Konec silné španělské generace

12.09.2017 | Marek Matějka

Konec silné španělské generace

Alberto Contador dokončil svůj poslední závod kariéry a v neděli v Madridu tak skončila kariéra nejvýraznějšího zástupce ,,zlaté" španělské generace cyklistů, kteří v posledních deseti letech významně ovlivňovali cyklistiku. Kdo je nahradí?

Španělé mají za sebou mimořádně úspěšné období, ve kterém pravidelně vítězili i ve World Tour žebříčku národů. Alberto Contador je nejdůležitější závodník posledních deseti let, devětkrát se postavil na nejvyšší stupeň na závodech Grand Tour, ačkoliv je dnes kvůli dopingu držitelem ,,jen" sedmi triumfů na trojici největších cyklistických akcí.

Už loni skončil svoji dlouhou a úspěšnou kariéru Joaquin Rodríguez, který patřil do zmíněné generace, vítěz mnoha etap na třítýdenních závodech, vítěz Kolem Lombardie, Valonského šípu a dalších významných závodů. Nedobrovolně se nedávno rozloučil Samuel Sánchez, olympijský vítěz z roku 2008 a další zkušený závodník. Zatím není definitivně rozhodnuto, ale zdá se, že jeho kariéru uzavře dopingový trest.

Alejandro Valverde zatím se závoděním končit nehodlá. Ale ani on nebude jezdit věčně. Zlomenina nohy, kterou si způsobil na Tour de France jej zastavila pro zbytek sezóny a není jisté, zda se ještě někdy dokáže vrátit do špičkové formy. Už sice jezdí na kole a dokonce by rád ještě letos závodil, ale těžko říct, jak pravděpodobné to je. Způsobit si takto vážné zranění ve 37 letech je prostě velký problém.

Je tedy zřejmé, že španělská cyklistika potřebuje nové závodníky - nástupce. A těch se nedostává. Naději na velká vítězství v současnosti udržuje jen Mikel Landa. Baskický vrchař uzavřel novou smlouvu v Movistaru a chystá se uspět na závodech Grand Tour. Není zatím jasné, který třítýdenní závod příští rok pojede, nejspíš Giro a Vueltu, ale bude to pro jeho kariéru klíčový rok. Buď dokáže, že má na to vyhrávat nejtěžší závody, nebo zklame. Žádnou Grand Tour doposud nevyhrál a dokud to nedokáže, nemůže být považován za velkého lídra.

Landa a další španělští talenti mají zatím hodně daleko k úrovni Alberta Contadora a Alejandra Valverdeho. Kdo další kromě Landy by mohl uspět? Ve svém věku zůstal Landa poněkud osamocen. Stejně starý David de la Cruz není stabilním lídrem pro třítýdenní závody a ve 28 letech se už nějak závratně zlepšovat nebude. Ale ve Sky určitě bude patřit k důležitým domestikům. Ionu Izagirreovi je také 28 let a je tedy stejně starý jako Landa a de la Cruz, ale podobně jako de la Cruz není vhodným typem pro třítýdenní závody. Mnohem lépe mu sedí týdenní akce. V jednorázových závodech se zlepšil, ale Valverde to není a ani nebude.

A mladší závodníci? Alberto Contador za svého potenciálního nástupce označil Enrica Mase, 22letého závodníka týmu Quick-Step Floors. Mas objel svoji první Grand Tour v životě, zatímco Contador poslední. Je v tom i symbolika, protože Mas krátce pomohl Contadorovi i na Angliru. Dařilo se mu dobře, byl v úniku a bojoval o etapové vítězství. Zatím sbírá zkušenosti, protože k profesionálům vstoupil teprve letos. Loni jezdil za český tým Klein Constantia a ještě předtím za mládežnický celek Alberta Contadora. Takže s odcházejícím šampiónem ho hodně pojí a také v poslední etapě do Madridu mluvil Contador o Masovi jako o budoucnosti španělské cyklistiky. Rodák z Mallorcy je velmi dobrý v kopcích, ale jestli bude dostatečně dobrý na vítězství na velkých závodech se teprve uvidí. Talentu má na rozdávání.

Movistar pro příští rok kromě Landy získal i další zajímavý talent. Jaime Roson z Caja Rural letos zaujal na několika závodech. Ale má potenciál i na úspěchy v celkovém pořadí velkých závodů? Nejspíš ne. Movistar drží i další trumfy. Marc Soler na Vueltě debutoval, ale letos byl třetí celkově na Kolem Katalánska a je vítězem Tour de l'Avenir z roku 2015. A na větší průlom v kariéře čeká i Ruben Fernandez, vítěz Tour de l'Avenir z roku 2013. Tomu je už 26 let, ale na profesionální vítězství stále čeká. Loni strávil den v dresu lídra na Vueltě, ale letos je velmi nevýrazný. Ani na Vueltě nebyl vidět.

O výchovu nových cyklistů se chtějí starat i samotné hvězdy současnosti. Alberto Contador se chce více soustředit na svůj tým juniorů a jezdců U23. Mládežnický tým má i Alejandro Valverde a Mikel Landa byl nedávno zvolen prezidentem Fundacion Euskadi, baskické nadace zaměřené na výchovu cyklistů. Bude tedy záležet i na nich, zda se někdy vrátí slavná éra španělské cyklistiky.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Pooh
Muslim, že by title měl znít výměna generací. Nejen Enric Mas, ale také Ivan Cortina objel svoji první Grand Tours a sice to není vrchař stejných kvalit jako Enric, tak jde stále nahoru. A ve Španělsku roste více talentů. Jmenoval jsem jen Enrica a Ivana, protože je osobně znám, to co ale dělá Fundacion Contador a Euskadi se dlouhodobě vyplácí. S velkou podporou hvězd se připravují mladí jezdci na vstup do profi pelotonu. Model, kdy slavná jména jsou dobrou reklamou pro sponsory umožňuje získat finance a materiál pro mladíky. Třeba se toho také jednou dočkáme.
12.09.2017 16:34:16
Petr
K Landovi : Je to bezesporu největší španělská naděje pro grand tour příštích sezón, která má ale zatím trochu problém s časovkou a příští rok asi nebudou pořadatelé GT ( alespoň TdF určitě) vzhledem k plánování souboje Froome - Dumoulin časovky moc zanedbávat. Jinak ale podle mě má nato bojovat i o vítězství, je to jen otázka souběhu těch správných okolností.
13.09.2017 10:37:00