Kolem Alp navštíví Innsbruck a uctí Michele Scarponiho

07.11.2017 | Marek Matějka

Kolem Alp navštíví Innsbruck a uctí Michele Scarponiho

Etapový závod Tour of the Alps už zná svou trasu pro rok 2018. Horský závod navazující na tradici Kolem Trentina uctí památku Michele Scarponiho a skončí na okruhu světového šampionátu v Innsbrucku.

Závod Kolem Trentina se na Kolem Alp proměnil v letošním roce. Nový název navázal na skutečnost, že závod už se nedržel pouze v regionu Trentino, ale stále častěji navštěvoval Tyrolsko. Ale charakter závodu se nezměnil, stále jde o velmi horský závod patřící do kategorie HC, který je velmi oblíbený mezi favority na Giro ďItalia. Letos vyhrál Geraint Thomas, v minulosti Mikel Landa a Richie Porte, několikrát se zde radoval Vincenzo Nibali a právě lídry a favority Corsa Rosa chtějí pořadatelé nalákat i letos.

Závod se bude konat od 16. do 20. dubna, od pondělí do pátku a umožní tak startujícím přesunout se na start klasiky Lutych - Bastogne - Lutych. Závod navštíví italské regiony Trentino a Jižní Tyrolsko a rakouské Tyrolsko. Tyto regiony závodem propagují cestovní ruch a finančně se na pořádání podílejí. Start bude na tradičním místě, ve městě Arco u jezera Garda. Celá úvodní etapa se pojede v Trentinu. Cyklisté překonají stoupání Folgaria a Alpe Cimbra. Hned od startu závodu se ukážou praví favorité.

Druhá etapa skončí na slavném Alpe do Pampeago. Naposledy se zde na Giro ďItalia končilo v roce 2012 a zvítězil Roman Kreuziger, tenkrát ještě v dresu Astany. Výjezd je velmi těžký (9,8 %) ačkoliv není příliš dlouhý (7,7 km). Třetí etapa v regionu Südtirol měří jen 138 kilometrů a vede z Ory do Merana. Pojede se přes Passo Mendola a Passo Palade, ale etapa by neměla rozhodovat o celkovém pořadí.

Čtvrtá etapa je také krátká, začíná ve městě Chiusa a končí po 134 kilometrech v rakouském Lienzu. Nedaleko před cílem je stoupání Bannberg a sjezd do cíle. Nejzajímavější ale může být poslední etapa. Startuje se v Rattenbergu, kde bude startovat i časovka na příštím Mistrovství světa. 161 kilometr dlouhá etapa odtud vede do Innsbrucku, kde závodníci objedou tři okruhy světového šampionátu, každý dlouhý 23,9 kilometru. Ale vyhne se strmému a úzkému stoupání, které se na světovém šampionátu pojede jen jednou a to těsně před cílem. Tour of the Alps je tedy lákavým závodem i pro cyklisty, kteří chtějí v Innsbrucku uspět. Pořadatelé se tak snaží nalákat největšího favorita příštího mistrovství, Vincenza Nibaliho.

Pořadatelé na představení trati také oznámili vytvoření nové soutěže Team Up, která ocení nejlepší týmovou práci v každé etapě a odkazuje na Michele Scarponiho, který byl přátelským a týmovým pojetím cyklistiky proslulý. Scarponi tragicky zahynul den po skončení letošního Tour of the Alps, kde také vyhrál etapu.

Etapy Tour of the Alps 2018

1. etapa – pondělí 16. dubna
Arco – Folgaria, 134,6 km
Převýšení: 2530 m. Obtížnost: ***

2. etapa– úterý 17. dubna
Lavarone - Fiemme/Alpe di Pampeago 145,5 km
Převýšení: 2900 m. Obtížnost: ****

3. etapa – středa 18. dubna
Ora/Auer – Merano/Meran 138,3 km
Převýšení: 2600 m. Obtížnost: **

4. etapa – čtvrtek 19. dubna
Chiusa/Klausen – Lienz 134,3 km
Převýšení: 2300 m. Obtížnost: ***

5. etapa – pátek 20. dubna
Rattenberg – Innsbruck 161,6 km
Převýšení: 2770 m. Obtížnost: ***

Foto pořadateléMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste