König na startu Kolem Kuang-si

17.10.2017 | Marek Matějka

König na startu Kolem Kuang-si

Nový čínský etapový závod Kolem Kuang-si (Tour of Guangxi) uzavře letošní sérii WorldTour a celou silniční sezónu. I česká cyklistika zde bude mít svého zástupce, přímo z Turecka odletěl do Číny Leopold König.

Leopold König dokázal v Turecku dokončit šestietapový závod, na což čekal už přes rok. Po dlouhých měsících zdravotních problémů tak vysvitla naděje na plnohodnotný návrat k závodění. Pojede proto i poslední závod WorldTour a příští rok by se mohl vrátit k původnímu plánu a cíli – být lídrem týmu BORA-hansgrohe na některé z Grand Tour.

Z hlediska celkového pořadí německému týmu na třítýdenních závodech letos nic nevyšlo. König nemohl startovat na Giro d´Italia a tým se musel spokojit s etapovým vítězstvím Lukase Pöstlbergera. Na Tour de France po pádu vzdal Rafal Majka a na Vueltě nebyl Polák dostatečně dobrý na boj o pódium, ale dokázal vyhrát etapu. BORA-hansgrohe je jedním z mála týmů, který letos vyhrál etapu na všech třítýdenních závodech, ale ambice byly ještě větší. Celkové pořadí nevyšlo, ale König by to mohl příští rok zlepšit.

V Číně na závodníky čekají tři rovinaté a tři kopcovité etapy a i když BORA-hansgrohe nemá v sestavě žádného velkého favorita, považovat Königa za lídra by bylo asi předčasné. Jsme však hodně zvědaví na čtvrtou etapu s cílem na vrcholu stoupání na Mashan Nongla.

Etapy v Čuangské autonomní oblasti Kuang-si na jihu Číny nejsou dlouhé. Úvodní etapa měří jen 107,4 kilometru a jedou se dva dlouhé okruhy v přístavním městě Pej-chaj u Tokinského zálivu. Na trati jsou dvě vrchařské prémie, ale pouze 3. kategorie, pravděpodobný je hromadný dojezd.

Druhá etapa etapa startuje v Čchin-čou a po 156 kilometrech končí v Nan-ningu, v hlavním městě Kuang-si. Žije zde téměř sedm milionů obyvatel. Opět jsou na trase dvě vrchařské prémie 3. kategorie a opět očekáváme hromadný dojezd.

V Nan-ningu se pojede i třetí etapa dlouhá 125 kilometrů. Na programu jsou čtyři okruhy v samém centru metropole. Na okruhu je stoupání, které se tedy pojede čtyřikrát, přesto je etapa označena jako rovinatá.

Důležitou etapou bude etapa čtvrtá z Nan-ningu, s cílem na vrcholu stoupání Mashan Nongla. V hornaté a krasové oblasti Mashan se možná bude rozhodovat o celkovém vítězi. Etapa měří 151 kilometr a ačkoliv stoupání není dlouhé, mělo by být dost strmé a selektivní.

Pátá etapa je také velmi náročná. Startuje se v Liou-čou, městě se čtyřmi miliony obyvatel. Jedná se o nejdelší etapu měřící 212 kilometrů, která končí v Kuej-linu, v jedné z turisticky nejznámějších oblastí v Číně. Do krásného města se závodníci dostanou přes hornatou krajinu se čtyřmi vrchařskými kategoriemi 2. a 3. kategorie. Z vrcholu poslední prémie zbývají do cíle 34 kilometry.

V Kuej-linu se závod také uzavře. Poslední šestá etapa zde začíná a po 168 kilometrech i končí. Jede se jeden velký okruh vedoucí na jih a zase zpátky. Přes čtyřicet kilometrů před cílem se tyčí stoupání 1. kategorie, zbývající kilometry jsou však ze sjezdu a na rovině. I tak by to mohla být velmi atraktivní etapa.

Pozdní termín závodu nenalákal všechny týmy WorldTour, francouzské sestavy AG2R La Mondiale a FDJ zůstaly doma. Očekává se start několika špičkových sprinterů. Favoritem hromadných dojezdů je Fernando Gaviria z Quick-Step Floors, ale startuje i jeho rival Caleb Ewan (Orica-Scott), dále Sonny Colbrelli (Bahrain Merida), Danny van Poppel (Sky), Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo), Rick Zabel (Katusha Alpecin) a další, zatím však nepotvrzení závodníci.

I vrchařů přijede hodně. Mikel Landa se zde rozloučí s dresem Sky a britská sestava vyslala i Wouta Poelse, kterému by závod mohl sednout. BMC nasadí Nicolase Roche a Bena Hermanse, Astanu povede Jakob Fuglsang a Oricu Jack Haig. Naděje na celkový úspěch si dělají i v Quick-Stepu, pokud závod sedne Julianu Alaphilippovi, který má ze startujících pravděpodobně nejlepší formu. Trek-Segafredo na Kolem Kuang-si nominoval Bauke Mollemu. Movistar Andreje Amadora a bratry Jesuse a Josého Herradu.

Kolem Kuang-si je posledním závodem profesionální kariéry Martina Velitse. Slovenský cyklista strávil závoděním na profesionální úrovni jedenáct let a v Číně se rozloučí.

Foto Sirotti, pořadateléMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste