula
Příspěvek byl smazán za porušování pravidel.
02.09.2018 22:32:34
K2.40
Andula ani ty jste se asi na přenos z etapy nedívali. Hirt perfektně v kopci pracoval
03.09.2018 7:35:45