Komentář: Saganovo vyloučení - UCI se vzdala předem

05.12.2017 | Marek Matějka

Komentář: Saganovo vyloučení - UCI se vzdala předem

Mezinárodní cyklistická unie se ještě před oficiálním slyšením před Sportovní arbitráží v Lausanne dohodla s Petrem Saganem a týmem BORA-hansgrohe na ukončení sporu. UCI se vzdala předem a musela uznat, že vyloučení nebylo nutné.

UCI se do sporů se závodníky nerada pouští a radši ustupuje před samotným projednáváním všech možných sporů. Stejně UCI ustoupila i v případě nesrovnalostí v biologickém pase Romana Kreuzigera. Nyní se řešil méně závažný, ale mediálně velmi exponovaný případ. Proč UCI po tak dlouhé době uznala, že Sagan není vinen?

UCI jednoduše nechtěla ve sporu prohrát, protože stáj BORA-hansgrohe si u CAS (Mezinárodní sportovní arbitráž) stěžovala, že rozhodčí nepostupovali správně a o vyloučení Sagana rozhodli příliš zbrkle a mistr světa neměl možnost se hájit. Postup rozhodčích byl opravdu poněkud unáhlený, nejdříve pouze odsunuli Sagana na konec skupiny a odebrali mu 80 bodů, ale po krátké chvíli přišlo druhé rozhodnutí a Sagan byl ze závodu vyloučen. Podle Sagana a Bory neměli rozhodčí dostatek informací a detailních záběrů, aby se mohli správně rozhodnout. A poškodili tak dobré jméno Petra Sagana a způsobili škody týmu na nejvýznamnějším závodě světa.

To vše je pravda, ale komentář Ralpha Denka, šéfa týmu BORA-hansgrohe, k ukončení sporu, navádí k myšlence, že Sagan v dojezdu etapy ve Vittelu neudělal nic špatně: ,,Vždy bylo naším cílem dokázat, že Peter nemohl za pád Marka Cavendishe. Byla to jeho pozice od prvního okamžiku. Nikdo nechce, aby závodníci padali, nebo se zranili, ale incident ve Vittelu byl závodní nehodou, která se ve sprintu může stát."

S tím rozhodně souhlasit nemůžu. Sagan neměl být vyloučen, protože jeho záměrem nebylo Cavendishe shodit, což ale neznamená, že ho neshodil. Sagan způsobil pád Marka Cavendishe a měl být ve výsledcích odsunut na konec skupiny. Pozice za Arnaudem Démarem v době incidentu v žádném případě nebyla jeho. Cavendish jel v háku za Démarem a Sagan se pokusil se za Démara dostat, ale tam už byl Cavendish. Zvednutý loket Petra Sagana už neměl na nic vliv, proto se nemusí nijak řešit, ale Sagan způsobil pád Marka Cavendishe a jeho zranění. Cavendish byl oběť, Sagan viník. Vyloučen ze závodu být neměl, protože takové incidenty se v závodech opravdu stávají, ale tvrdit, že za celý pád Sagan nemohl, je špatně. Mohl za něj a Denk nemá pravdu.

K ukončení sporu se prezident UCI David Lappartient vyjádřil diplomaticky: ,, Toto řízení ukázalo, jak důležitá a náročná je práce rozhodčích. Od příštího roku hodlá UCI do závodů zapojit ,,Commissaire Support", poradce se speciálními zkušenosti, který bude analyzovat videa a pomáhat rozhodčím na hlavních závodech WorldTour."

Těžko říct, jestli se opravdu takový poradce zavede a pokud ano, tak kdy. Saganovo vyloučení už je minulostí. Všichni účastníci sporu se dohodli a případ je u konce. Jen se mi nezdá správné, když se vše obrací naruby a tvrdí se, že Sagan nikdy za nic nemohl. Pád byl jeho vina, vyloučen být neměl, ale potrestán ano. Konec příběhu.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


K2.40
UCI se nevzdala, pouze uznala stanovisko Bory, , že kolize, kterou Sagan způsobil, byla neúmyslná
05.12.2017 13:13:49
enyonunyo
S tvrzením, že:,,Sagan způsobil pád Marka Cavendishe.,, a ,,Cavendish byl oběť, Sagan viník.,, zásadně nesouhlasím. Pro vysvětlení prosím mrkněte na videa v odkazech: odkaz a odkaz
05.12.2017 18:41:54
cioran-m
Přpojuji se k předchozím názorům. Patrně by to byl spurt jako vetšina jiných, kdyby tím, kdo jel za Saganem, nebyl právě Cav. A říct jednoznačně, že pád Cavendishe byla Saganova vina mi připadá (tedy z pozice autora komentáře) poněkud neadekvátní a také málo významný. Naopak podstatný by asi mohl být názor těch, kteří se Sagim so špurtů bežně chodí a kteří také viděli dotyčná videa. Někteří z nich se k tomu ostatně už také vyjádřili.
06.12.2017 21:00:18
CIGI
Příspěvek byl smazán za porušování pravidel.
07.12.2017 18:52:07
G.P.
UCI nic neprohrála, o nic nepřišla, takže jediný kdo prohrál je Sagan...
12.12.2017 20:36:34