Lídři si vybírají Grand Tour

12.12.2017 | Marek Matějka

Lídři si vybírají Grand Tour

Vincenzo Nibali řekl listu Gazzetta dello Sport, že pravděpodobně pojede Tour de France. I další lídři oznámili, kde je máme očekávat.

A není velkým překvapením, že o Tour de France je větší zájem. Francouzský etapák je nejvýznamnější akcí, ale svůj vliv má i start Chrise Frooma na Giru a spousta závodníků se nechce s hegemonem třítýdenních etapových závodů potkat, když bude odpočatý a připravený.

Na Giro ďItalia se kromě Frooma ukáže Fabio Aru, po dvouleté pauze má jediný cíl - vítězství. Na pódiu už stál, má v kapse i několik etap, takže dalším cílem je celkové vítězství. Zatím žádný další závodník s potenciálem Giro vyhrát svůj start nepotvrdil. Momentálně se zdá, že se o Giro poperou Aru a Froome. Na celkové pořadí pojedou také Louis Meintjes (Dimension Data), Domenico Pozzovivo (Bahrain Merida) a Rohan Dennis (BMC).

I Leopold König, pokud bude zdravý, preferuje Giro ďItalia, ale nikoliv jako jediný lídr, v ideálním případě se o tuto pozici bude dělit s Davidem Formolem.

Další se určitě postupně přidají, očekáváme start některého z lídrů Mitchelton-Scott (Chaves, Yatesové), možná se vrátí Thibaut Pinot, který zvažoval kombinaci Giro - Tour, i když letos mu příliš nesvědčila. S největším napětím se čeká na rozhodnutí Toma Dumoulina. U něj se neodvažujeme tipovat, některé zdroje tvrdí, že určitě bude obhajovat Giro, jiné tvrdí opak. Pravda je, že ani jedna z tras mu nevyhovuje víc, než ta druhá.

Na Tour de France známe mnohem bohatší soupisku. Nairo Quintana je jistým startujícím, těžko však říct, jestli bude jediným lídrem, nebo pojede i Mikel Landa. Baskický vrchař po letošní sezóně preferoval Tour, ale Quintana chce mít vedoucí postavení, bez jakýchkoliv dohadů.

Na Tour se vrátí Rigoberto Uran (EF - Drapac), Romain Bardet (AG2R La Mondiale), Jakob Fuglsang (Astana), Daniel Martin (UAE Emirates), Rafal Majka (BORA-hansgrohe) a Richie Porte (BMC). A s Portem i Tejay van Garderen, který však bude jen pomáhat Australanovi. Porte chce na pódium, pokud se udrží na kole, mohl by to dokázat, i když by si přál o něco více časovek.

Po jednom pokusu s Girem se na Tour vrací Bauke Mollema, lídr Trek - Segafredo. Stejně tak se po roční pauze pravděpodobně vrátí i Vincenzo Nibali. Italův závodní kalendář má obsahovat ardenské klasiky, Tour, Vueltu a mistrovství světa bude vrcholem.

Poprvé na Tour na celkové pořadí pojedou Ilnur Zakarin (Katusha Alpecin) a Bob Jungels (Quick-Step Floors).

Kteří závodníci si svoje plány nechávají pro sebe? Hlavně jsou to jezdci Sunwebu, kromě Dumoulina i Wilco Kelderman, který objel výbornou Vueltu. Tajemství je i to, jak si Grand Tours rozdělí jezdci Mitchelton-Scott. A Miguel Angel Lopez, hlavní lídr Astany, nejspíš zvolí Giro, ale to je pouhý odhad. Očekává se, že o celkové pořadí bude poprvé usilovat Primož Roglič. Jeho týmový kolega Steven Kruijswijk preferuje Giro, takže Slovinec by měl startovat na Tour.

Zbývá Vuelta, která je však až sekundárním cílem pro téměř všechny specialisty na dlouhé etapáky. Na start by se mohli postavit Alejandro Valverde, Mikel Landa, Nairo Quintana, Tom Dumoulin a mnozí další. Jistá je účast Vincenza Nibaliho a Fabia Arua, ale především kvůli přípravě na světový šampionát.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Petr
Frúma by jsme si správně ze všech závodů minimálně příští rok měli škrtnout. Bude si prý pouze léčit astma.
13.12.2017 12:48:10