Lombardie zakončí sezónu velkých závodů

11.10.2018 | Marek Matějka

Lombardie zakončí sezónu velkých závodů

Sezóna silničních závodů spěje ke konci, ale ještě nás čeká poslední monumentální klasika a poslední velký závod roku - Kolem Lombardie. Favority jsou hvězdy světového šampionátu.

Závod Kolem Lombardie v minulosti tradičně uzavíral sezónu, ale v současnosti se po poslední klasice závodí na mnoha místech planety. Nekončí ani WorldTour, protože až do neděle se jede Kolem Turecka a od úterý 16. října poslední závod Kolem Kuang-si v Číně. To ale nic nemění na tom, že Lombardií skončí sezóna velkých závodů. 

Trasa Lombardie je každý rok mírně upravena, mění se místa startu a cíle, ale charakter zůstává stejný. Jedná se o klasiku pro vrchaře, nejkopcovitější monument sezóny. Letos se začíná v Bergamu a závodníci vyrazí vstříc prvnímu stoupání Colle Gallo (8,3 km, 5,2 %), následuje stoupání Colle Brianza (10,3 km, 3,5 %), 60 kilometrů před cílem se tyčí slavné stoupání Madonna del Ghisallo (9,1 km, 5,2 %) a na něj navazuje nejtěžší výjezd Colma di Sormano (6,7 km, 8,7 %). Sormano má v nejtěžší pasáži až 27 %, poslední dva kilometry kopce (nazývané Muro di Sormano) mají v průměru 15,8 %. 

Ze Sormana je to však ještě pořádný kus cesty do cíle. Po dlouhém sjezdu přijde rovinatý úsek a příjezd do cílového Coma. Závodníci se odtud vydají do posledního většího stoupání Civiglio (4,2 km, 9,7 %). Právě tohle stoupání bude pravděpodobně nejdůležitější, protože je pouze 13 kilometrů před cílem. Důležité ale bude i krátké stoupání Monte Olimpino (1,7 km, 5,2 %), odkud už cyklisté sjedou do cíle.   


Favorité 

Loni byl zcela suverénní Vincenzo Nibali. Zaútočil brzo a dovezl si téměř půlminutový náskok až do cíle. Jenže loni na tom byl fyzicky mnohem lépe. Byl ve špičkové formě a nikdo mu nedokázal konkurovat. Druhý skončil Julian Alaphilippe a třetí Gianni Moscon. Zatímco Moscon se na Lombardii připravuje, Alaphilippe už radši ukončil sezónu. V Lombardii ho neuvidíme, stejně jako Miguela Angela Lopeze, který byl tak silný ve středeční klasice Milano - Torino. I on už si chce odpočinout. 

Jeden jasný favorit letos není. Nibalimu do ideální formy stále něco zbývá a Gianni Moscon není v kopcích nejlepší, ačkoliv formu má dobrou a rozhodně myslí jen na první místo, jiné umístění ho nezajímá. V nejtěžších kopcích to ale bude mít hodně těžké. Velkými favority jsou proto závodníci úspěšní na Mistrovství světa. Alejandro Valverde si užívá duhový trikot a přiznal, že po vítězství v Innsbrucku moc netrénoval. Přesto byl třetí na Milano - Torino. K favoritům patří, ale Lombardii nikdy nevyhrál a vyhrát ji v duhovém dresu by bylo opravdu mimořádné. Může jet konzervativně, protože má rychlý spurt a v kopcích budou jiní možná o něco lepší. 

Na Milano - Torino byl silný tým Groupama - FDJ. Thibaut Pinot zvítězil, David Gaudu dlouho pracoval a utrhl v kopci i Valverdeho a další vrchaře a Sébastien Reichenbach dojel na pátém místě. Groupama - FDJ musí udělat závod hodně težký, aby s Pinotem zůstalo co nejméně soupeřů. Francouz je sice ve spurtu docela rychlý, ale musí se zbavit Valverdeho. Pinot má Lombardii rád, loni se snažil udržet s Nibalim, což se mu nakonec nepodařilo, ale je v dobré formě a v Itálii se mu obvykle hodně daří.  

Na vítězství určitě myslí také Romain Bardet. Z druhého místa na Mistrovství světa byl trochu zklamaný, vítězství v Lombardii by mu to vynahradilo. Bardet musí, podobně jako Pinot, hodně útočit a snažit se zbavit všech, či skoro všech, soupeřů. 

Dvojí silou disponuje celek EF - Drapac. Michael Woods a Rigoberto Uran jsou ve vynikající kondici, ale početní převahy neumějí využít. Uran umí závodit takticky, ale Woods dělá chyby, zkušenosti mu stále chybí. Oba vynechali Milano - Torino, aby byli čerství na Lombardii. Kondici na vítězství mají oba, ale potřebují i štěstí a chladnou hlavu.  

Na startu bude i celá řada ambiciózních outsiderů. Roman Kreuziger je jedním z nich. Český cyklista by měl být lídrem Mitchelton - Scott, protože dlouhé klasiky umí z týmu nejlépe. Bratři Yatesovi jsou z formy a Kreuziger se cítí dobře, proto bude jedničkou týmu. Cílem by mělo být pódium. 

Podobné ambice mají také Bauke Mollema, Jakob Fuglsang, Dylan Teuns, Tim Wellens, Bob Jungels, Warren Barguil, Primož Roglič, Rui Costa, Daniel Martin, Domenico Pozzovivo, Rafal Majka a Wilco Kelderman.

Favorité Kolem Lombardie:

∗∗∗∗∗ Thibaut Pinot

∗∗∗∗ Alejandro Valverde

∗∗∗ Romain Bardet, Gianni Moscon, Michael Woods

∗∗ Roman Kreuziger, Rigoberto Uran 

Vincenzo Nibali, Primož Roglič, Jakob Fuglsang

Foto Sirotti 


 Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Lata Ferdus
Pro úplnost, závod startuje v sobotu v 10:30. Přímý přenos na Eurosport 1 od 14:30.
11.10.2018 18:52:52
cirkl a andula
Lombardie - představy "Křižáka" podium??? My už dneska víme, že byl 43!! Ale přesto stále protěžovaný a velebený (asi díky tatínkovi) cyklista. To stejný"štyby" - kolem Turecka 54!!! Hlavně, že se vyzvedlo jeho 10 místo v poslední etapě!! Prostě jiný cyklisty nemáme??
15.10.2018 19:59:16