Komentář: Chceme Grand Tour pro klasikáře!

25.07.2017 | Marek Matějka

Komentář: Chceme Grand Tour pro klasikáře!

Jednou za čas se vynoří otázka, zda by se Peter Sagan při změně přípravy mohl stát cyklistou pro celkové pořadí třítýdenních závodů. Ale co na to jít z druhé strany? Co takhle třítýdenní závod bez hor a časovek?

Třítýdenní závody jsou prý určené pro všestranné cyklisty, ale ve skutečnosti jsou pro vrchaře, co zvládnou časovku, či pro časovkáře, kteří hodně shodí a jsou schopní se v horách udržet vrchařů. Jenže co kdyby se jedna jediná Grand Tour naplánovala jinak? Pro klasikáře a sprintery.

Konečně by to bylo nové, zajímavé, napínavé a těžko předvídatelné. V závodě by nebyla žádná časovka, ani individuální, ani týmová, protože by rozhodla a to mu se chceme vyhnout. Také by se do programu nezařadily dojezdy na vrcholu stoupání, a vůbec větší kopce. Řekněme třeba od určité délky. Například maximálně tři kilometry. Týdenní etapáky, ve kterých chybí větší kopce a delší časovky bývají nejzajímavějšími závody. Byla by to taková prodloužená Eneco Tour (nově Binck Bank Tour). A to je každý rok skvělý závod.

Najednou by rozhodovaly úplně jiné okolnosti - vítr, úniky, bonifikace v cíli etap a na rychlostních prémiích a podobně. A o vítězství by mohli jet Peter Sagan, Greg Van Avermaet, Philippe Gilbert, ale také sprinteři. Kdyby byla většina etap klasikářských, mohlo by to být i docela zajímavé. Kdo by z favoritů udržel koncentraci bez ztrát po celý závod? Jak důležitý by byl tým?

Je mi jasné, že je to jen fantazie a už nikdy se nic podobného neuspořádá. Přitom v minulosti k tomu nebylo daleko. Vuelta nezajížděla do větších hor, vždyť ji vyhrál i Sean Kelly. A konala se v jiném termínu. Ale jen si to představte. Jedna Grand Tour, úplně odlišná od všech ostatních. Třítýdenní závod, ve kterém by se střetli ti nejlepší klasikáři světa. Nemůžu si pomoct, něco se mi na tom líbí.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


K2.40
Pouhá fantazie, doufám.
26.07.2017 7:26:10
Gromit
pro mě osobně by to byla velká nuda, vždyť momentálně se těším nejvíc na horské etapy, časovky koukám většinou jen na výsledky a rovinaté nebo kopcovité etapy na posledních 50km, koukat na dvacet rovinatých etap, jedna jako druhá né děkuji, výsledkově by to asi bylo zajímavé, ale to je asi tak vše
26.07.2017 11:05:03
Zajoch
kombinace Lutych, Amstel, Flandry, Roubaix, a vítr na rovinách by udělalo peklo víc jak ty hory :-)
26.07.2017 12:20:54
Petr
Pozor - poněkud jste zapomněli, že "klasikářský" jednorázový závod není totéž co 3 týdny klasikářských etap po sobě. Aby se pak někdo nedivil , že to zase vyhraje vrchař :-)
01.08.2017 9:06:06