Mohl Leopold König startovat na Vysočině?

04.08.2017 | Libor Matějka

Mohl Leopold König startovat na Vysočině?

Odpověď zní nemohl, ale kdyby startoval, tak by asi nikdo nic nenamítal.

Pořadatelé Vysočiny připouštěli start Leopolda Königa na svém závodě. Jenže Vysočina není mezinárodním závodem a Leo je členem týmu kategorie WorldTour a když tam jeho tým nestartuje a ani v tomto případě startovat nemůže, nemůže startovat ani Leopold König.

Vysočina je mimo systém UCI, ale Český svaz cyklistiky je členem UCI a všechny jeho akce (ČSC) se řídí pravidly Mezinárodní cyklistické federace. Z toho by vyplývalo, že Leo na Vysočině nemohl startovat.

Jenže tak nějak již přísná pravidla UCI po letech devalvovala a nikdo již striktně nevyžaduje jejich doslovné plnění a nikdo by asi neudával Königa, že se zůčastnil domácího závodu v rámci přípravy. I třeba na Lopatárně v Plzni jsme vídali profesionální jezdce WorldTour a ProContinental týmů a nikdo je netrestal. 

Pokud by Vysočina byla závodem UCI, měla by delegovaného hlavního rozhodčího a ten by pochopitelně start Königa nedovolil, jedině pokud by jel v barvách reprezentačního výběru. Ale protože Vysočina statut UCI nemá, nemá ani delegovaného rozhdčího a český rozhodčí by asi Königa ke startu pustil. V lepším případě jako člena reprezentace, nebo regionálního výběru a to si myslím, že by bylo úplně v pořádku. Nebo i klidně jako volného jezdce ve svých týmových barvách. To je už sice za hranicí všech pravidel, ale kdo by koho soudil a trestal?

Podle nás by se nic nikomu nestalo. A myslíme si, že je to v takovémto případě správně. Žádnou újmou by neutrpělo UCI, ČSC ani tým BORA - hansgrohe. Jen by měli čeští fanoušci příležitost vidět českého profesionála při závodě. Navíc těch příležitostí letos není mnoho ani na mezinárodní scéně.

Také jeho týmový kolega a mistr Německa Marcus Burghardt startoval a zvítězil o víkendu v Bochumi a nikdo nic nenamítá. Exhibiční kritéria se sice UCI snažila nějak sešněrovat do svých pravidel, ale myslím, že se jim to moc nepodařilo a tak se raději taktně mlčí. A proč to také s těmi předpisi přehánět.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste