partner

Mistrovství protinožců

09.01.2017 | Marek Matějka

V Austrálii a na Novém Zélandu už mají své nové mistry v silniční cyklistice. Byly to také první závody UCI v novém roce.

Australské mistrovství bývá každoročně dost sledovaným závodem, protože je hned na začátku roku a všichni už se nemohou dočkat nové sezóny. Letošnímu šampionátu dominovala Katrin Garfoot a tým BMC.

Nejdříve ženy. Ještě před silničním závodem a časovkou se jelo kriterijní mistrovství a krátký závod úplně ovládl tým Orica-Scott, který má zásadní početní převahu. Zvítězila Jessica Allen. Závody žen pokračovaly individuální časovkou a na trati v Ballaratu suverénně zvítězila největší favoritka Katrin Garfoot z týmu Orica-Scott. Druhou Sharu Gillow porazila o 1:55 a třetí Kate Perry o 3:14.

Ale to nebylo od zkušené cyklistky vše. Vyhrála totiž i silniční závod, když do cíle dojela společně se svou týmovou kolegyní Amandou Spratt, obhájkyní titulu. Třetí Lucy Kennedy měla už přes minutu ztrátu a opět si některé profesionální cyklistky stěžovaly na dominanci početného týmu Orica-Scott. Osamocené závodnice, jako jsou Tiffany Cromwell, Carlee Taylor a další, nemohou plně konkurovat. Ale tak už to na státních šampionátech chodí. Orica-Scott tedy získala všechny ženské tituly.

U mužů to bylo zajímavější. Kritérium vyhrál Caleb Ewan, ale po napínavějším průběhu závodu. V časovce take zvítězil největší favorit, dres mistra obhájil Rohan Dennis, když porazil druhého Luka Durbridge o 58 vteřin a třetího Benjamina Dyballa o 1:38. Orica-Scott v tu chvíli už přemýšlela, jak si nenechat vyfouknout titul ze silničního závodu.

Jenže už třetí rok za sebou to Orice zase nevyšlo. Před dvěma lety je zaskočil Heinrich Haussler, loni své dlouhé sólo završil vítězstvím Jack Bobridge a letos je překvapil mladý Miles Scotson, nováček v barvách BMC. Scotson jel svůj úplně první profesionální závod mezi elitou. Pro letošní sezónu přestoupil z kategorie U23 do WorldTour a hned vyhrál titul. Scotson nastoupil kilometr a půl před cílem a dotáhli svoji snahu k úspěchu. Zkušený Simon Gerrans projel cílem na druhém místě a třetí skončil Nathan Haas z Dimension Data. V první skupině dojelo jen dvanáct cyklistů a závod byl opravdu zajímavý.

Mladší bratr Milese Scotsona Callum vyhrál časovku v kategorii U23. A také on se už velice brzy chystá na přestup mezi profesionály.

Nový Zéland

Domácí šampionát proběhl i na sousedním Novém Zélandu. Mezi ženami vyhrála v časovce Jaime Nielsen, druhá byla Georgia Williams a třetí Rushlee Buchanan. Právě cyklistka Buchanan vyhrála rekordní čtvrtý titul v silničním závodě.

Mezi muži byl v časovce nejlepší Jack Bauer a Quick-Step už začal počítat nová vítězství. Bauer porazil Jasona Christieho o 21 vteřinu a třetího Hamishe Bonda o 1:12. Bauer chtěl vyhrát i silniční titul v Napieru, ale nevyšlo mu to, dojel ve druhé skupině na konečném sedmém místě.

Zvítězil Joseph Cooper z australského týmu IsoWhey Sports. Druhé stříbro získal Jason Christie s odstupem 14 vteřin a třetí dojel Dion Smith.