partner

Legenda Contador

09.09.2017 | Marek Matějka

Je to pohádkový konec nesmírně úspěšné kariéry. Alberto Contador zvítězil na nejtěžším kopci v poslední horské etapě své kariéry. Až v neděli večer sesedne z kola, oficiálně vstoupí mezi legendy silniční cyklistiky.

Contadorova poslední Vuelta byla esencí jeho pojetí závodní cyklistiky. Opakované útoky, neutuchající nasazení a vyrovnanost výkonů mu vynesly 68 vítězství, z toho sedm triumfů na Grand Tours a celkem 22 vítězství v celkovém pořadí etapových závodů. Ostatní vítězství byla v jednotlivých etapách a jen jedno jediné v jednorázovém závodě, když v roce 2012 vyhrál klasiku Milano - Torino.

Na své poslední Vueltě skončí na čtvrtém místě (nakonec až pátý, akt.) a už navždy tak potvrdí svoji pověst závodníka usilujícího jen o vítězství. Nikdy totiž nebyl na žádné Grand Tour druhý nebo třetí. Pokaždé, když se postavil na pódium, bylo to na nejvyšší stupeň. Poslední dvě sezóny neměl Alberto vůbec snadné a zdálo se, že už je pryč jeho nejlepší forma a švih. Poslední dvě Tour de France nebyly povedené, ale na Vueltě to byl zase starý známý Contador, neustále útočící a nakonec i vítězný.

Etapa na Angliru byla nejlepší z celé sezóny závodů Grand Tour. Contador zaútočil už na začátku 12 kilometrů dlouhého kopce a dokázal náskok udržet až do cíle, ačkoliv Chris Froome a jeho týmový kolega Wout Poels se blížili. Vědomí toho, že v neděli už bude všemu konec, mu dalo křídla. Dokázal závodit jako za mlada a komplikoval život všem soupeřům. Tato Vuelta bude patřit do ,,Best of Alberto Contador". Odchází na vrcholu.

A jaké další závody a výkony patří mezi výběr toho nejlepšího v jeho kariéře? Vzpomínek je hodně. Památná je 17. etapa Vuelty do Fuente Dé, ve které zasadil dlouhým únikem smrtelnou ránu do té doby vedoucímu Joaquinu Rodriguezovi. V roce 2008 vyhrál Giro d'Italia a Vueltu v jedné sezóně a až do letošního roku byl posledním, komu se to podařilo. Přitom to bylo z donucení, protože Astana nebyla pozvána na start Tour de France a Contador nemohl obhajovat. Během dvou let tak zkompletoval vítězství na všech třech Grand Tours. Na Giro d'Italia 2015 musel v jedné z horských etap sám stíhat Astanu a předvedl úžasný výkon ve výjezdu na Mortirolo. A tak bychom mohli pokračovat.

Ale co bude Alberto Contador dělat, až v pondělí přestane být profesionálním závodníkem? Nejdřív patrně nic, jak prozradil webu Cycling Tips: ,,Nebudu se už muset hlídat. Budu si moci dělat co budu chtít. Určitě přiberu a budete si ze mě dělat legraci. Ale mám rád úzce střižené oblečení, tak asi budu muset obnovit šatník. Snad to budu mít pod kontrolou."

Contadora na Vueltě provází pokřik fanoušků, kteří španělsky skandují: ,,Ještě jeden rok!", ve snaze přesvědčit Contadora k pokračování v kariéře. Ale on to rázně odmítá. ,,Nemohl jsem si vybrat lepší místo a čas skončit. Byla to těžká Vuelta, ale užil jsem si ji. Ve stoupání, když vás bolí nohy, opravdu pomáhá vidět transparenty a slyšet povzbuzování fanoušků. Je to pro mě jako dar."

,,Myslím, že lidé si budou pamatovat více výsledky z mých jiných závodů. Já osobně budu vzpomínat víc na dojmy a pocity, než na výsledky."