Landa chce na Tour de France

14.12.2017 | Marek Matějka

Landa chce na Tour de France

Mikel Landa má o příští sezóně jasno, chce se postavit na start Tour de France a zkusit ji vyhrát. A je pro to schopný nerespektovat nařízení týmu.

Mikel Landa strávil dva roky v týmu Sky, kde dostal dvakrát příležitost na Giro ďItalia, ale ani jednou neuspěl. Paradoxně nejlepší výkon předvedl na letošní Tour de France, kde však musel pracovat pro Chrise Frooma a jen těsně nedosáhl na stupně vítězů. Landu tato zkušenost výrazně ovlivnila, už v létě tvrdil, že nikdy víc nechce obětovat svůj vlastní výsledek pro dobro týmu. A poté udělal velmi zvláštní krok. Přestoupil do Movistaru, kde je jasným lídrem Nairo Quintana.

Že ani v Movistaru nebude mít Landa úplnou volnost, bylo jasné okamžitě všem, proto to byl překvapující přestup. Oproti Sky si Landa polepšil jen mírně. A Quintana mu to dal velmi brzo najevo, když novinářům řekl, že on bude jediným lídrem týmu na Tour de France. Že o tom není pochyb. ,,Není to zrovna nejlepší uvítání v novém týmu.", reagoval Landa na slova Naira Quintany.

Ale Landu ambice uspět na Tour neopustily. Nový tým Movistar byl představen v centrále Telefonicy v Madridu a při té příležitosti Landa baskickým novinářům řekl, že jeho cílem je Tour. ,,Giro ďItalia mi je hodně blízké, ale poslední Tour na mě udělala velký dojem. Chci se tam vrátit jako vlastní lídr. Myslím, že s Quintanou můžeme dobře spolupracovat. Abyste porazili Sky a Chrise Frooma, potřebujete spojence. Pokud v průběhu závodu ztratím čas, budu muset jet na Quintanu, ale pokud neztratím a tým mi nařídí počkat, neudělám to."

To samozřejmě není ideální situace uvnitř týmu a Eusebio Unzue ji bude muset řešit. Landa ale nemá jistotu, že se na Tour dostane, pokud Unzue rozhodne, že lídrem bude Quintana. Landa připomíná, že o dalším programu na novou sezónu se rozhodne až v lednu.

Ale podle Landy se žádný konflikt uvnitř týmu nekoná. ,,Měl jsem spoustu nabídek, ale mým hlavním cílem je pokračovat v osobním rozvoji. Jel jsem Tour pod taktovkou Chrise Frooma, teď chci být v týmu, kde budu mít zaručenu úlohu lídra. A tím je Movistar. Jsem tu obklopen lidmi, se kterými toho mám mnohem více společného. V Astaně i Sky vše probíhalo hladce, ale nebylo to moje přirozené prostředí."

Landa si uvědomuje, že aby se konečně prosadil naplno, musí se vyhnout pádům a zdravotním problémům. ,,Chci zažít rok, ve kterém nebudu mít žádné výmluvy. Žádné pády a nemoci. Chci závodit na sto procent a uvidíme, co dokážu."

Movistar na prezentaci potvrdil, že je reálně možný start Naira Quintany, Mikela Landy i Alejandra Valverdeho na Tour de France. Všechny tři hvězdy se zde dost možná potkají. Že takový je základní plán. Do sezóny však odstartují každý na jiném závodě. Quintana pojede první ročník etapového závodu v domovské Kolumbii, Landa začne na Kolem Andalusie a Valverde na Kolem Valencie.

Zda někdo z nich pojede Giro ďItalia, není v tuto chvíli jasné. Valverde bude nepochybně lídrem na jarních závodech, především na klasikách. A největší souboj se svede o start na Tour. Ale spojení sil Valverdeho, Quintany a Landy by mohlo vést k velmi zajímavé Tour de France.

Foto MovistarMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


CIGI
Něco podobnýho se chystá na příští Tour de France - k nelibosti Čechů - pro českýho cyklistu Koniga! Leadrem jeho týmu bude Majka!! (Což je jedině spravedlivý... - je opravdu lepší než Konig
14.12.2017 21:31:52