Lappartient zvažuje platební strop

27.11.2017 | Marek Matějka

Lappartient zvažuje platební strop

David Lappartient, prezident Mezinárodní cyklistické unie, naznačil, jaké změny by silniční cyklistiku mohly brzy potkat. Omezení rozpočtů profesionálních týmů je jedna z novinek, další je důraz na kontrolu mechanického dopingu.

David Lappartient byl zvolen prezidentem v září a průběžně veřejnost informuje o věcech, které by v silniční cyklistice rád změnil. Velkou vlnu nesouhlasu vyvolal jeho nápad na snížení počtu závodníků v jednotlivých týmech na závodech Grand Tours na pouhých šest. Dále dává důraz na boj s ilegálním sázením, ačkoliv tento problém není příliš známý.

Nyní podpořil možnost zavedení platebních stropů. Lappartient deníku Le Telegramme řekl: ,,Měli bychom mít možnost zaplatit jednomu závodníkovi tolik, kolik chceme, neomezeně. Ale pokud někdo zaplatí hodně jednomu závodníkovi, zbude mu méně peněz pro ostatní a to vyrovná síly mezi týmy. Cílem je zatraktivnit závody, aby jeden tým neměl všechny nejlepší cyklisty světa a neblokoval tak závody."

Lappartient tedy chce omezit maximální obnos peněz na platy pro každý tým, ale jak týmy peníze rozdělí, bude jen na nich. Toto potenciální pravidlo je namířeno proti týmu Sky, který skupuje specialisty na etapové závody a letos dominoval Tour de France i španělské Vueltě. Prezident UCI ale britskou sestavu přímo nezmínil, místo toho použil příklad týmu La Vie Claire z osmdesátých let, kdy ve stejném týmu jezdili Greg LeMond a Bernard Hinault.

Lappartient si ale uvědomuje složitost zavedení takové velké změny. Ví, že prosadit platební stropy bude mimořádně obtížné. ,,Není to snadné, všichni s tím musejí souhlasit, musíme se shodnout. Ale smyslem je mít zajímavé závody. A proto musejí být nejlepší závodníci v různých týmech."

Jako prezident UCI musí Lappartient bojovat i s podvody v závodech. Zaměřil se na detekci skrytých motorů. ,,Budeme rámy skenovat, používat termální kamery, rozebírat kola, ale jsou i další možnosti kontroly. Je možné i používat televizní záběry a odhalovat jejich pomocí věci, které můžou být abnormální. Ale to chce čas." Lappartient už před svým zvolením oznámil, že hodlá mnohem intenzivněji bojovat s mechanických dopingem. Za předchozího vedení, UCI používal skenovací tablety, ale to podle Lappartienta není dost.

Klasický chemický doping je u Lappartienta trochu v pozadí, ale ani na něj nezapomněl. Chce prosadit zákaz kortikoidů, ale až od roku 2019, protože takovou změnu musí prosadit Světová antidopingová agentura (WADA). Také chce zavést lékařský dohled nad všemi závodníky, ale tento nápad se musí pečlivě rozpracovat, kvůli technickým, logistickým, právním a lékařským aspektům.

David Lappartient zatím má snahu zavádět do silniční cyklistiky nové věci, ale stejně se z počátku snažil i Brian Cookson, kterému se nakonec moc věcí prosadit nepodařilo. Lappartient je jiný typ manažera a politika, ale ani on to nebude mít snadné.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste