Konec Kolem Kataru

30.12.2016 | Libor Matějka

Konec Kolem Kataru

Po patnácti letech skončil etapový závod Kolem Kataru, který měl být letos poprvé v kategorii WorldTour.

Etapový závod na středním východě byl první velkou cyklistickou akci v tomto regionu. Vznikl v roce 2002 a ženská varianta se přidala v roce 2009. Byl poměrně oblíbeným závodem klasikářů před začátkem evropské sezóny. Závod měl pod patronací Eddy Merckx s partnerem Dirkem De Pauwelem a o organizaci se starala společnost A.S.O.

Cyklistické snažení Kataru vyvrcholilo letos světovým šampionátem a UCI závod Kolem Kataru zařadila pro rok 2017 do rozšířeného kalendáře WorldTour. O to překvapivější je předvčerejší oznámení světové cyklistické federace (www.uci.ch/pressreleases/uci-statement-tour-qatar), že pro nedostatek sponzorského zájmu závody v Kataru končí. Je to jen pár týdnů, co UCI WorldTour kalendář zveřejnila a na licence v kategorii WorldTour, jak u týmů, tak i pořadatelů si dávají funkcionáři z Aigle bedlivý pozor. Chtějí bankovní záruky, audity, a také nemalé poplatky. Ty ostatně UCI pro rok 2017 zvedla, jak pro týmy, tak i pořadatele.

Přitom nově zařazené akce v kalendáři UCI - WT mají garance v účasti profesionálních celků na úrovni závodu HC. Korunu celému rozšiřování kalendáře závodů WorldTour nasadila UCI bodovým přídělem. Místo podpory nových akcí (když už nemají garantovanou účast všech WorldTour týmů) stejným bodovým přídělem, rozdělila UCI závody WorldTour do mnoha skupin a nové závody rozdělí bodů nejméně.

Těžko říci zda v případě Kataru byly nové podmínky pro pořádání závodů ze strany UCI tím nejpodstatnějším. Jisté je, že obyvatelům Kataru cyklistické závody nic neříkají a na světovém šampionátu místní poznali, že jim cyklistika nepřiveze ani sportovní fanoušky ze světa. Katar podporuje sport, neboli mnoho sportovních událostí, ale míří vždy nejvýš. Chce ty nejlepší sportovce na svých akcích, chce pořádat světové šampionáty a petrodolary okouzlí mnohé sportovní funkcionáře. A tak se letošní světový šampionát pořádal v Kataru, Katar přivítá dokonce i MS ve fotbale. Staví se sportoviště, hotely..., ale také může přijít zpráva ze dne na den: končíme!

Stejně jako letošní světový šampionát, tak i etapový závod byl hodně výjimečný způsobem boje. Katar je rovinatý, ale počasí téměř stále větrné. A tak byl závod pověstný svým "terezínovým" charakterem. V poušti se před větrem neschováte, a tak vítr rozhodoval z velké části o pořadí v celkové klasifikaci. Na tuto skutečnost navázalo i MS. Pořadatelé zařadili první kilometry do pouště a vítr byl velkým hráčem vývoje závodu. Ze sportovního hlediska byl Katar vždy dost zajímavý a hodnotný, zejména v únoru.

Také v historii vítězů závodu se pochopitelně neobjevují žádní vrchaři, ale jezdci silní v rovinatých větrných závodech a dobří sprinteři, kteří dokáží získávat v dojezdech bonifikační sekundy. Čtyřnásobným vítězem je Tom Boonen, dvakrát zde dokázali zvítězit Mark Cavendish a Niki Terpstra. Právě tito závodníci konce závodu litují.

Pro závodníky byl závod Kolem Kataru důležitý pro přípravu na klasiky, nyní zůstane v kalendáři díra, většina cyklistů Katar asi nijak nahrazovat nebude. V Evropě se v podobném termínu měl jet francouzský etapový závod La Méditerranéenne, ale nakonec se závod zkrátil na pouhé dva dny, na 11. a 12. února. Většina potenciálních startujících tedy bude místo závodění trénovat a chystat se na další závody. Mezi závody v Dubaji a v Ománu je nyní deset dní, uvidíme, jak konec Kataru zasáhne i zbylé závody v regionu.

Foto A.S.O.  


   Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Vasour
Nehledeme za tím žádnou senzaci hlavně co se týká peněz.Těch mají dost.Prostě to kluky arabský po MS přestala tahle hračka bavit.F1,závody velbloudů to je pro ně zábava.
30.12.2016 12:37:52
Olin
Velbloudi - to nevim, ale F1 je u sousedů. Tady se jezdí MotoGP. Ale taky si myslím že je to po neúspěchu s MS přestalo bavit.
31.12.2016 12:07:23