Komentář: Měl by Froome závodit?

21.12.2017 | Marek Matějka

Komentář: Měl by Froome závodit?

Je to jako cesta do minulosti. Největší hvězda světové cyklistiky má dopingový problém a řešení je v nedohlednu. Stejně jako Alberto Contador v roce 2011, i Chris Froome může závodit a vyhrávat. Stejně tak mu můžou být vítězství odebrána.

A to je poněkud nepříjemné. A docela zásadní. Mezinárodní cyklistická unie postupuje podle pravidel a kvůli zvýšené hladině Salbutamolu Chrise Frooma dočasně nesuspendovala. Ačkoliv pozitivní jsou vzorky A i B. V případě zakázaných látek jsou závodníci provizorně suspendováni už po prvním testu a čekají na kontrolní rozbor. Froome je tedy legálně volný, může závodit, může vítězit. Ale měl by?

UCI nyní čeká na vysvětlení ohledně zvýšené hladiny Salbutamolu v moči Chrise Frooma. Jeho právníci připravují obhajobu, ale v pravidlech UCI a Mezinárodní antidopingové agentury (WADA) není uvedeno, dokdy má Froome podat vysvětlení. To znamená, že to může trvat velmi dlouho. A Froome se mezitím připravuje na Giro a Tour.

Froome může startovat, kde se mu zachce, není legální možnost mu v tom zabránit. Ale reálně poté hrozí situace z roku 2011, kdy Alberto Contador jel Giro ďItalia, ačkoliv byl vyšetřován kvůli pozitivnímu testu na clenbuterol na předchozí Tour de France. Giro vyhrál a následně mu vítězství bylo odebráno. A náhradním vítězem se stal Michele Scarponi. Horší řešení Contadorova problému nebylo možné vymyslet. Froome tedy možná pojede Giro, kde je obrovským favoritem, vyhraje a po několika měsících mu bude odebrán titul z Vuelty i z Gira a největší obětí budou opět pořadatelé Giro ďItalia, kteří budou mít zkažený další ročník.

Řešení je docela snadné. Chris Froome by sám neměl do konečného rozhodnutí závodit. Nebo tým Sky by ho neměl nechat závodit. Jenže Sky tvrdí, že se nic špatného nestalo, že Froomův problém je pouhá náhoda a že se to určitě vysvětlí. Celá kauza není problém jen Chrise Frooma, ale celého týmu Sky. Když padne Froome, padne s ním pravděpodobně i David Brailsford. Šéf týmu se vždy snažil ukazovat Sky jako naprosto čistý svět, kde není tolerován žádný náznak dopingu. Snaží se vytvořit dojem, že o nic nejde. Vždyť je to jen taková prkotina... Ale my už víme, že tolerance vůči nedovoleným látkám je ve Sky poněkud volnější. Bradley Wiggins užíval zakázané látky kryté jako terapeutické výjimky. To, že měl užívání kortikoidů dovolené, neznamená, že je to správné. Nyní Brailsford relativizuje i Froomův problém. Ve skutečnosti by v žádném případě neměl až do vyřešení závodit. Nikdo nechce přepisování výsledků. Je to naprosto zásadní.

Všichni vyhrají

Ale nabízí se řešení, které by nemuselo nikoho bolet. Tedy kromě spravedlnosti. Pro cyklistiku je nutné rozhodnout co nejrychleji. Je to dobré i pro Frooma a tým Sky a koneckonců i pro UCI. David Lappartient totiž nebude chtít na začátku své vlády působit jako slabý lídr, který nedokáže vyřešit takto zásadní věc. Froomovi právníci můžou řešení odsouvat a upozorňovat tak na neschopnost UCI. UCI je velmi slabá v soudních sporech, nechce se do nich pouštět. A Sky by se bránilo tvrdě. Takže v zájmu všech je nejlepší dohodnout se rychle a smést kauzu ze stolu.

Froome tedy podá ,,nějaký důkaz", UCI ho s nadšením přijme a bude po všem. Tuto možnost zmínili už někteří zahraniční cyklističtí komentátoři. Cyklistika bude opět ,,čistší, než kdy dřív" a jede se dál. Zapomeňte.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


CIGI
Příspěvek byl smazán za porušování pravidel.
23.12.2017 10:02:21
koloběžka
Je to Váš názor, ale je zcela zcestný
24.12.2017 7:52:11
cioran-m
Jak je psáno výše, asi nejhorší, co by se mohlo teď už cyklistice stát (a co by ještě nedávno bylo zcela reálné), by bylo, kdyby toto UCI zametla pod stůl nějak podobně, jako Wiggovu záležitost. Naštěstí dobrý přitel Cookson (překvapivě jasně) prohrál volby. Navíc se dějí i jiné věci - zaslechl jsem, že snad Murdochovi prodali či prodávají Fox News; otázkou je, zda nejde o pohyb, který se nakonec nemůže dotknout i Sky a jejího financování cyklistického týmu - bůhvi... Každopádně, pokud se prakticky veškeré zahraniční komentáře v něčem zcela shodují, pajk tedy v tom, že důvěryhodnost týmu Sky obecně a Davida Brailsforda zvláštně se toho času limitně blíží nule.
30.12.2017 19:33:27
cioran-m
Jak je psáno výše, asi nejhorší, co by se mohlo teď už cyklistice stát (a co by ještě nedávno bylo zcela reálné), by bylo, kdyby toto UCI zametla pod stůl nějak podobně, jako Wiggovu záležitost. Naštěstí dobrý přitel Cookson (překvapivě jasně) prohrál volby. Navíc se dějí i jiné věci - zaslechl jsem, že snad Murdochovi prodali či prodávají Fox News; otázkou je, zda nejde o pohyb, který se nakonec nemůže dotknout i Sky a jejího financování cyklistického týmu - bůhvi... Každopádně, pokud se prakticky veškeré zahraniční komentáře v něčem zcela shodují, pajk tedy v tom, že důvěryhodnost týmu Sky obecně a Davida Brailsforda zvláštně se toho času limitně blíží nule. A v samotné Britanii sympatie vůčž týmu také chladnou; pokud se nepletu, Sky dostal (konečně) výpověď z Manchesteru atd.
30.12.2017 19:39:01
cioran-m
Omlouvám se, myslel jsem, že ro neodešlo.
30.12.2017 19:40:01
cioran-m
O prodeji části impéria: "Away from the races, the team's sponsorship is potentially fragile. Sources within News UK will not be drawn but the $50 billion sale of a hefty slab of Rupert Murdoch's media empire to Disney is unlikely to have strengthened the team's hand." As the Murdochs loosen their grip on Sky, could James Murdoch — for so long a driving force behind the team sponsorship and the multi-millionaire devoted fan in the crowds celebrating Wiggins' success on the Champs Elysees in July 2012 — become increasingly distanced?
06.01.2018 14:39:22
CIGI
Jen ať závodí - je to skvělej jezdec (a doping berou všichni - i Češi) i když to roudcycling nechce slyšet a maže a maže
10.01.2018 16:27:37